Wynajem samochodu to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, jednak wiele zastanawia się, ile trzeba mieć lat, żeby wypożyczyć samochód? Mogłoby się wydawać, że pełnoletność i posiadanie prawa jazdy w zupełności wystarczą. W praktyce sprawa nieco się komplikuje, bo nie każda wypożyczalnia samochodów chce wynająć auto osobom, które nie ukończyły 21 roku życia.
Młodzi kierowcy z niewielkim stażem za kierownicą mogą mieć problem z wynajęciem auta. Z pozoru żadna wypożyczalnia samochodów nie powinna oceniać umiejętności kierowcy na podstawie wieku. Nie da się jednak ukryć, że wprawy nabywa się poprzez wieloletnią praktykę, a pod uwagę należy wziąć także fakt, że im starsza osoba, tym bardziej odpowiedzialne podejście do zasad ruchu drogowego. Pozostaje zatem pytanie: od ilu lat można wypożyczyć auto?
Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile trzeba mieć lat, żeby wypożyczyć auto, bo wpływa na to wiele czynników. Co więcej, każda wypożyczalnia ustala własny regulamin. W jednym miejscu wystarczy 19 lat, w innym wynajem będzie dostępny dopiero po ukończeniu 28 roku życia. Trzeba wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Najczęściej na wynajem samochodu mogą liczyć osoby, które ukończyły 21 lat. Pozostaje pytanie, ile trzeba mieć prawo jazdy, żeby wypożyczyć auto? Najczęściej przynajmniej rok.
Poza podstawowymi kwestiami, czyli ile trzeba mieć lat i prawo jazdy, aby wypożyczyć auto, trzeba jeszcze wspomnieć o dokumentach. Jednym z warunków jest posiadanie konta bankowego i karty kredytowej lub debetowej, które zaświadczą o uzyskiwaniu stałego dochodu. Do podpisania umowy będzie potrzebny także dokument tożsamości. Powiedzieliśmy o dolnej granicy wieku wynajmującego, ale przy tej okazji warto też dopowiedzieć, że osobom starszym (zwykle po 72 roku życia) będzie równie trudno wynająć, co 18-latkowi.
To na wypożyczalni samochodów spoczywa obowiązek weryfikacji klienta, dlatego pracownicy uważnie sprawdzą wszystkie dokumenty. Jeśli nie chcemy się rozczarować, warto mieć na uwadze, że wynajem długoterminowy samochodów, podobnie jak krótkoterminowy, wiąże się z uiszczeniem zaliczki, która zostanie zwrócona po zakończeniu umowy (o ile samochód wróci w dobrym stanie technicznym).
Przed podpisaniem umowy należy uważnie zapoznać się z warunkami wynajmu, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości najlepiej od razu dopytać pracowników. Jeśli planujemy wyjazd za granicę, warto o tym poinformować wypożyczalnię wcześniej. Może okazać się, że będą obowiązywały nas inne regulacje czy dodatkowe opłaty za auto.