english version

Wynajem długoterminowy, leasing czy kupno?

Wynajem długoterminowy, leasing czy kupno?

Wynajem  długoterminowy dla firm, chociaż coraz bardziej popularny — nie jest jedyną opcją na zapewnienie współczesnej floty. Każdy przedsiębiorca przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien w pierwszej kolejności poznać inne możliwości. Wynajem długoterminowy samochodu na firmę, finansowanie zakupu samochodu ze środków własnych, czy leasing? Co lepiej wybrać?

Kupno, leasing czy wynajem?

Kupić, leasingować, czy wynająć? Przed takim dylematem staje większość przedsiębiorców planujących zainwestowanie we własną flotę samochodową. Wynajem długoterminowy auta na firmę jest jedną z bardziej elastycznych opcji na użytkowanie pojazdu, jak własnego bez konieczności inwestowania w zakup środków własnych. 

Finansowanie zakupu auta ze środków własnych, chociaż zapewnia Twojej firmie pewien rodzaj majątku, który przedsiębiorca może w każdej chwili upłynnić, nie jest inwestycją. Zakłada się, że nowy pojazd może stracić na swojej wartości 10% już pierwszego dnia, a 30% po pierwszym roku użytkowania. Leasing samochodu obciąża zdolność kredytową, ale  jest nieznacznie tańszy od najmu. Aby go otrzymać, firma musi posiadać zdolność kredytową. 

Zakup, leasing czy wynajem samochodu? Niżej postaramy się szczegółowo zaprezentować każde z możliwych rozwiązań.  Każda firma ma indywidualny sposób prowadzenia działalności, inny budżet przeznaczony na flotę itp. To, co będzie dobrą opcją dla jednego przedsiębiorcy, może okazać się niekorzystne dla innego. Aby sprawdzić, co się bardziej  opłaca — zakup, wynajem samochodu, czy leasing należy również dokładnie określić swoje potrzeby.

Co trzeba wziąć pod uwagę, chcąc kupić auto za gotówkę?

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne formy  finansowania zakupu samochodów ograniczały się do wzięcia kredytu lub zakupu auta ze środków własnych. W świetle szybko obniżającej się wartości auta, zakup na własności nie jest dobrą inwestycją. Nawet w przypadku chęci dalszej odsprzedaży i zakupu nowego pojazdu, należy ponownie zainwestować swoje środki, by wymienić flotę. Zysk ze sprzedaży nierzadko nie pokrywa nawet połowy kosztów nowego auta. Inaczej kwestia finansowa kształtuje się przy wynajmie długoterminowym. W większości przypadków nie jest konieczne posiadanie wkładu własnego. W jednej racie abonamentowej jest zawarte wszystko — koszty polisy, okresowej wymiany opon itp. Co więcej, raty abonamentowe można odliczać co miesiąc od podatku.

Zakup za gotówkę a wynajem długoterminowy – porównanie

Zakup auta za gotówkę jest w zasadzie bardzo prosty. Inwestujesz własne środki w nowe auto i użytkujesz je bez żadnych ograniczeń. Jeśli chcesz np. odliczyć koszty eksploatacyjne i paliwo od podatku, koniecznie jest prowadzenie kilometrówki (na potrzeby Urzędu Skarbowego). Co ważne — musisz pamiętać o tym, że kwestie ubezpieczenia, wszelkie naprawy serwisowe i wszystko inne co wiąże się z naturalną eksploatacją auta, leżą w Twoim obowiązku. Przy zakupie auta na własność nie ogranicza Cię limit kilometrów — możesz jeździć, gdzie chcesz i pokonywać dowolne trasy bez obaw o przekroczenie zadeklarowanego limitu.

W przypadku wynajmu długoterminowego jedną z kwestii, jakie musisz zadeklarować przy podpisaniu umowy, jest wspomniany limit kilometrów. Jeśli zdarzy się, że go przekroczysz, wypożyczalnia samochodów pobierze dodatkową opłatę za każdy nadprogramowy kilometr. Jednak limit jest zmienny. Jeśli okaże się, że źle go oszacowałeś, możesz go zmienić w każdej chwili. Będzie się to jednak wiązać z podwyższenie raty abonamentowej i koniecznością podpisania aneksu do umowy najmu. Planujesz wynająć auto? Wynajem długoterminowy dla firm to wiele zalet:

  • brak opłat wstępnych,

  • elastyczny okres trwania umowy najmu,

  • możliwość cyklicznej wymiany auta na nowszy model,

  • stałe, comiesięczne koszty,

  • możliwość odliczania raty od podatku,

  • opcjonalnie — możliwość wykupu auta po zakończeniu obowiązywania umowy najmu,

  • w racie abonamentowej zawarte są koszty polisy (pełny pakiet AC i OC), komplet opon, pakiety serwisowe etc. 

Wyżej zaprezentowane zalety sprawiają, że wynajem auta zamiast leasingu, czy też zakupu jego na własność jest coraz chętniej wybieranym sposobem na zapewnienie nowej floty samochodowej swojej firmie (nawet jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza). 

Lepiej zastanowić się kilka razy przed kupnem auta za gotówkę

Wypożyczenie auta zamiast leasingu i zakupu? Coraz większa liczba przedsiębiorców docenia takie rozwiązanie. Pamiętaj, że zakup samochodu ze środków własnych wpływa na uszczuplenie zasobów finansowych Twojej firmy. Aktualnie, najtańszy, nowy samochód kosztuje około 50 000 złotych. Jeśli chcesz wzbogacić go o dodatkowe opcje — cena rośnie. Co więcej, część kosztów za zakup samochodu dla firmy możesz odliczyć od podatku tylko raz. W przypadku podjęcia decyzji o najmie lub leasingu — odliczenia można dokonywać cyklicznie. 

Kolejną z kwestii związanych z zakupem pojazdu ze środków własnych jest dodatkowa finansowa strata w przypadku stłuczki lub kolizji. Co prawda auto zastępcze i koszty naprawy może pokryć ubezpieczyciel, jednak w przypadku chęci dalszej odsprzedaży, samochód powypadkowy  znacznie traci na swojej wartości. Zaoszczędzone na zakupie auta środki można zainwestować w szkolenia, sprzęt, czy też marketing, co może wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa. 

Stojąc przed wyborem — zakup, wynajem lub leasing, warto pierwszą z wymienionych opcji przemyśleć szczególnie dokładnie. Większość firm nie decyduje się na inwestowanie własnych środków we flotę — z czegoś to wynika!

Wynajem długoterminowy i leasing  — korzyści

Co w takim razie wybrać — wynajem samochodu czy leasing? I wynajem i leasing to firmy lubiane przez polskich przedsiębiorców. Jednak wynajem samochodu a leasing mają dość istotne różnice.

Leasing samochodów wymaga od leasingobiorcy zdolności kredytowej, a także nierzadko wkładu własnego, który może zmniejszyć wysokość raty leasingowej. Co ważne — po zakończeniu okresu trwania leasingu przedsiębiorca może wykupić pojazd w atrakcyjnej cenie, lub wymienić go na inny, nowszy model. Część firm decyduje się właśnie na ten drugi wariant. Od tego, co lepiej wybrać najem czy leasing samochodu, jest uzależnionych wiele kwestii.

  • Leasing jest tańszy od najmu, ale wymaga od przedsiębiorcy zdolności kredytowej, czasem również wkładu własnego i obciąża zdolność finansową firmy. Należy zatem pamiętać, że nie jest to rozwiązanie ogólnodostępne — nie każda firma otrzyma pojazd w leasingu.
  • Wynajem długoterminowy dla firm  jest nieznacznie droższy od leasingu (zakładając wykup auta po zakończeniu obowiązywania umowy), nie wymaga posiadania zdolności kredytowej i dobrej historii w BIK. To przedsiębiorca wybiera auto, czas trwania umowy i ustala z wypożyczalnią limit kilometrów. 

Co będzie najlepszym rozwiązaniem dla firmy, której zależy na niskiej cenie wykupu auta po zakończeniu trwania umowy — wynajem auta czy leasing? W przykładowej sytuacji leasing będzie tańszy.

Jeśli chcesz wiedzieć, co się bardziej opłaca — wynajem, czy leasing samochodu osobowego — sprawdź koniecznie nasz poradnik. W tekście leasing, czy wynajem zaprezentowaliśmy szczegóły każdego z wymienionych rozwiązań. 

Wynajem długoterminowy dla firm, podobnie jak leasing są jedynymi z chętniej wybieranych opcji. Jeżeli nie jesteś zdecydowany co wybrać — najem czy leasing auta — zachęcamy do kontaktu. Nasza wypożyczalnia samochodów pomoże Ci w dopasowaniu rozwiązania dla Twojej firmy. W ofercie mamy również wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych. Zachęcamy do kontaktu!

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód