english version

Czy wynajem długoterminowy się opłaca? - najem aut podstawowe informacje

Czy wynajem długoterminowy się opłaca? - najem aut podstawowe informacje

Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy wynajem długoterminowy się opłaca? Wielu z nich widzi w tym alternatywę dla leasingu i kredytu - całkowicie słusznie. Takie rozwiązanie ma także sporo zalet. Jakich? O tym dowiecie się, czytając poniższy artykuł. 

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Najprościej rzecz ujmując, usługa wynajmu długoterminowego samochodów to nic innego, jak wypożyczenia auta na okres określony umową. Najemca nie musi także wiązać się koniecznością wykupu auta po kilku latach. Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Najem aut cieszy się coraz większą popularnością nie bez przyczyny. Przede wszystkim odchodzi konieczność serwisowania pojazdu i regularnych napraw - to obowiązek leżący po stronie firmy, która udostępnia samochody. Wynajem długoterminowy nie obliguje do opłat za OC i AC. Jedynym obowiązkiem najemcy staje się opłacenie raty miesięcznej.
Niepodważalną zaletą jest także możliwość spersonalizowania warunków umowy. Wymiana opon dwa razy w roku? Żaden problem. Pakiet Assistance? Jak najbardziej. Oczywiście dobierając dodatkowe usługi, trzeba liczyć się ze wzrostem miesięcznej opłaty za użytkowanie samochodu. Zatem czy wynajem auta się opłaca? W określonych przypadkach - zdecydowanie tak.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

Skoro już wiesz, na czym polega wynajem długoterminowy samochodów, czas odpowiedzieć na pytanie, ile to kosztuje. Od razu możemy zaznaczyć, że nie ma jednej, z góry określonej kwoty. Wynajem długoterminowy samochodów to często oferta skrojona na miarę potrzeb klienta, dlatego i cena może być różna. 

Pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj i marka wybranego pojazdu. Każda wypożyczalnia samochodów dysponuje dużą flotą, dlatego jest w czym wybierać. Im wyższej klasy auto, tym wyższa cena. Wynajem długoterminowy aut może obejmować także dodatkowe pakiety i usługi, które klient wybiera według uznania i potrzeb. Na cenę wpływa także okres najmu oraz limit kilometrów

Łatwo więc zauważyć, że na finalną kwotę wpływa bardzo wiele czynników, a i sporo zależy od samego klienta. Czy w takim wypadku wynajem długoterminowy się opłaca? Jeśli tylko uznasz, że jesteś w stanie wybrać ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom, koniecznie weź pod uwagę tę opcję. 

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Nie ma rozwiązań idealnych, dlatego wynajem długoterminowy ma zalety i wady. Aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferuje ta opcja, trzeba zrozumieć, jak działa wynajem długoterminowy samochodu i na tej podstawie określić, co można zaliczyć na plus, a co na minus. Trzeba też podkreślić, że to co dla jednych będzie wadą, dla innych może okazać się zaletą

Zalety wynajmu długoterminowego:

  • nie musisz o nic się martwić, a dbanie o przeglądy technicznie i koszty napraw puść w niepamięć,
  • ponosisz stałe koszta,
  • nie uiszczasz wpłaty własnej,
  • po zakończonym okresie najmu możesz, ale nie musisz, wykupić samochód,
  • możesz wybierać z szerokiej floty samochodowej - dobre auto jest w zasięgu ręki.

Wady wynajmu długoterminowego:

  • ogranicza Cię limit kilometrów. Jeśli go przekroczysz - musisz dopłacić.
  • nie każdy może poruszać się wynajętym samochodem,
  • utrata zniżek OC i AC - możesz stracić wypracowane zniżki.

Na podstawie zestawienia wad i zalet łatwo zauważyć, że tych drugich jest więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że dla niektórych minusy mogą być na tyle znaczące, aby uznać wynajem długoterminowy aut za grę niewartą świeczki. 

Wynajem długoterminowy na firmę

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością chcesz wiedzieć, jak rozliczać i księgować wynajem długoterminowy samochodów. Zgodnie z rozporządzeniem z 2019 roku, najem aut można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ale do limitu 150 000 zł.  Warto tutaj wspomnieć, że jeszcze w 2018 roku koszt najmu mógł stanowić całą kwotę, jaką ponosi przedsiębiorca. Czy wynajem długoterminowy się opłaca? W dalszym ciągu i pomimo wprowadzonych zmian - tak.

Księgowanie uzależnione jest od sposobu użytkowania samochodu:

  • prywatnie i służbowo uprawnia do 75% odliczenia kosztów i 50% odliczenia VAT,
  • wyłącznie służbowo uprawnia do 100% odliczenia kosztów i VAT, ale tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca prowadzi szczegółową ewidencję przebiegu, zgłosi pojazd do urzędu skarbowego i określi regulamin użytkowania auta w firmie. 

Wynajem długoterminowy dla firm rządzi się swoimi prawami, a przedsiębiorca, który chce skorzystać z odliczenia, powinien ściśle przestrzegać obowiązujących zasad.

Wynajem długoterminowy dla osób prywatnych

Nie musisz mieć firmy, aby wykupić auto na abonament. Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych, to przede wszystkim alternatywa dla kredytu. Co prawda, opłata miesięczna będzie nieco wyższa, ale trzeba wziąć pod uwagę bonusy, jakie zyskuje się wraz z podpisaniem umowy na wynajem długoterminowy

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu dla osób fizycznych? Zwykle dokładnie tyle samo, co w przypadku firm. Jedyna różnica, która działa na korzyść przedsiębiorców, to możliwość wliczenia wynajmu w koszta uzyskania przychodu. 

Wynajem długoterminowy a leasing — co wybrać?

Coraz więcej przedsiębiorców rozważa wynajem długoterminowy na firmę jako alternatywę dla leasingu. Z całą pewnością jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku młodych firm oraz przedsiębiorców, dla których liczą się stałe i transparentne koszta.

Wynajem długoterminowy a leasing - różnice:

  • leasing to niższa rata, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawiera żadnych opłat związanych z serwisowaniem - te ponosi najemca,
  • leasing kończy się zazwyczaj wykupieniem auta,
  • leasing daje większą swobodę w dysponowaniu samochodem niż wynajem długoterminowy.

Niestety, nie sposób jednoznacznie określić, co lepiej wybrać - leasing czy wynajem. Wszystko zależy od oczekiwań przedsiębiorcy. Jeśli stawiasz na bezproblemowe użytkowanie samochodu i nie chcesz pamiętać o opłatach za OC i AC, lepiej wybrać wynajem auta. Z kolei firmy, które chcą udostępniać samochód pracownikom także do celów prywatnych, mogą bardziej skłaniać się ku leasingowi.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód