english version

Oddanie samochodu do wypożyczalni - jak bezpiecznie dokonać zwrotu?

Oddanie samochodu do wypożyczalni - jak bezpiecznie dokonać zwrotu?

Okres wypożyczenia przez Ciebie auta już mija, a Ty nie wiesz co dalej? Oddanie samochodu do wypożyczalni nie jest wcale takie trudne, jeśli zapoznasz się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w wypożyczalni. Najlepiej już przy wypożyczeniu auta (czy to na wynajem krótkoterminowy, czy długoterminowy), zapoznaj się z warunkami, które obejmują Twoją umowę. W ten sposób unikniesz naliczenia dodatkowych kosztów. O czym pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni?

Sprawdź miejsce, do którego powinieneś zwrócić samochód

Po pierwsze trzeba wiedzieć, czy oddanie samochodu do wypożyczalni oznacza zwrot w tym samym miejscu, w którym auto było wynajęte. Często bywa tak, że klient chce wynająć auto tylko na przejazd w jedną stronę. Wtedy możliwy jest zwrot samochodu do wypożyczalni, ale w innym miejscu, niż kierowca go odebrał. Jest to szczególnie praktykowane w firmach, które mają oddziały w różnych częściach kraju. W ten sposób możesz podróżować po całej Polsce bez obaw, że nie zwrócisz auta na czas. Miejsce, do którego powinieneś zwrócić samochód, określone jest w umowie, którą podpisałeś przed odbiorem samochodu. Upewnij się, że wiesz, gdzie jest punkt, w którym powinieneś oddać wypożyczony pojazd. 

Sprawdź, kiedy oddać auto

Warunki wypożyczenia samochodu (osobowego lub dostawczego) określają, przez jaki okres możesz z niego korzystać. W ramach oferowanej usługi wypożyczalnie samochodowe umożliwiają wynajem krótko-, średnio- i długoterminowy. Dzięki temu wypożyczysz wybrany przez siebie pojazd na dowolną liczbę dni, a nawet miesięcy. Wypożyczenie krótkoterminowe to dobry wybór, jeśli planujesz jeden przejazd lub wybierasz się na wakacje. Z kolei w przypadku wynajmu średnio- lub długoterminowego umowa dzierżawy obowiązuje od kilku do nawet 60 miesięcy, czyli 5 lat. Decydując się zarówno na wynajem długoterminowy samochodów, jak i krótkoterminowy, pamiętaj, żeby sprawdzić w umowie dokładną datę oddania wypożyczonego samochodu, tak by nie pomylić nawet zakresu godzin, który też jest wiążący. Zwrot samochodu z wypożyczalni musi odbyć się w ustalonym terminie.

 

Sprawdź w jakim stanie, czysty, czy brudny

O czym należy pamiętać w czasie zwrotu auta do wypożyczalni? Oprócz wymienionych już kryteriów zwróć też uwagę ns stan oddawanego pojazdu. Korzystanie z usługi, jaką jest wynajem auta, zarówno od pracownika wypożyczalni, jak i klienta, wymaga, by jak najlepiej spełnione zostały warunki wypożyczenia samochodu określone w umowie. Zakłada ona, że zwrócony pojazd powinien być w takim samym stanie, w jakim go odebrałeś. Pamiętaj więc, by zadbać o to przed oddaniem auta do wypożyczalni. Nie zapomnij wyrzucić wszystkich śmiecia przed zwrotem samochodu odwiedź myjnię. Dzięki temu po oddaniu nie zostanie naliczona dodatkowa opłata za mycie pojazdu. Zwróć szczególną uwagę na zapis dotyczący palenia tytoniu i przewozu zwierząt. Palenie papierosów w aucie może pozostawić zapach, który trzeba usunąć. Podobnie jest z sierścią zwierząt. Zadbaj o to, aby oddać samochód w nienaruszonym stanie — bez śladów swojego użytkowania.

Sprawdź, czy bak musi być pełny

Nie wiesz, czy oddanie samochodu do wypożyczalni wymaga napełnienia baku paliwa? Szczegóły z tym związane znajdziesz z pewnością w umowie. Większość wypożyczalni udostępnia auta z bakiem zatankowanym do pełna i warunki wypożyczenia samochodu zakładają, że podczas oddania samochodu do wypożyczalni powinno być tak samo. Sprawdź tę informację, by nie zapomnieć przed oddaniem wypożyczonego samochodu, zatankować na pobliskiej stacji paliw. Jeśli o tym zapomnisz, samochód zostanie zatankowany na miejscu, ale na pewno zapłacisz za to o wiele więcej pieniędzy, niż robiąc to samemu.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Jak bezpiecznie oddać samochód do wypożyczalni? Pamiętaj też o tym, że każda wypożyczalnia samochodów w momencie przyjęcie oddanego przez Ciebie auta powinna przygotować protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu. Gdy wypożyczałeś samochód, zaznaczono w nim wszelkie usterki, które były już obecne. Dzięki temu po oddaniu auta do wypożyczalni wiadomo, że to nie Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Pamiętaj, by podpis pracownika wypożyczalni uzyskać też na swojej kopii protokółu zdawczo-odbiorczego samochodu. Dokument ten będzie dowodem w razie naliczenia dodatkowych kosztów lub innych problemów ze strony wypożyczalni. Protokół zdawczo-odbiorczy samochodu powinieneś zatrzymać wraz z umową na dłużej.

Chcąc wynająć auto na konkretny termin, przejrzyj ofertę pojazdów dostępnych w wybranej wypożyczalni. W Twoje ręce trafi samochód w idealnym stanie i tego samego oczekuje się od Ciebie. Oddanie samochodu do wypożyczalni jest proste, ale trzeba pamiętać m.in. o wyczyszczeniu pojazdu i napełnieniu paliwa. Zwrot samochodu kończy protokół zdawczo-odbiorczy auta, który przygotowuje wypożyczalnia. 

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód