english version

Wynajem długoterminowy a leasing - różnice

Wynajem długoterminowy a leasing - różnice

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy, decydują się na wynajem samochodu lub wzięcie go w leasing. Presja odkładania pieniędzy i posiadania własnego auta zastąpiona została podejściem praktycznym: wypożyczam samochód i jeżdżę, kiedy chcę. Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu? Dla kogo te rozwiązania okazują się najbardziej korzystne?

Wynajem długoterminowy a leasing - podstawowe cechy

Niektóre kwestie dotyczące leasingu i wynajmu pojazdów są powszechnie znane. Jedną z nich jest fakt, że zarówno wynajem samochodu, jak i leasing auta tak samo rozwiązują kwestię własności - właścicielami samochodu pozostaje firma usługowa. Większość kierowców zdaje też sobie sprawę z tego, że leasing kończy się wykupieniem samochodu, a wynajem może, ale nie musi się tak skończyć. To jednak tylko podstawowe cechy tych dwóch opcji. O czym jeszcze warto wiedzieć przed wyborem i skorzystaniem z usługi? 

Czas trwania umowy

Wynajem długoterminowy trwa średnio od 24-36 miesięcy, czyli 2-3 lata. Leasing w zależności od jego rodzaju (leasing finansowy lub operacyjny) objęty jest umową na dłuższy okres niż najem auta. Leasing operacyjny wiąże kierowcę z samochodem umową nawet na okres ok. 5 lat. Dlaczego tak długo? Im dłuższy okres leasingu, tym niższe są raty. Poza tym reguluje to zasada o min. 40% standardowego okresu amortyzacji auta. Umowa na leasing finansowy może trwać jeszcze dłużej - średnio 6 lat

Formalności 

Jakie jeszcze różnice zachodzą między leasingiem a wynajmem auta? Leasing wymaga dostarczenia i wypełnienia większej liczby formalności. Są to najczęściej: wpis do CEIDG lub KRS, zaświadczenie o numerze NIP i REGON dla przedsiębiorstw, ksero dowodu osobistego (swoje i poręczyciela), ksera prawa jazdy i kilka innych dokumentów. Najem długoterminowy tych formalności ma znacznie mniej - może ograniczyć się nawet do ksera dowodu osobistego i prawa jazdy. 

Koszty związane z leasingiem i wynajmem

Tak jak wspominaliśmy na początku - leasing wiąże się z ostatecznym wykupieniem auta po zakończeniu umowy. Wynajem długoterminowy nie zobowiązuje do tego. W praktyce oznacza to, że koszty miesięczne w przypadku leasingu są wyższe niż podczas najmu. Warto również wiedzieć, że w leasingu finansowym samochód przypisany jest do majątku wynajmującego, co przekłada się na możliwości korzystania z odpisów podatkowych. To ważne między innymi dlatego, że rata za leasing obejmuje tylko wartość samochodu. Koszty serwisowania pojazdu, wymianę opon i inne usługi należy już pokryć z własnej kieszeni. W przypadku najmu długoterminowego zazwyczaj nie trzeba płacić za te działania. Ewentualnym zagrożeniem finansowym jest przekroczenie ustalonego na umowie limitu kilometrów - wypożyczalnie i firmy usługowe mogą nałożyć za to dodatkowe opłaty. Oczywiście porównanie tych dwóch rodzajów umów (wynajem długoterminowy vs leasing) jest opisowe - ostateczne koszty zależą również od wybranego modelu i klasy samochodu. Podlegają indywidualnym ustaleniom i różnicom w regulaminach wypożyczalni. 

Co lepsze i dla kogo? Leasing czy wynajem? 

Zastanawiasz się co wybrać - leasing czy wynajem? Powyższe różnice pokazują, że dużo zależy od oczekiwań, budżetu, a nawet osobowości kierowcy. Jeśli jesteś osobą o stabilnych dochodach, która nie obawia się wieloletnich zobowiązań, leasing może okazać się lepszym rozwiązaniem niż wynajem auta. A może nie chcesz kupować auta ani teraz, ani później, ale nie masz pewności czy wynajem długoterminowy się opłaca? Skorzystaj z funkcjonalności orientacyjnego obliczenia raty w AutoCash. Zwróć też uwagę, że wynajem długoterminowy daje Ci możliwość zmieniania auta po każdym zakończeniu umowy. Jeśli więc cenisz nowe doświadczenia i nie chcesz przywiązywać się do jednego modelu, w konfrontacji "leasing vs wynajem" to wynajem auta będzie zwycięzcą. 

Jako wypożyczalnia samochodów Autocash proponujemy wynajem długoterminowy samochodów bez weryfikacji finansowej. Jest to wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych i przedsiębiorców.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód