english version

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu, a kolizja na drodze

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu, a kolizja na drodze

Niezależnie od tego, czy to podróż wakacyjna, czy służbowa wypożyczone auto jest często najwygodniejszym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób. Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu to jedna z kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ten środek transportu.  

Jak zabezpieczyć się przed ewentualną kolizją w trakcie jazdy?

Jako kierowca wypożyczonego auta powinieneś pamiętać o kwestiach związanych z ubezpieczeniem i zasadami najmu. Zapoznając się z nimi, unikniesz dodatkowych kosztów, formalności i stresu przy kolizji na drodze. Każda wypożyczalnia samochodów może oferować inne warunki w umowie, więc staraj się dokładnie ją przeczytać. 

Podstawowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Auta wypożyczalni objęte są na ogół podstawowym ubezpieczeniem wliczonym w cenę najmu (OC, AC, NNW). Oznacza to, że w przypadku kolizji pożyczonym samochodem, nie poniesiesz żadnych kosztów, jeśli odbyła się ona nie z Twojej winy. Po dopełnieniu formalności, za szkody zostanie obciążony kierowca, który spowodował wypadek. Gdy jednak to Ty jesteś sprawcą kolizji lub sprawca jest nieznany, będziesz musiał zapłacić za spowodowane zniszczenia.

Pełne ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Aby uniknąć jakichkolwiek kosztów w przypadku kolizji, możesz wykupić pełne ubezpieczenie wypożyczonego samochodu. Uchroni Cię ono przed płatnościami, nawet gdy szkody zostaną spowodowane z Twojej winy. Podobne zasady ubezpieczenia wypożyczonego samochodu będą obowiązywać również za granicą - tutaj szczególnie warto rozważyć opcję pełnego pakietu, aby uniknąć kosztów naliczanych w obcej walucie.

Czy wzywać policję?

Inaczej niż w przypadku samochodu prywatnego, uczestnicząc w wypadku pożyczonym autem, zawsze radzimy wezwać policję. Bez względu na to, jakie ubezpieczenie wybierzemy, obecność stróżów prawa jest często kluczowym elementem określonym w umowie wypożyczalni, stanowiącym podstawę do rozliczenia kosztów szkody. 

Jaką odpowiedzialność ponosisz za samochód z wypożyczalni? 

Jak wygląda więc w rzeczywistości jazda wypożyczonym autem a kwestia jego ubezpieczenia? Pamiętaj, że wynajem długoterminowy i krótkoterminowy mogą mieć zupełnie inne warunki wypożyczania. 

Zwrot w stanie nienaruszonym 

Wszystkie umowy najmu zawierają klauzulę dotyczącą zwrotu samochodu w stanie nienaruszonym. Oznacza to nie tylko brak mechanicznych uszkodzeń, ale także czystość oraz (najczęściej) pełny bak. Zadbaj o te detale przed oddaniem auta.

Co jeśli samochód z wypożyczalni zostanie skradziony?

Wówczas ubezpieczenie chroni kierowców jedynie częściowo – poniesiesz koszty związane z ewentualną winą wynikającą z dopuszczenia do kradzieży, ale jedynie w przypadku zwrotu kluczyków i dowodu rejestracyjnego. Jeśli nie zostaną one oddane, wypożyczalnia może obciążyć Cię pełną wartością skradzionego pojazdu. 

Zniszczenie mienia

Nawet pełne ubezpieczenie wypożyczonego samochodu nie pokrywa kosztów związanych z uszkodzeniami szyb, opon i wnętrza auta. Jeśli spowodowane są one mechanicznie i nie wynikają z wad fabrycznych, prawdopodobnie będziesz musiał za nie zapłacić. 

Podsumowanie

Wypożyczony samochód to świetne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Zawsze warto jednak zapoznać się z umową najmu i opcjami ubezpieczenia, aby wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód