english version

Tankowanie gazu nie zawsze dokładne?

Tankowanie gazu nie zawsze dokładne?

NIK sprawdziła w jaki sposób kontrolowane są dystrybutory paliw na stacjach w województwach łódzkim oraz świętokszyskim. Okazało się, że bardzo słabo. Najgorzej sytuacja wyglądała w przypadku dystrybutorów LPG, które nie były kontrolowanie prawie wcale.

 

Tankując na stacji benzynowej chcemy mieć pewność, że liczydło pokazuje dokładnie taką ilość paliwa, które kupujemy. By tak było, okresowo przeprowadza się kontrole tych urządzeń. A przynajmniej powinno się przeprowadzać. W przypadku paliw ciekłych raz na dwa lata, a w przypadku gazu LPG co rok. Odpowiedzialne za to są Okręgowe i Obwodowe Urzędy Miar.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak instytucje te wywiązują się ze swoich obowiązków. Pod lupę wzięto województwo łódzkie oraz świętokszyskie w okresie od 2012 do I półrocza 2014 roku. Okazało się, że w kwestii legalizacji urządzeń, urzędnicy działają prawidłowo. Jednak ich okresowe kontrole odbywają się zdecydowanie zbyt rzadko.

Najgorzej w tym zakresie pracował Obwodowy Urząd Miar w Piotrkowie Trybunalskim. Badania stacji paliw przeprowadzał on raz na...14 lat. Nieco lepiej było w przypadku urzędów w Kielcach (raz na 9 lat) oraz Zduńskiej Woli (raz na 7 lat). Urzędnicy z Łodzi i Łowicza kontrolowali podległe im stacje raz na 5 lat.

Co gorsze, tylko dwa z urzędów (okręgowy i obwodowy w Łodzi) kontrolowały dystrybutory LPG. W 2012, 2013 i 1 połowie 2014 roku sprawdziły ogółem 71 urządzeń z 2.600, które były wtedy zalegalizowane. Pozostałe jednostki w ogóle nie przeprowadzały kontroli, ponieważ nie miały do tego potrzebnego sprzętu.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi w porozumieniu z NIK sam skontrolował w niezapowiedziany sposób 28 stacji benzynowych. Na czterech z nich stwierdzono nieprawidłowości. Ogółem sprawdzono 77 dystrybutorów paliw płynnych i okazało się, że aż 48 z nich zawyża wskazania.

Urzędnicy wskazują, że problem z odpowiednią kontrolą stacji benzynowych wynika z kilku kwestii. Pierwszą są braki w kadrach oraz sprzęcie. Druga to przepisy. Nie pozwalają one na kontrolę nowych urządzeń (jest to możliwe dopiero po dwóch latach, lub w przypadku gazu po roku), a wszystkie wizyty urzędników muszą być zapowiedziane z 7-dniowym wyprzedzeniem (z małymi wyjątkami dotyczącymi uzasadnionego podejrzenia złamania prawa). Co więcej, Urzędy Miar nie mają narzędzi, dzięki którym mogłyby zadbać o to, by wszystkie dystrybutory były w nich zarejestrowane. Podczas kontroli stwierdzono bowiem, że w województwach łódzkim i świętokszyskim działa 1429 stacji paliw, a na liście prowadzonej przez Okręgowy Urząd Miar w Łodzi widnieje tylko 1250 takich podmiotów. NIK proponuje odpowiednie zmiany w tych zakresach.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód