Współcześnie nie trzeba kupować auta, aby móc nim podróżować. Można wynająć samochód na określony czas i po zakończeniu umowy - oddać. Wypożyczalnia samochodów to miejsce, które codziennie podnosi komfort wielu kierowców. Jednak czy wszystkie usługi są w porządku? Jak rozpoznać nieuczciwe wypożyczalnie aut i nie stracić pieniędzy?
Od kilku lat wśród Polaków wzrasta zainteresowanie wypożyczaniem samochodów. Jest to zresztą uzasadnione - nie trzeba brać kredytów ani pożyczek, nie trzeba też latami oszczędzać na pełną wartość wymarzonego samochodu. Wypożyczenie samochodu przyspiesza możliwość podróżowania nowym pojazdem zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych. Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy z jakąkolwiek wypożyczalnią, zajmij się dwoma kwestiami:
Co dalej? Na co uważać, wypożyczając auto? Nieuczciwe wypożyczalnie aut mają często bardzo atrakcyjne oferty cenowe, które nie pokrywają się z rzeczywistością. Realne koszty zostają ukryte, bo przecież wypożyczenie samochodu to nie tylko opłata za wynajem. Eksploatacja auta wiąże się też z kwestią:
Wypożyczalnia może uwzględnić te usługi w cenie najmu (co automatycznie wiąże się z tym, że cena jest wyższa niż spodziewalibyśmy się po rzekomo niskich kosztach "okazyjnych" ofert) albo może je pominąć w ofercie. W tym drugim przypadku oczywiście błędem byłoby udawanie przed klientem, że jedyną opłatą będzie comiesięczny koszt najmu. Profesjonalny i uczciwy zespół konsultacyjny na pewno wspomni kierowcy o realnych wydatkach, jakie czekają go podczas wynajmowania samochodu. Poza tym warto zadawać pytania i dokładnie sprawdzić, czy wszystkie omówione kwestie zostały zapisane w umowie.
Taktyki nieuczciwych wypożyczalni samochodów obejmują jeszcze dwie kwestie finansowe. Pierwszą z nich jest kaucja - jeżeli praktyką wypożyczalni jest pobieranie kaucji, przed podpisaniem umowy należy jasno poznać warunki zwrotu i zadbać o ich uwzględnienie w umowie. Ostatecznie na drodze wszystko się może zdarzyć i warto wiedzieć, kiedy i w jakiej części, kaucja może nie zostać zwrócona. Drugą kwestią jest limit kilometrów. Wypożyczalnie zastrzegają sobie prawo do określenia limitu kilometrów w określonym czasie podróżowania i nie ma w tym nic złego, o ile kierowca zostaje o tym poinformowany. Tutaj ponownie konieczne jest zweryfikowane zapisu umowy. Za przekroczenia limitu kilometrów po zakończeniu umowy doliczane są dodatkowe koszty.
Jak nie dać się naciągnąć wypożyczalni aut? Trzeba wiedzieć, czego się potrzebuje. Zwykle oferta najmu podzielona jest na trzy rodzaje:
Nieuczciwe wypożyczalnie aut nie przedstawią Ci wszystkich możliwości, ale mogą np. zaproponować najem długoterminowy mimo np. Twoich potrzeb urlopowych na 2-3 tygodnie. Dobrze mieć świadomość, że godne uwagi wypożyczalnie mają różne warianty i że warto wymagać od konsultanta przedstawienia najkorzystniejszej opcji w dopasowaniu do indywidualnej sytuacji.
Upewnij się też, czy wypożyczalnia nie dolicza dodatkowych opłat za dostarczenie samochodu np. na lotnisko. Wiele osób wynajmuje samochód właśnie po powrocie z podróży samolotem, ale nie wszystkie wypożyczalnie informują o cenie za podstawienie auta właśnie w tym miejscu. Oczywiście, jeżeli taka informacja została udzielona, nie można zarzucić wypożyczalni naciągania.
Kiedy skoncentrujesz się na tym co zrobić, by nie dać się oszukać wypożyczalni aut, tak naprawdę możesz przeoczyć też ciekawe rozwiązania. Nie chodzi o to, żeby podejrzewać każdą firmę o oszustwo - jeśli np. zobaczysz, że wypożyczalnia samochodów nie przeprowadza weryfikacji finansowej, nie oznacza to, że musi zapalić Ci się lampka ostrożności. Wiele uczciwych i profesjonalnych wypożyczalni tworzy dla klienta elastyczne warunki umowy i to również nie jest powód do podejrzliwości lub nawet uniknięcia podpisania umowy.
Warto zapytać o wszystkie szczegóły, dokładnie przeczytać umowę przed podpisaniem, porównać oferty i słuchać opinii innych, ale nie można w tym przesadzić. Jeśli na każdym kroku będziesz zastanawiać się, czy zastosowane zostały nieuczciwe taktyki, prawdopodobnie nie dołączysz do grona szczęśliwych kierowców, którzy zostali kiedyś klientami jakiejś wypożyczalni.
Nieuczciwe wypożyczalnie aut istnieją i trzeba liczyć się z tym, że firma X może oszukać kierowcę, wykorzystując jego niewiedzę. Zatem jak nie dać się naciągnąć wypożyczalni aut? Wystarczy mieć świadomość realnych kosztów najmu i standardów ofert. Jeśli połączysz to z rzetelną weryfikacją umowy przed jej podpisaniem, wszystko będzie w porządku.