english version

Wypożyczalnie samochodów elektrycznych

Wypożyczalnie samochodów elektrycznych

Choć w Polsce rozwiązanie to jeszcze nie funkcjonuje, to na Zachodzie staje się coraz bardziej popularne. Mowa o wypożyczaniu samochodów na minuty. System działa bardzo podobnie, jak ten znany z rowerów miejskich. Auto można pobrać z jednego z punktów, które są rozmieszczone po całej aglomeracji, a następnie zdać je w innym. Podobne rozwiązanie ma szanse wejść w życie w Warszawie.

 

Carsharing – bo pod taką nazwą znane jest wypożyczanie samochodów miejskich na minuty - funkcjonuje już w wielu miastach na Zachodzie. Są to m. in. Paryż, Berlin, Wiedeń i Bilbao. Zyskuje sobie ono na popularności z wielu względów. Jednym z nich jest wygoda – nie trzeba mieć własnego auta, by przemieścić się z punktu A do punktu B. Jak takie wypożyczenie wygląda w praktyce?

To zależy od dostawcy usługi. Generalnie system działa bardzo podobnie, jak ten znany z rowerów miejskich. Kierowca lokalizuje najbliższy wolny samochód (w specjalnym punkcie poboru lub wyszukuje go za pomocą GPS), używając specjalnej karty wypożycza go, a następnie jedzie w wybrane miejsce. Zwrot (w zależności od systemu) odbywa się albo na specjalnej stacji lub parkingu (jak w przypadku rowerów), albo w dowolnym miejscu. System nalicza za takie wypożyczenie odpowiednią opłatę rozliczaną minutowo (np. 9 euro za 30 minut dla osób bez subskrypcji – tak jest w przypadku Autolib' operującego w Paryżu).

Samochody miejskie na wynajem to pojazdy o napędzie elektrycznym. Często punkty poboru są wyposażone w stacje ładujące, do których użytkownicy muszą podpinać zwracane auta. Rozwiązanie takie cieszy się przychylnością władz miast, które często zwalniają użytkowników z opłat za miejskie parkingi lub z konieczności uiszczania opłat strefowych. Wszystko w imię promowania ekologicznych rozwiązań.

Wprowadzenie podobnego systemu (o nazwie Car2go) jest bardzo prawdopodobne w Warszawie. Jego właściciel – firma Mercedes – chciała uzyskać od magistratu zezwolenie na poruszanie się wypożyczonymi autami elektrycznymi po buspasach oraz bezpłatne parkowanie w centrum. Co więcej, system ten nie wymagałby zwracania aut w specjalnych stacjach, co miałoby być dużo bardziej wygodne.

Póki co w naszym kraju najbardziej popularny w takich sytuacjach jest jednak krótkoterminowy wynajem samochodów (np. na jeden dzień). Cena takiej usługi jest niska, a pozwala na spokojne korzystanie z auta przez 24 godziny. Wiele wypożyczalni samochodów (w tym Autocash) oferuje także możliwość pobrania i zdania pojazdu w dowolnym punkcie miasta.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód