english version

Co to jest flota samochodowa? Jej Rodzaje i przeznaczenie

Co to jest flota samochodowa? Jej Rodzaje i przeznaczenie

Coraz więcej słyszy się o nowoczesnych rozwiązaniach dla firm w zakresie wyposażania we współczesne pojazdy służbowe bez konieczności inwestowania w nie środków własnych. Czy wiesz jednak, co to jest flota samochodowa? w tym artykule postaramy się wyjaśnić dokładne znaczenie tego terminu, a także opisać rodzaje floty samochodowej i jej przeznaczenie. To bardzo istotna wiedza, jeśli planujesz wyposażenie swojej firmy we flotę pojazdów. Zachęcamy do jej zgłębienia!

Flota samochodowa — co to jest?

Flota samochodowa w firmie to z angielskiego tzw. car fleet, lub bardziej znajomo — tabor samochodowy. Można określić ją jako kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt pojazdów, których głównym przeznaczeniem jest wykorzystanie w danym przedsiębiorstwie. Właścicielem floty jest jeden przedsiębiorca, lub wspólnicy prowadzący biznes. Mają oni wpływ na zarządzanie flotą pojazdów i mogą według własnego uznania przydzielać auta do użytku przez swoich pracowników. 

Kontrola floty samochodowej spoczywa na przedsiębiorcy, który jest jej posiadaczem. Może on również delegować to zadanie osobom trzecim - w ramach outsourcingu lub powierzyć je odpowiedniej osobie/działowi.

Efektywne zarządzanie flotą samochodową może mieć wpływ na jej koszty. Dlatego warto przekazać gros obowiązków związanych z kontrolą, optymalizacją i ogólnie — zarządzaniem flotą profesjonalistom. To szczególnie istotne, kiedy nie wiesz jak zarządzać flotą samochodową w swojej firmie.

 

Rodzaje flot samochodowych — dopasuj tabor do swoich potrzeb!

Co warto wiedzieć o flocie samochodowej podczas kompletowania pojazdów, które będą wchodzić w jej skład? Pierwszą kwestią, którą musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze aut, jest dopasowanie ich rodzaju do specyfikacji działalności Twojej firmy. Flota samochodowa w Polsce zwykle podzielona jest na:

  • flotę samochodów dostawczych,

  • flotę samochodów osobowych,

  • flotę autobusową. 

Innym sposobem kategoryzacji taboru pojazdów jest podział na:

  • flotę osobową — do poruszania się, 

  • flotę dostawczą — do przewożenia ładunków.

Wyżej wymienione można z kolei ponownie podzielić według kwalifikacji usług spedycyjnych. Inne pojazdy będą potrzebne, kiedy Twój biznes opiera się np. na dostarczaniu warzyw, a inne okażą się niezbędne kiedy chcesz zapewnić swoim pracownikom samochody służbowe do codziennej pracy (np. handlowca). 

Jakie są wymogi w aucie flotowym?

Wiesz już, co to jest tabor samochodowy i jak podzielić floty samochodowe względem ich przeznaczenia. Warto również poznać wymogi, które powinien spełniać samochód flotowy, by mógł legalnie wyruszyć w trasę. Do tego niezbędne jest wykonanie specjalistycznych testów i badań diagnostycznych i technicznych. Co więcej, każdy pojazd ciężarowy z Twojej floty musi mieć zamontowany tachograf. To urządzenie, które pozwala na weryfikacje i rejestrację czasu pracy kierowcy kierującego pojazdem. Kolejną z technologii, w które musi być wyposażony taki pojazd, jest ogranicznik prędkości, który zgodnie z prawem, nie pozwala ciężarówce przekroczyć 90 km/h. Istotna jest również homologacja producenta — czyli jego oświadczenie o zgodności pojazdu z aktualnymi standardami.

Sposoby na efektywne zarządzanie flotą samochodową

Jeśli Twoja wypożyczalnia samochodów nie oferuje usługi zarządzania flota samochodową dla firm, możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Skuteczne narzędzia pomogą jeszcze lepiej kierować procesami, bezpieczeństwem i czasem. Jeśli Twoja firma jest duża, a tabor pojazdów służbowych również nie zalicza się do najmniejszych, pomocne może okazać się zatrudnienie tzw. fleet managera. Zajmuje się on nie tylko zarządzaniem flotą, ale też koordynowaniem wizyt serwisowych, redukowaniem lub zwiększaniem liczby pojazdów zasilających flotę. Do jego zadań może należeć również doradzanie w podjęciu decyzji o tym, skąd będą pochodzić pojazdy służbowe. Czy będzie to wynajem krótkoterminowy samochodów, leasing, czy też wynajem długoterminowy samochodów

Jednak wiedza i doświadczenie człowieka to jeszcze nie wszystko! Na pomoc w podejmowaniu dobrych decyzji w zakresie kontrolowania i zarządzania flotą przychodzą urządzenia i nowoczesne technologie. Do takich zaliczyć można na przykład nadajniki GPS, zaawansowane programy i aplikacje komputerowe, dostęp do kart paliwowych itp. 

Podsumowując

Co to jest flota samochodowa? Jej rodzaje i przeznaczenie opisaliśmy w tym artykule. Pamiętaj, że najważniejszą decyzją biznesową, jaką można podjąć może okazać się optymalizacja kosztów związanych z użytkowaniem i utrzymaniem pojazdów. W wielu przypadkach wynajem jest jednym z lepszych, strategicznych kroków, którego koszty jako przedsiębiorca możesz co miesiąc odliczać od podatku!

Dowiedz się również więcej na temat zalet najmu. Przeczytaj o rodzajach i możliwościach, które oferujemy. A może i interesuje Cię wynajem samochodu na weekend — kiedy warto z niego skorzystać? Opisaliśmy to na naszym blogu!

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód