english version

Samochodowe wakacje za granicą w zimie

Samochodowe wakacje za granicą w zimie

A gdyby tak leniwe, stateczne wylegiwanie się na leżaku nad hotelowym basenem zamienić na zupełnie inny rodzaj wypoczynku? Zima jest porą roku, w której możesz zwiedzać aktywnie wiele miejsc nie tylko w Polsce, ale też za granicą! Gdzie na wakacje samochodem za granicę najlepiej się wybrać? Jak zaplanować podróż i co najważniejsze — czy wakacje samochodem są dobrym pomysłem na spędzenie urlopu? Sprawdzamy!

Dlaczego warto wybrać się samochodem na wakacje zimą?

Zanim zastanowisz się gdzie na wakacje samochodem najlepiej pojechać, w pierwszej kolejności poznaj zalety takiego typu podróżowania. Pierwszą i zarazem najważniejszą jest pełna swoboda i elastyczność w planowaniu trasy. Jadąc samochodem na wakacje, nie jesteś uzależniony od planu wycieczki proponowanego przez jej organizatora. W każdej chwili możesz zboczyć z trasy, by odwiedzić miejsce polecane przez turystów lub po prostu dostrzeżone przez Ciebie podczas zwiedzania wcześniej zaplanowanych punktów.

Planując wyjazd samochodem na wakacje, możesz spokojnie oddać się zwiedzaniu i czerpać niesamowitą przyjemność z podróży — to Ty jesteś pilotem, przewodnikiem i turystą w jednym. Nie musisz martwić się również o konieczność trzymania się w grupie turystów — możesz podróżować  samodzielnie lub z najbliższymi.

Finalnie — wakacje samochodem są idealnym pomysłem dla osób lubiących prowadzenie samochodu i ogólnie — jazdę samochodem. Dla takich pasjonatów podróży kierowanie pojazdu — nawet jeśli trasa trwa kilka godzin, jest czystą przyjemnością i relaksem. Chociaż lato i późna wiosna są idealną okazją na samochodowe wakacje, wiele zalet z takiej formy podróżowania możesz odkryć zimą. Gdzie jechać zimą na wakacje? Czy w poszukiwaniu przyjemnego słońca i wyższych temperatur udasz się w cieplejszym kierunku, czy wolisz zakochać się w śnieżnych krajobrazach w krajach, w których zima uchodzi za najpiękniejszą? 

Zimowe wakacje — kierunki ciepłe

Gdzie zimą na wakacje udać się najlepiej? Z uwagi na fakt, że planujesz wybrać się na nie autem, celuj w cieplejsze kraje europejskie. Stosunkowo bliska odległość jest szczególnie ważna, kiedy decydujesz się np. na wynajem krótkoterminowy samochodów lub inną opcję — wynajem długoterminowy samochodów. Czemu to tak istotne? Chodzi głównie o deklarowany limit kilometrów. Przed zaplanowaniem swojej trasy zobacz, czy go nie przekroczysz, a jeśli tak oblicz, ile Cię będzie to kosztować. Szczegóły znajdziesz w swojej umowie z wypożyczalnią. Gdzie na wakacje w zimie samochodem najlepiej się udać, kiedy uciekasz od zimy? W Europie, do najcieplejszych krajów, które możesz odwiedzić zimą, zalicza się np.:

  • południową Grecję,
  • Hiszpanię,
  • Portugalię. 

Kiedy w Polsce jest mroźna zima, tam temperatury sięgają 13 - 16 stopni! Taka zmiana klimatu nie jest szokująca, ale bardzo przyjemna dla osób, które nie chcą wyjeżdżać bardzo daleko, ale marzą, by poczuć na własnej skórze ciepłe promienie słońca. Planując wakacje zimą w 2022 roku — możesz bez problemu wyruszyć w te kierunki samochodem. To idealny pomysł zarówno na dłuższą weekendową wycieczkę, ale też sposób na spędzenie wakacji w ciągłym ruchu — podróżując od miasta do miasta i z kraju do kraju zobaczysz zdecydowanie więcej i poznasz jeszcze lepiej jego kulturę, niż wygrzewając się na leżaku w hotelowym kurorcie. Podróże kształcą! A te realizowane samochodem dają Ci niemal nieograniczone możliwości poznawania świata! Przeczytaj też koniecznie więcej na temat krótkich wycieczek. Szerzej opisaliśmy to w tekście — Wynajem samochodu na weekend — kiedy warto?

Kolejną z zalet podróżowania samochodem zimą jest to, że wiele popularnych miast, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów w okresie letnim — zimą nie jest przeludnione. Co to oznacza dla Ciebie? Podróże poza sezonem typowo wakacyjnym to np.: krótsze kolejki do muzeów i lokalnych atrakcji, brak konieczności oczekiwania w kolejce do polecanej, lokalnej restauracji, niższe ceny noclegów i innych usług, a także większa przyjemność z oglądania miasta.

Zimowe wakacje — a może w góry?

A gdzie na wakacje samochodem za granicę najlepiej się udać kiedy zima Ci niestraszna i kochasz góry? Spakuj swój zimowy ekwipunek do bagażnika i ciesz się wygodną podróżą w jednym z polecanych i wartych zwiedzenia zagranicznych kierunków. Do miejsc, które warto zobaczyć zimą i polecanych nie tylko przez fanów sportów zimowych zaliczyć można np.:

  • Austrię - Tyrol, 
  • Włochy - Madonna di Campiglio, 
  • Słowacja - Poprad,
  • Szwajcaria - Moritz.

Wymienione można zaliczyć do miejsc, gdzie w zimie na wakacje wyrusza wielu turystów, którzy łakną nie tylko doskonale zorganizowanej infrastruktury względem rozplanowania tras do jazdy na nartach i snowboardzie, ale też niezapomnianych widoków i smacznej, lokalnej kuchni. Pamiętaj, że wakacje zimą samochodem — szczególnie w górach, wymagają od Ciebie doskonałego przygotowania technicznego. Zaopatrz się nie tylko w plan podróży, ale i niezbędne do poruszania się po zaśnieżonych drogach akcesoria samochodowe (np. łańcuchy). Mimo że wakacje samochodem dają Ci pełną swobodę i niezależność, poznaj wcześniej topografię okolic, które planujesz zwiedzić, nie poruszaj się po miejscach rzadko uczęszczanych i nie chodź po nieoznakowanych ścieżkach. Góry potrafią być niebezpieczne!

Jak się przygotować do wyjazdu?

Samochodowe wakacje za granicą w zimie są związane z koniecznością odpowiednich przygotowań. Poza zaplanowaniem swojego bagażu konieczne jest zadbanie o stan techniczny pojazdu przed wycieczką. Ostatnią z rzeczy, jakie chcesz, by Cię spotkały na wakacjach, jest nieplanowana awaria samochodu, która z miłej podróży może przerodzić się w coś, czego z pewnością nie będziesz wspominać z przyjemnością.

Poza wizytą w serwisie zaopatrz się w niezbędne akcesoria — łańcuchy śnieżne do opon, koce termiczne, apteczkę samochodową (zaktualizuj jej stan), suchy prowiant (batony energetyczne itp.). Co jeszcze warto mieć przy sobie podczas zimowego wyjazdu? Do akcesoriów niezbędnych i nierzadko ratujących wiele niezaplanowanych sytuacji zaliczyć można np. linkę holowniczą, saperkę do śniegu (małą łopatkę), zapas płynów eksploatacyjnych (płyn do szyb zimowy, olej silnikowy itp.), skrobaczkę do szyb, odmrażacz do szyb i zamków, zapas żarówek na wymianę — opcjonalnie booster rozruchowy lub kable. Tym, co warto mieć przy sobie np. na wypadek awarii, są: kamizelki odblaskowe, termos z wrzątkiem, komplet latarek (mogą być czołowe), dodatkowa ładowarka do telefonu, a najlepiej powerbank, i jeśli telefon lub nawigacja zawiodą — mapa kraju, do którego jedziesz. To klasyczna i bezpieczna forma nawigacji, która sprawdzi się, gdy technologia zawiedzie.

Mamy nadzieję, że wiesz już, gdzie na wakacje w zimie samochodem warto się wybrać. Czy będzie to miasto z atrakcyjnymi zabytkami, czy idealne do aktywnego wypoczynku góry zimą? Gdzie jechać samochodem? Zaplanuj dokładnie miejsce, trasę i jeśli wynajmujesz samochód — zobacz czy umowa najmu uprawnia Cię do przekroczenia granicy kraju. Wiele firm nie robi z tym problemu, ale zdarza się czasem, że wypożyczalnia samochodów nie zezwala na zagraniczne wyjazdy. Wybierając się na zimowe wakacje samochodem, możesz liczyć na niezapomniane przeżycia. Planując podróż samodzielnie, a nie z biurem podróży, masz szansę nie tylko zoptymalizować trasę wycieczki do własnych zainteresowań i potrzeb, ale też zwiedzić więcej!

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód