english version

Utrata prawa jazdy za prędkość coraz bardziej popularna

"Dziennik Gazeta Prawna" opublikował dane, z których wynika, że w maju policjanci zatrzymali prawo jazdy 1.2 tys. osobom. Taka procedura ma miejsce w przypadku rażącego naruszenia przepisów drogowych, a funkcjonariusze stosują ją według swojego uznania. Warto dodać, że w całym 2013 roku interwencji tego rodzaju odnotowano 768.

 

Gazeta wskazuje, że powodem zaostrzenia działań Policji jest pismo jej Komendanta Głównego, który zalecił bardziej restrykcyjne działania wobec kierowców nagminnie łamiących przepisy. List datowany jest na luty bieżącego roku. Natomiast już w kwietniu policjanci skierowali 541 wniosków do sądów o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. W maju takich wniosków było aż 1244.

Zaostrzenie kar za prędkość, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i inne poważne wykroczenia to pokłosie wypadku samochodowego w Kamieniu Pomorskim z początku 2014 roku. Od tamtej pory zarówno funkcjonariusze, jak i politycy zapowiadali bardziej zdecydowaną walkę z piratami drogowymi.

Warto wspomnieć, że liczba odebranych praw jazdy nie wiąże się z żadną zmianą przepisów, a raczej z bardziej surowym ich egzekwowaniem. Policjant ma bowiem możliwość zatrzymać prawo jazdy kierowcy, który (zdaniem funkcjonariusza) dopuścił się rażącego naruszenia kodeksu drogowego. Jeśli do tego dojdzie, następnie kieruje wniosek do sądu o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów przez daną osobę. Rozstrzygnięcie sprawy pozostaje w rękach sędziego.

Jest to sposób karania kierowców o poziom wyższy, niż grzywna. Ta bowiem ma jasno określony maksymalny wymiar - jest to 500 zł mandatu za jedno wykroczenie. Suma mandatów za kilka przewinień nie może jednak przekroczyć 1000 zł.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód