english version

Transport w Polsce na tle Unii Europejskiej

W kwietniu Komisja Europejska opublikowała raport, w którym oceniła jakość transportu (lądowego, morskiego i powietrznego) w całej Unii Europejskiej. Do sporządzenia zestawienia użyto danych z 2012 roku. Na ich podstawie nasz kraj zajął ostatnie miejsce.

 

We wspomnianym zestawieniu nasz kraj zajął ostatnie miejsce. Raport nie uwzględnia inwestycji (np. w nowe drogi) poczynione w Polsce w związku z Euro 2012. Gdyby tak było, Polska być może zajęłaby lepszą pozycję. Jednak na pewno uplasowałaby się poniżej średniej unijnej.

Komisja Europejska zbadała transport drogowy, kolejowy, powietrzny i morski we wszystkich krajach wspólnoty. Wyniki ujęto w ośmiu kategoriach: jednolity rynek, infrastruktura, wpływ na środowisko, bezpieczeństwo, transpozycja prawa unijnego, naruszenia prawa unijnego, innowacje i logistyka.

Wyniki ujęto w tabelę, w której kraje zostały uszeregowane w następujący sposób: jeśli państwo znalazło się w danej kategorii wśród 5 najlepszych, otrzymywało 1 punkt, jeśli wśród 5 najgorszych, odejmowano mu 1 punkt.

Najlepiej w zestawieniu wypadły: Holandia, Niemcy oraz Szwecja. Najgorzej zaś Polska, Bułgaria oraz Grecja.

Komisja Europejska miała największe zastrzeżenia m.in. do liczby dróg szybkiego ruchu, bezpieczeństwa oraz jakości transportu kolejowego. Ogółem nasz kraj znalazł się wśród pięciu najgorszych, w aż dziewięciu kategoriach.

W najlepszej piątce uplasowaliśmy się natomiast w dziedzinach: naruszania przepisów Unii w transporcie morskim oraz skali przewozu ludzi, a także towarów za pośrednictwem kolei.

Cały raport dostępny jest w linku: europa.eu/rapid/press-release_IP-14-414_pl.htm

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód