english version

Nowy czy wypożyczony samochód dla własnej firmy?

Nowy czy wypożyczony samochód dla własnej firmy?

Czy i Ty podobnie, jak wielu innych przedsiębiorców nie chcesz podejmować inwestycji bez pokrycia? Stoisz właśnie przed decyzją o zakupie nowego pojazdu służbowego? W tym artykule zaprezentujemy Ci wszystkie jasne i ciemne strony możliwych rozwiązań, dzięki którym łatwiej podejmiesz strategiczną decyzję. Nowy czy wypożyczony samochód? Sprawdź!

Kupić czy wynajmować samochód? Co się bardziej opłaca?

Nie należysz do gigantów na rynku i prowadzisz niewielką, jednoosobową firmę? Pewnie już nieraz zastanawiałeś się, czy zakup nowego pojazdu Ci się opłaci. Zanim jednak zastanowisz się, czy opłaca kupić auto na firmę, sprawdź również inne, dostępne na rynku rozwiązania.

Nowy, czy wypożyczony samochód? Biorąc pod uwagę fakt, że nowe auto traci na swojej pierwotnej wartości w błyskawicznym tempie, nie można uważać go za żadną inwestycję (chyba, że kupujesz zabytkowe auto kolekcjonerskie). To właśnie dlatego, wiele osób w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań decyduje się na leasing lub wypożyczenie. Wynajem samochodu jest coraz bardziej popularny nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale i przedsiębiorców. Wypożyczalnia samochodów oferuje bowiem nowe auta w korzystnych wariantach abonamentowych i umożliwia wynajem długoterminowy aut, który pozwala na użytkowanie samochodu nawet przez kilka lat! Brzmi atrakcyjnie? Sprawdź plusy i minusy każdego z rozwiązań!

Wynajem samochodów plusy i minusy

Wypożyczenie samochodu na firmę ma wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć można np.:

 • Ogromną elastyczność w wyborze opcji najmu (model auta, limit kilometrów, czas trwania umowy).
 • Możliwość comiesięcznego odliczenia podatku VAT od najmu (rata abonamentowa traktowana jest jako usługa, można zatem co miesiąc wrzucać ją w koszty).
 • Brak konieczności wnoszenia wkładu własnego (wypożyczalnia samochodu bez kaucji jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz własnych środków).
 • Nowy samochód na firmę bez obciążania zdolności kredytowej.
 • Nie tracisz na zmniejszającej się wartości pojazdu – jego właścicielem jest wypożyczalnia samochodów, a nie Ty.

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy opłaca się auto na abonament, aby podjąć świadomą decyzję, musisz również zdawać sobie sprawę z wad tego typu rozwiązania, takich, jak np.:

 • Brak wpływu na personalizacje wnętrza samochodu, takich jak np. wybór tapicerki, kolorystyki, dodatkowe wyposażenia.
 • Brak swobodnego wyboru mniej popularnych wersji silnikowych – bazujesz tylko na tym, co oferuje wypożyczalnia samochodów.

Pamiętaj jednak, że większość wypożyczalni kompletuje swoją ofertę aut na abonament uwzględniając potrzeby współczesnych kierowców. Wysoce prawdopodobne, że znajdziesz szybko model idealnie dopasowany do potrzeb Twoich i prowadzanej przez Ciebie działalności. W świetle powyższych wad i zalet, wynajem długoterminowy samochodu może być najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy!

Zakup nowego samochodu – wady i zalety

Kupno nowego samochodu możesz zrealizować ze środków własnych lub posiłkując się kredytem samochodowym. Ta druga opcja obciąża jednak zdolność kredytową Twojej firmy, a jeśli dopiero rozpoczynasz działalność i stawiasz pierwsze kroki w biznesie, możesz nie otrzymać od Banku preferencyjnych warunków kredytowych. Jakie zalety i wady ma kupno nowego auta? Zacznijmy od korzyści:

 • Nieograniczona możliwość wyboru i personalizacji pojazdu (limitem jest jedynie Twoja zdolność finansowa).
 • To Ty jesteś właścicielem samochodu i możesz nim dowolnie rozporządzać.
 • Nie ogranicza Cię limit kilometrów.
 • Możesz w każdej chwili sprzedać samochód.

A jakie wady wiążą się z zakupem nowego samochodu na własność?

 • Nowe auto bardzo szybko spada na wartości. Szacuje się, że po trzech latach użytkowania traci niemal 50% swojej początkowej ceny.
 • To Ty ponosisz wszelkie koszty jego utrzymania – płacisz za polisę, serwisujesz pojazd itp.
 • Musisz dysponować większą gotówką lub posiłkować się kredytem, który obciąży Twoją zdolność kredytową.
 • Nie masz możliwości swobodnej zmiany na inny nowszy model po kilku latach (chyba, że możesz bez problemu sobie pozwolić na tak wysoki jednorazowy wydatek, opcją może być jednak kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego).
 • Jeżeli bierzesz pojazd na kredyt, poza samym kapitałem płacisz również niemałe odsetki.

Czy opłaca się auto na abonament? W świetle powyższych argumentów nie da się nie odnieść wrażenia, że wynajem długoterminowy aut uchodzi za rozwiązanie najbardziej atrakcyjne względem wygody i komfortu użytkowania, ale też nie pozostaje bez wpływu na korzyści ekonomiczne.

Podsumowując - jeżeli interesuje Cię korzystne rozwiązanie dla swojej firmy, rozważ wynajem aut. Jakie koszty wynikają z najmu długoterminowego? Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Gwarantujemy dostęp do wielu nowoczesnych, poszukiwanych i najpopularniejszych modeli w wyjątkowo atrakcyjnych wariantach abonamentowych. Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dopasować rozwiązanie na miarę potrzeb Twojej działalności. Masz mniejsze potrzeby? Oferujemy również wynajem samochodu na weekend!

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód