english version

Leasing czy wynajem długoterminowy - co opłaca się bardziej?

Leasing czy wynajem długoterminowy - co opłaca się bardziej?

Zastanawiasz się, co będzie lepsze: leasing czy wynajem? Zanim w pełni odpowiesz na to pytanie, najpierw musisz zrozumieć, jakie są różnice. Wynajem samochodu zamiast leasingu może okazać się trafnym wyborem, ale nie zawsze tak będzie.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to usługa oferowana przez wypożyczalnie samochodów - płacenie abonamentu umożliwia korzystanie z pojazdu. To rozwiązanie skierowane jest zarówno do małych, jak i większych przedsiębiorstw, a także osób prywatnych. Wynajem długoterminowy to także koszty, ale nieco inne niż w leasingu. Wynajmując auto od wypożyczalni samochodowej długoterminowo płacisz miesięczną kwotę za użytkowanie samochodu - nie musisz martwić się o koszty jego utrzymania, AC/OC, NNW czy serwisowanie - te usługi wliczone są w cenę.

Wynajem długoterminowy a leasing - która forma będzie korzystniejsza w przypadku wkładu własnego? W przeciwieństwie do ofert leasingowych przedsiębiorca nie musi posiadać wkładu własnego, a wynajem długoterminowy nie jest traktowany jako obciążenie kredytowe. Podmiot zachowuje więc pełną zdolność kredytową, co może być niezbędne w innych obszarach.

Wynajem długoterminowy to dość wygodne i tanie rozwiązanie - relatywnie niska rata pozwala na utrzymanie płynności finansowej, a to istotne szczególnie w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Jeśli nie wiesz, ile będzie kosztował wynajem długoterminowy, uruchom darmowy kalkulator, który obliczy wysokość miesięcznej raty. Umowę można zakończyć właściwie w dowolnym momencie. Wbrew temu co mówią opinie, niektóre wypożyczalnie oferują możliwość wykupienia auta - jest jednak ono droższe niż w przypadku finansowania poprzez leasing operacyjny samochodu. Wynajem długoterminowy to także dobra opcja dla osoby prywatnej.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing konsumencki polega na pokryciu w ratach pełnej wartości samochodu przez zleceniobiorcę z możliwością wykupienia pojazdu za niewielką część jego wartości po spłaceniu wszystkich rat. Jest to rozwiązanie stosowane często przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, zarówno małe, jak i duże. W ramach raty leasingu operacyjnego zawiera się podatek VAT, a przedmiot umowy przez cały okres leasingowania pozostaje własnością leasingodawcy. To oznacza, że dokonanie odpisów amortyzacyjnych leży po stronie leasingodawcy. Jeśli zastanawiasz się, dla kogo będzie korzystniejszy leasing, a dla kogo wynajem, spójrz na to od tej strony, że leasing to dobre rozwiązanie dla firm, które miesięczną ratę mogą wliczyć w koszt uzyskania przychodu.

Co się bardziej opłaca - leasing czy wynajem?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedź, czy lepszy będzie wynajem długoterminowy czy leasing, bo każda z opcji ma wady i zalety, ale postaramy się zrobić proste porównanie. Procedura leasingowa dla firm nie jest niestety tak prosta jak zakup nowego samochodu w gotówce. Przedstawiciel firmy musi przedłożyć dokumenty potwierdzające wiarygodność finansową - zaświadczenia podatkowe z Urzędów Skarbowych oraz o braku zaległości ZUS. Firma, ale i osoba prywatna, na którą zarejestrowane jest przedsiębiorstwo, sprawdzane są również pod kątem wiarygodności w Biurze Informacji Kredytowej, Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych oraz Krajowym Rejestrze Długów. Rozpatrywanie wniosków trwa zwykle do 7 dni roboczych.

W przypadku wynajmu długoterminowego procedura jest dużo szybsza i prostsza - formularz możesz wypełnić nawet przez internet. Inny jest także koszt samochodu w leasingu - mniejsza rata, ale i mniej benefitów. To podstawowe różnice między najmem a leasingiem.

Porównanie kosztów wynajmu i leasingu

  wynajem długoterminowy leasing operacyjny
okres trwania umowy w zależności od konkretnej wypożyczalni, w Autocash umowa na max 60 msc zależny od wartości pojazdu oraz wysokości miesięcznej raty
odpisy amortyzacyjne po stronie wypożyczającego po stronie leasingodawcy
opłaty wszystkie opłaty w abonamencie miesięcznym ponoszone przez leasingobiorcę (czynsz, opłaty wstępne, wydatki związane z używaniem auta)
koszt uzyskania przychodu wypożyczający leasingobiorca
VAT wliczony w cenę abonamentu naliczany od raty leasingowej, podlega odliczeniu pod warunkiem dla potrzeb przedsiębiorstwa opodatkowanego VAT

Kiedy wybrać najem długoterminowy, a kiedy leasing operacyjny?

Zastanawiasz się, co się bardziej opłaca - leasing czy wynajem? Wybór poprzedzony powinien zostać analizą celów, a także budżetu. Jeśli zależy Ci na wykupie auta w przyszłości, lepiej zdecydować się na leasing długoterminowy, jeśli wyłącznie na dostępie do pojazdu i zminimalizowaniu kosztów - wybierz wynajem zamiast leasingu. Korzystając z wynajmu długoterminowego, możesz też wprawdzie wykupić auto, ale cena raty balonowej jest dużo wyższa niż w przypadku finansowania poprzez leasing. Najem długoterminowy to opcja także dla osób prywatnych, a leasing w szczególności skierowany jest dla firm.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Rozliczanie wynajętego samochodu w firmie

Zgodnie z przepisami z 2019 roku nie istnieje obowiązek prowadzenia kilometrówki do rozliczenia PIT. Rozliczanie związane z najmem pojazdu osobowego wykorzystywanego wyłącznie w przedsiębiorstwie umożliwia odliczenie 100% podatku VAT, wtedy gdy:

  • prowadzona jest kilometrówka dla celów VAT,
  • pojazd zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego (formularz VAT-26),
  • istnieje regulamin dot. użytkowania samochodu w firmie.

W art. 23. ust. 1. pkt. 47a ustawy o PIT od 2019 roku podatnik może zaliczyć opłaty najmu (limit 150 000 złotych), a więc całościowy koszt długoterminowego wynajmu samochodu po części się zwraca

Rozliczanie auta w leasingu w firmie

Podobnie jak w przypadku wynajmu, koszt leasingu samochodu w firmie można odliczyć, a sposób uzależniony jest to od jego przeznaczenia. Samochody wykorzystywane wyłącznie jako pojazdy służbowe umożliwiają odliczenie miesięcznej kwoty raty leasingowej oraz kwoty eksploatacyjnej w 100%. W przypadku pojazdów wykorzystywanych także do celów prywatnych, kwota ta wynosi 75%.

Najem długoterminowy a leasing - podsumowanie

To, które rozwiązanie wybierzesz - leasing czy wynajem długoterminowy, powinno być uzależnione od celów biznesowych, a także budżetu. Leasing operacyjny pozwala na uzyskanie korzystnych warunków wykupu auta po okresie leasingowania. Jeśli jednak nie planujesz zakupu samochodu, a zależy Ci na minimalizowaniu miesięcznych kosztów utrzymania floty, a także prostych formalnościach, to wynajem długoterminowy będzie strzałem w dziesiątkę.

Sprawdź, co przygotowała nasza wypożyczalnia samochodów! Autocash poleca wynajem:

  • długoterminowy,
  • średnioterminowy,
  • krótkoterminowy.

Bogata baza aut oraz lokalizacji pozwala na wybór pojazdu różnej klasy w wielu miastach na terenie Polski. Flota jest nieustannie powiększana, tak by każdy kierowca czy przedsiębiorca, znalazł samochód dostosowany do potrzeb czy wymagań. Oferujemy wynajem samochodów ekonomicznych, kompaktowych, kombi oraz luksusowych.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta? Wypełnij formularz, a formalności pozostaw nam. Wynajem długoterminowy realizujemy w wielu miastach na terenie całego kraju, takich jak:

  • Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice
  • Łódź, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok
  • Gdynia, Częstochowa, Radom, Toruń, Sosnowiec, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód