english version

Wynajem długoterminowy samochodu - wady i zalety

Wynajem długoterminowy samochodu - wady i zalety

Zakup samochodu wiąże się zazwyczaj z niemałą inwestycją. To właśnie dlatego, w Polsce, coraz popularniejsze stają się jego alternatywy. Jedną z nich jest wynajem długoterminowy samochodu. Jakie ma wady i zalety? Na czym dokładnie i ile kosztuje wynajem samochodu?

Co to jest wynajem długoterminowy?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na korzystanie z samochodu bez konieczności kupowania go na własność. Do najpopularniejszych zalicza się tzw. auta na godziny (car sharing), wynajem krótkoterminowy (na godziny lub dni), a także wynajem długoterminowy samochodów.

Pierwsza z tych opcji związana jest często z dyskomfortem polegającym na poszukiwaniu zaparkowanego na ulicach miasta pojazdu, którego lokalizacja dostępna jest dopiero po zalogowaniu się do serwisu online i zainstalowaniu aplikacji. Ponadto, wiele osób martwi się o zachowanie, zalecanych aktualnie, wysokich standardów bezpieczeństwa i wysokiej higieny.

Druga opcja, czyli wynajem krótkoterminowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób podróżujących służbowo, lub przebywających na wakacjach w obcym mieście. Mogą wówczas wynająć samochód na kilka godzin, lub kilka dni i poruszać się nim swobodnie po drogach. Ostatnią opcja, jest wynajem długoterminowy samochodu. Zalety płynące z takiego rozwiązania mogą docenić osoby prywatne i firmy.

Wynajem długoterminowy pojazdu polega na otrzymaniu do własnego użytku ubezpieczonego i sprawnego technicznie samochodu w zamian za miesięczną opłatę abonamentową. Taką usługę można dodatkowo dopasować do własnych potrzeb, chociażby poprzez wykupienie dodatkowych opcji. Wynajem długoterminowy nie zobowiązuje do niczego, nie wymaga wykonywania przeglądów za własne środki i inwestowania w auto. O wynajmie długoterminowym mówi się zazwyczaj jeśli okres najmu przekracza 12 miesięcy, ale można znaleźć również opcje wypożyczenia na krótszy okres.

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?

Co jest lepsze? Leasing czy wynajem? Wynajem długoterminowy to nie to samo co leasing. Leasing to usługa skierowana dla firm i osób prywatnych. Aby otrzymać auto w leasing trzeba mieć jednak zdolność kredytową, a w przypadku najmu długoterminowego już nie. Kolejną różnicą jest to, że przy leasingu, samochód można będzie z czasem wykupić. Z kolei przy wynajmie nie ma takiej możliwości. Wynajem długoterminowy można zatem traktować jak leasing operacyjny.

Co musisz sprawdzić, zanim podpiszesz umowę najmu długoterminowego na samochód?

Przed podjęciem decyzji o wybraniu najlepszej oferty trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii związanych z wypożyczeniem auta na dłuższy okres. Cena nie jest wbrew pozorom najważniejszą z nich. Najistotniejszą rzeczą jest określenie tego, jaki samochód ma być przedmiotem najmu. Każdy ma własne preferencje co do marki, wielkości, wyposażenia, pojemności silnika itp. Osoby, które przywykły do jazdy w aucie z automatyczną skrzynią biegów, mogą za priorytet stawiać właśnie taką opcję.

Po wstępnym  wybraniu preferowanego samochodu – można rozpocząć poszukiwania firmy. Każda z wypożyczalni samochodów ma również swoje wymagania odnośnie potencjalnego najemcy. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, co trzeba zrobić, aby otrzymać zgodę na długoterminowy wynajem samochodu.

Warto również sprawdzić, jak przedstawia się kwestia ewentualnych serwisów, limitów kilometrów, napraw, ubezpieczenia i jego zakresu. Finalnie – cena oczywiście też ma znaczenie. Im bardziej konkurencyjna będzie, tym większa atrakcyjność oferty.

Dla kogo jest przeznaczony najem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodu dla osób fizycznych cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Co najważniejsze - najem nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Wynajmować samochody mogą zarówno duże i małe firmy, ale wynajem długoterminowy dla osób prywatnych również cieszy się sporym powodzeniem i zainteresowaniem. Nieco inne ceny najmu obowiązywać mogą jednak w przypadku wypożyczania całej floty dla dużych firm, a inne, gdy stroną umowy najmu będzie osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności. Z wynajmu może zatem korzystać praktycznie każdy. A jakie są zalety długoterminowego wynajmu auta?

Zalety wynajmu długoterminowego samochodu

Z samochodem jest podobnie jak z mieszkaniem. Osoby, których nie stać na zakup mieszkania lub domu za gotówkę, a nie chcą lub nie mogą zdecydować się na kredyt hipoteczny, wynajmują mieszkanie. Tak samo jest z najmem pojazdów. To świetna opcja dla tych, którzy cenią niezależność, wolność finansową i przy tym zdają sobie sprawę, że samochód to bezzwrotna inwestycja. Auta z roku na rok tracą na swojej wartości, a koszty ubezpieczenia, przeglądów technicznych i ewentualnych napraw nie należą do najniższych. Jakie jeszcze zalety płyną z korzystania z wynajmowanego samochodu?

Płaci się tylko za najem!

W cenie miesięcznego abonamentu zawarte są wszelkie niezbędne opłaty. Dzięki temu można nie martwić się o dodatkowe koszty, takie jak w przypadku samochodów na godziny lub najmu krótkoterminowego. Do nich należy, chociażby: opłata dodatkowa za każdy, następny kilometr po przekroczeniu przyznanego, niewielkiego limitu kilometrów, dodatkowy koszt za przekroczenie którejś ze stref itp. Wynajmując samochód długoterminowo, płaci się za benzynę i tylko za nią, a to wszystko w ramach przyznanego, większego limitu kilometrów!

W ramach abonamentu mamy pełne ubezpieczenie samochodu AC/OC

Radykalne podwyżki OC i AC, które wprowadzono kilka lat temu, skutecznie odstraszyły wielu kierowców od zakupu i utrzymaniu samochodów. Historia kierowcy i to, czy brało się udział w kolizji drogowej, mają realny wpływ na wysokość OC i AC. W przypadku długoterminowego wynajmu samochodu nie trzeba się martwić o polisę. Jej koszt i załatwianie wszelkich spraw z ubezpieczycielem bierze na siebie wynajmujący, a nie najemca.

Bezpłatny serwis, wymiana opon itd.

Koszty serwisu, wymiany opon i ewentualnych napraw mogą być naprawdę wysokie. W przypadku długoterminowego najmu samochodów to wszystko jest uwzględnione w cenie najmu! Poza tym, w ramach abonamentu można dokupić dodatkowe opcje, takie jak np.:

  • dodatkowe akcesoria do auta,
  • zwiększenie limitu kilometrów,
  • wiele innych, praktycznych opcji.

Wady najmu długoterminowego samochodu 

Nie ma rozwiązań bez wad. Takie ma również wynajem długoterminowy samochodu. Wady ograniczają się jednak jedynie do kilku kwestii i według opinii wielu użytkowników, są zdecydowanie mniej istotne od szeregu zalet. Z jakim zatem dyskomfortem może się wiązać podjęcie decyzji o długoterminowym najmie pojazdu?

Roczny lub miesięczny limit kilometrów

Podobnie jak w przypadku najmu krótkoterminowego, skorzystanie z wynajmowanego samochodu na dłuższy okres też może wiązać się z ograniczeniem w zakresie liczby przebytych nim kilometrów. Jednak w przypadku wynajęcia samochodu na rok, lub dłużej – limity te są wyższe i dopasowane do normalnego, codziennego użytkowania. Jednak w sytuacji, w której przekroczy się założony limit – firma wypożyczająca pojazd może doliczyć dodatkowe koszty. Ich wysokość i sposób naliczania są uzależnione od indywidualnej polityki firmy.

Serwis samochodu wyłącznie w ASO

Warto również mieć na względzie to, że bezpłatne serwisowanie pojazdu możliwe jest wyłącznie we wskazanych placówkach ASO. Jeśli osoba użytkująca samochód odwiedzi inny serwis – firma nie zwróci kosztów naprawy/przeglądu. Poniesie je w całości najemca.

Możliwa utrata zniżek OC oraz AC

Kolejną wadą skorzystania z długoterminowego wynajmu pojazdu jest możliwość utraty zniżek OC i AC. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy najemca korzysta wyłącznie z pojazdu wypożyczonego i nie jest oficjalnym właścicielem lub współwłaścicielem innego pojazdu.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta?

To ile kosztuje wynajem auta, jest uzależnione od naprawdę wielu czynników. Do najważniejszych, które mają realny wpływ na cenę,można zaliczyć np.:

  • rodzaj pojazdu – jego marka, rocznik itp.
  • wyposażenie samochodu,
  • wyliczenie szacunkowej utraty wartości pojazdu podczas okresu najmu,
  • okres najmu – teoretycznie im dłuższy, tym bardziej korzystna może okazać się cena,
  • liczba pokonywanych kilometrów w ciągu roku – jeśli jest wysoka – koszt najmu może wzrosnąć.

Szacunkowo można przyjąć, że wynajem długoterminowy auta to koszt od około 1000 złotych do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Każda wypożyczalnia samochodów ma swój cennik, z który można zapoznać się jeszcze przed podpisaniem umowy.

Wynajem długoterminowy samochodu ma wady i zalety. Ostatecznie decyzja sprowadza się do budżetu, jakim się dysponuje i indywidualnych potrzeb. Osoby, które lubią często zmieniać samochody – docenią swobodę związaną z niemalże swobodną zmianą, bez dużej, początkowej inwestycji. Z kolei ci, którzy potrzebują samochodu tylko na określony czas – znajdą plusy w możliwości swobodnego ustalania terminu najmu.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód