english version

Sudety samochodem zimą - co warto zobaczyć?

Sudety samochodem zimą - co warto zobaczyć?

Marzy Ci się zimowy wyjazd w góry: podziwianie śnieżnobiałych szczytów i szaleństwo na nartach, ale boisz się jazdy samochodem po śliskich drogach? Wybierz bezpieczne rozwiązanie! W Sudety zimą samochodem dojedziesz niemal równie łatwo, jak latem. To dobrze skomunikowany z innymi częściami Polski region: prowadzą do niego drogi nr 3, 5 i 8, łączące się z autostradą A4. Wybierz się na zwiedzanie Sudetów autem i ciesz się zimowymi krajobrazami w najpiękniejszym wydaniu!

Dlaczego warto jechać w Sudety zimą samochodem?

Gdzie leżą Sudety? Mapa pokazuje, że jest to południowa część województwa dolnośląskiego. Takie położenie pozwala na łatwy dojazd w Sudety zimą samochodem. Przez województwo dolnośląskie przebiega autostrada A4, od której odbiegają drogi 3 i 8, prowadzące w kierunku Czech.

Na zwiedzanie Sudetów samochodem warto się wybrać również dlatego, że większość atrakcji, szlaków i stoków narciarskich jest położona w pobliżu głównych dróg.

Planujesz wyjazd w Sudety? Gdzie warto jechać zimą? Poznaj najpopularniejsze pasma górskie Sudetów:

  • Karkonosze – to tu znajdują się najwyższe szczyty, popularne trasy narciarskie, a także główne miejscowości turystyczne: Karpacz i Szklarska Poręba. To właśnie od Karkonoszy większość osób rozpoczyna zwiedzanie Sudetów autem.
  • Góry Izerskie – nie cieszą się taką popularnością jak Karkonosze, ale dzięki temu są mniej zatłoczone. Góry Izerskie warto odwiedzić ze względu na Stóg Izerski, na który można łatwo wjechać koleją linową. Dobrym punktem do podziwiania panoramy Gór Izerskich jest otwarta niedawno platforma widokowa w Świeradowie-Zdroju.
  • Góry Stołowe – imponujące formacje skalne, przypominające ludzi, zwierzęta i budowle to jedna z najbardziej charakterystycznych dla Sudetów atrakcji. Samochodem najlepiej dojechać w Góry Stołowe do Karłowa, Radkowa lub Kudowy-Zdroju.
  • Masyw Śnieżnika – to propozycja dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów w Sudetach. Szlaki zimą są w tej części gór dostępne nawet dla niewprawionych turystów. Inne atrakcje to m.in. Ogród Bajek w Międzygórzu i Jaskinia Niedźwiedzia.

Karkonosze zimą: zwiedzanie i wędrówki górskimi szlakami

Ten popularny region jest atrakcyjny zarówno dla tych, którzy lubią jeździć na nartach, jak i tych, którzy od sportu wolą spokojne wędrówki po ośnieżonych szlakach lub zwiedzanie muzeów. Poznaj najważniejsze atrakcje Karkonoszy!

Karkonosze: jak dojechać?

Najwyższe góry Sudetów, Karkonosze, są położone tuż przy granicy z Czechami, Większość osób dojeżdża samochodem w Sudety (Karkonosze) drogą krajową nr 3, prowadzącą przez Jelenią Górę. Ta trasa jest łatwo dostępna również zimą. Droga nr 3 łączy Jelenią górę m.in. ze Szklarską Porębą, jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych Karkonoszy.

Najwyższa część Sudetów – atrakcje samochodem

Przejazd przez Sudety zimą samochodem to atrakcja sama w sobie. Często nie trzeba nawet wysiadać z auta, by móc podziwiać piękne widoki, ośnieżone szczyty i potężne górskie lasy. Karkonosze samochodem zwiedza się bardzo wygodnie. Podczas takiej podróży warto przede wszystkim zatrzymać się, aby zobaczyć najpopularniejsze w Sudetach punkty widokowe. Samochodem można dojechać np.:

  • w okolice Góry Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim,
  • do punktu Złoty Widok,
  • na Zakręt Śmierci.

Sudety zimą – szlaki piesze w Karkonoszach

W Sudetach zimą na szlakach mogą panować trudne warunki. Jeśli nie jesteś doświadczonym turystą, korzystaj z kolei linowych lub wybieraj niżej położone trasy.
Oto kilka propozycji szlaków, na których powinna sobie poradzić większość turystów:

  • trasa do zamku Chojnik w Jeleniej Górze,
  • wędrówki do schronisk Odrodzenie i Pod Łabskim Szczytem,
  • szlaki do wodospadów Kamieńczyk i Szklarka,
  • szlaki prowadzące z Hali Szrenickiej (na którą można wjechać koleją linową),
  • niebieski szlak do schroniska Samotnia.

Jakie szlaki turystyczne w Karkonoszach są zamknięte zimą?

Planujesz zwiedzanie Sudetów i wędrówki górskimi szlakami? Pamiętaj, że niektóre z nich są niedostępne w sezonie zimowym ze względu na zagrożenie lawinami. Oto lista zamkniętych szlaków turystycznych w Karkonoszach zimą:

  • Droga Jubileuszowa na Śnieżkę;
  • szlak Kotłem Łomniczki – czerwony;
  • szlak żółty na odcinku Biały Jar – schronisko „Strzecha Akademicka”;
  • szlak niebieski u podnóża Kotła Małego Stawu na odcinku Domek Myśliwski – schronisko „Samotnia”;
  • szlak nad Kotłami Małego i Wielkiego Stawu;
  • szlak czerwony zboczem Wielkiego Szyszaka;
  • szlak zielony u podnóża Wielkich Kotłów;
  • szlak żółty na odcinku od RON Śnieżne Kotły do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”;
  • szlak zielony na odcinku od skały Trzy Świnki do Hali Szrenickiej.

Gdzie na narty w Sudetach?

Miłośników narciarstwa jest tu znacznie mniej niż w Tatrach, a ceny w wielu ośrodkach są niższe niż w Zakopanem. W ten region wielu osobom z zachodniej Polski jest także łatwiej dojechać w Sudety zimą samochodem.
Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w tych górach należą:

  • Świeradów-Zdrój – Ski&Sun,
  • Karpacz – Biały Jar i Kopa,
  • Szklarska Poręba – Szrenica,
  • Zieleniec,
  • Czarna Góra.

Zwiedzamy Sudety samochodem – co warto zobaczyć w Karpaczu?

Karpacz: jak dojechać do stolicy Karkonoszy zimą?

Największa z karkonoskich miejscowości, Karpacz, leży nieco na uboczu od głównych dróg. Mimo to, planując w Sudetach zwiedzanie samochodem, warto odwiedzić również to miasto. Do stolicy Karkonoszy samochodem najlepiej dojechać, zjeżdżając z autostrady A4 od strony Wrocławia na drogę nr 5, a następnie nr 3. Na miejsce dojeżdża się drogą wojewódzką nr 367. 

Świątynia Wang – skąd wziął się norweski kościół w Karkonoszach?

Niewielki drewniany kościółek jest jedną z budowli, które od razu kojarzą się z Karpaczem. Skąd ta nietypowa architektura w Karkonoszach? Kościół został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii. W XIX wieku postanowiono go sprzedać, a za uzyskane pieniądze wybudować nowy. Został wówczas zakupiony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV i w ten sposób trafił do Karpacza.

Śnieżka: co warto zobaczyć i jak dotrzeć na szczyt zimą?

Wejście na Śnieżkę zimą to propozycja dla ambitnych i odważnych. To szczyt, który charakteryzuje się surowym klimatem. Temperatura poniżej zera utrzymuje się tam przez 200 dni w roku, często wieją też silne wiatry.

Aby ułatwić sobie wędrówkę, warto skorzystać z kolei linowej dowożącej turystów na szczyt Kopy. Alternatywą jest skorzystanie z kolei gondolowej po stronie czeskiej.

Co robić po wejściu na Śnieżkę? Co warto zobaczyć? Przede wszystkim widoki – w pogodne dni można podziwiać panoramę gór sięgającą kilkudziesięciu kilometrów. Nie sposób też przejść obojętnie obok stacji Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, budynku przypominającego kształtem latające spodki. Niewiele osób wie, że w pobliżu szczytu znajdują się także inne ciekawe zabytki: kaplica św. Wawrzyńca i budynek poczty czeskiej – najwyżej położony obiekt pocztowy w tym kraju.

Wybierasz się na zwiedzanie Sudetów autem? Zobacz, jaką ofertę ma dla Ciebie nasza wypożyczalnia samochodów. A może zainteresuje Cię wynajem długoterminowy aut?

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód