Marzy Ci się zimowy wyjazd w góry: podziwianie śnieżnobiałych szczytów i szaleństwo na nartach, ale boisz się jazdy samochodem po śliskich drogach? Wybierz bezpieczne rozwiązanie! W Sudety zimą samochodem dojedziesz niemal równie łatwo, jak latem. To dobrze skomunikowany z innymi częściami Polski region: prowadzą do niego drogi nr 3, 5 i 8, łączące się z autostradą A4. Wybierz się na zwiedzanie Sudetów autem i ciesz się zimowymi krajobrazami w najpiękniejszym wydaniu!
Gdzie leżą Sudety? Mapa pokazuje, że jest to południowa część województwa dolnośląskiego. Takie położenie pozwala na łatwy dojazd w Sudety zimą samochodem. Przez województwo dolnośląskie przebiega autostrada A4, od której odbiegają drogi 3 i 8, prowadzące w kierunku Czech.
Na zwiedzanie Sudetów samochodem warto się wybrać również dlatego, że większość atrakcji, szlaków i stoków narciarskich jest położona w pobliżu głównych dróg.
Planujesz wyjazd w Sudety? Gdzie warto jechać zimą? Poznaj najpopularniejsze pasma górskie Sudetów:
Ten popularny region jest atrakcyjny zarówno dla tych, którzy lubią jeździć na nartach, jak i tych, którzy od sportu wolą spokojne wędrówki po ośnieżonych szlakach lub zwiedzanie muzeów. Poznaj najważniejsze atrakcje Karkonoszy!
Najwyższe góry Sudetów, Karkonosze, są położone tuż przy granicy z Czechami, Większość osób dojeżdża samochodem w Sudety (Karkonosze) drogą krajową nr 3, prowadzącą przez Jelenią Górę. Ta trasa jest łatwo dostępna również zimą. Droga nr 3 łączy Jelenią górę m.in. ze Szklarską Porębą, jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych Karkonoszy.
Przejazd przez Sudety zimą samochodem to atrakcja sama w sobie. Często nie trzeba nawet wysiadać z auta, by móc podziwiać piękne widoki, ośnieżone szczyty i potężne górskie lasy. Karkonosze samochodem zwiedza się bardzo wygodnie. Podczas takiej podróży warto przede wszystkim zatrzymać się, aby zobaczyć najpopularniejsze w Sudetach punkty widokowe. Samochodem można dojechać np.:
W Sudetach zimą na szlakach mogą panować trudne warunki. Jeśli nie jesteś doświadczonym turystą, korzystaj z kolei linowych lub wybieraj niżej położone trasy.
Oto kilka propozycji szlaków, na których powinna sobie poradzić większość turystów:
Planujesz zwiedzanie Sudetów i wędrówki górskimi szlakami? Pamiętaj, że niektóre z nich są niedostępne w sezonie zimowym ze względu na zagrożenie lawinami. Oto lista zamkniętych szlaków turystycznych w Karkonoszach zimą:
Miłośników narciarstwa jest tu znacznie mniej niż w Tatrach, a ceny w wielu ośrodkach są niższe niż w Zakopanem. W ten region wielu osobom z zachodniej Polski jest także łatwiej dojechać w Sudety zimą samochodem.
Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w tych górach należą:
Największa z karkonoskich miejscowości, Karpacz, leży nieco na uboczu od głównych dróg. Mimo to, planując w Sudetach zwiedzanie samochodem, warto odwiedzić również to miasto. Do stolicy Karkonoszy samochodem najlepiej dojechać, zjeżdżając z autostrady A4 od strony Wrocławia na drogę nr 5, a następnie nr 3. Na miejsce dojeżdża się drogą wojewódzką nr 367.
Niewielki drewniany kościółek jest jedną z budowli, które od razu kojarzą się z Karpaczem. Skąd ta nietypowa architektura w Karkonoszach? Kościół został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii. W XIX wieku postanowiono go sprzedać, a za uzyskane pieniądze wybudować nowy. Został wówczas zakupiony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV i w ten sposób trafił do Karpacza.
Wejście na Śnieżkę zimą to propozycja dla ambitnych i odważnych. To szczyt, który charakteryzuje się surowym klimatem. Temperatura poniżej zera utrzymuje się tam przez 200 dni w roku, często wieją też silne wiatry.
Aby ułatwić sobie wędrówkę, warto skorzystać z kolei linowej dowożącej turystów na szczyt Kopy. Alternatywą jest skorzystanie z kolei gondolowej po stronie czeskiej.
Co robić po wejściu na Śnieżkę? Co warto zobaczyć? Przede wszystkim widoki – w pogodne dni można podziwiać panoramę gór sięgającą kilkudziesięciu kilometrów. Nie sposób też przejść obojętnie obok stacji Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, budynku przypominającego kształtem latające spodki. Niewiele osób wie, że w pobliżu szczytu znajdują się także inne ciekawe zabytki: kaplica św. Wawrzyńca i budynek poczty czeskiej – najwyżej położony obiekt pocztowy w tym kraju.
Wybierasz się na zwiedzanie Sudetów autem? Zobacz, jaką ofertę ma dla Ciebie nasza wypożyczalnia samochodów. A może zainteresuje Cię wynajem długoterminowy aut?