english version

Wypożyczenie samochodu i busa na wyjazd za granicę

Wypożyczenie samochodu i busa na wyjazd za granicę

Wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę cieszy się coraz większą popularnością. To rozwiązanie cenione zwłaszcza wśród osób, które nie mają na tyle sprawnego samochodu, aby poradził sobie z tak długą trasą albo brakuje im miejsca na załadowanie wszystkich bagaży. Wynajem auta najczęściej kojarzy się z możliwością podróżowania po Polsce, dlatego u wielu osób pojawia się pytanie, czy wynajętym samochodem można jechać za granicę, a jeśli tak - jakie są warunki wynajmu. Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu. 

Korzyści z wynajmu samochodu na wyjazd za granicę

Wynajem samochodu na wyjazd zagraniczny w wielu przypadkach może okazać się jedynym sposobem na uniknięcie przykrych niespodzianek już w trakcie podróży. Z takiej opcji mogą skorzystać przede wszystkim ci, którzy nie są pewni stanu technicznego w prywatnym pojeździe. Wypożyczenie auta na wyjazd za granicę to gwarancja, że samochód jest sprawny i poradzi sobie na długiej trasie. Co więcej, wynajem auta na wyjazd do Chorwacji, Francji czy Bułgarii to także alternatywa dla tych, którzy nie mają zbyt pojemnego samochodu, a wybierają się na dwutygodniowe wakacje z całą rodziną. Każdy tak długi wyjazd wiąże się z koniecznością zapakowania odpowiedniej ilości bagaży, a małe miejskie auto może nie pomieścić wszystkich potrzebnych rzeczy, dlatego wynajem auta na podróż za granicę może okazać się dobrym rozwiązaniem. 

Na wakacje zorganizowanie, gdzie kilkanaście osób z rodziny albo grupa znajomych chce pojechać wspólnie, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem busa albo vana na wyjazd za granicę. Dzięki temu przede wszystkim oszczędza się na paliwie. Tankowanie kilku samochodów z pewnością wyjdzie drożej, niż benzyna dla jednego vana lub busa. Zwykle też podróżuje się znacznie przyjemniej w dużej grupie. 

Procedury wynajmu auta na wyjazd za granicę

Nie każda wypożyczalnia samochodów decyduje się na udostępnienie swojej floty na wyjazdy poza granice kraju, jednak w miejscach, w których taka opcja jest możliwa, obowiązują pewne procedury. W większości przypadków wypożyczalnia samochodów na wyjazd zagraniczny wymaga uprzedniego zgłoszenia przekroczenia terytorium Polski. Niezgłoszony przejazd przez granice wiąże się z dużymi konsekwencjami dla wynajmującego i sporymi karami pieniężnymi. Wynajem auta lub busa za granicę jest możliwy w przypadku osób, które ukończyły 21 lat. W wielu przypadkach wynajem samochodu na wyjazd za granicę wiąże się też z uiszczeniem dodatkowej opłaty za przekroczenie terytorium naszego kraju. Kwota ta może być różna i zależy od wypożyczalni, z usług której planujesz skorzystać. 

Na co szczególnie uważać przy wynajmie samochodu na wyjazd za granicę

Wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę to bardzo wygodna opcja, jednak chcąc uniknąć problemów, warto dokładnie i z uwagą czytać dokumenty, które podpisuje się przy wynajmie. Część czynności, które należy wykonać wygląda tak samo jak w przypadku wypożyczenia samochodu, którym poruszamy się po terenie kraju, czyli:

  • dokładnie przeczytać regulamin,
  • obejrzeć auto, a ewentualne usterki czy defekty zgłosić do wypożyczalni samochodów, 
  • ustalić termin, miejsce i godzinę zwrotu samochodu,
  • dopytać o kwestię paliwa - czy samochód powinien wrócić z pełnym bakiem. 

Wynajem samochodów za granicę rządzi się też swoimi prawami, dlatego jest jeszcze kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Dotyczy to przede wszystkim dodatkowych opłat, rozliczenia kilometrów i omówienia celu podróży. W ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o kraje, które nie należą do UE - wypożyczalnia samochodów może nie udostępnić pojazdu, którym chcemy przekroczyć terytorium Unii Europejskiej albo będziemy zobligowani do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Co musisz mieć, aby wynająć samochód na wyjazd za granicę?

Bez względu na to, czy podróżujesz na terenie Polski, czy wynajem samochodu ma umożliwić wyjazd do Chorwacji, Włoch czy Niemiec, przy podpisaniu umowy musisz mieć przy sobie kilka dokumentów. Z pewnością nie obejdzie się bez:

  • dowodu tożsamości,
  • prawa jazdy,
  • karty kredytowej lub debetowej. 

Wynajem busów i samochodów na wyjazd za granicę, podobnie jak wynajem długoterminowy samochodów, wiąże się także z koniecznością uiszczenia kaucji za auto, warto mieć to w pamięci, kiedy już zapadła decyzja, że wypożyczalnia aut to najlepsze rozwiązanie i dochodzi do podpisania dokumentów. Wysokość kaucji może być różna i zależy bezpośrednio od firmy. Jeśli wiesz, jakie dokumenty musisz mieć ze sobą, zyskujesz gwarancję, że wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę obejdzie się bez stresu i przykrych niespodzianek. 

FAQ

Czy warto wypożyczyć auto na wakacje?

W zdecydowanej większości przypadków tak. Wynajem auta na wakacje za granicą to gwarancja, że dotrzesz na miejsce bez przeszkód i będziesz podróżować w komfortowych warunkach. 

Czy wypożyczonym autem można jechać za granicę?

Wynajem samochodu na wyjazd na granicę to jak najbardziej możliwa opcja. Trzeba jednak pamiętać, aby poinformować wypożyczalnię, że auto przekroczy terytorium Polski i ustalić, na jakich warunkach może odbyć się wyjazd. 

Czy można wyjechać do krajów spoza UE?

Wynajem samochodów na wyjazd za granicę daje możliwość podróżowania do państw spoza Unii Europejskiej, jednak wiąże się to z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Taki wymóg wynika z faktu, że w krajach takich jak Białoruś, Rosja czy Ukraina nie obowiązuje ubezpieczenie AC, które jest ochroną samochodu np. przed kradzieżą.

Na co szczególnie uważać?

Wynajem samochodu na podróż za granice i na terenie Polski zawsze wiąże się z koniecznością uważnego prześledzenia regulaminu. Zapoznanie się z wszystkimi zapisami pozwoli uniknąć problemów, które mogą zaskoczyć w momencie zdania samochodu - a tego każdy wynajmujący woli uniknąć. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wypożyczenie auta na wyjazd za granicę zawsze związane jest z kwestiami ubezpieczenia samochodu. Warto dokładnie zapoznać się z tym, co obejmuje polisa i mieć to na względzie podczas wyjazdu na wakacje. 

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód