english version

Stłuczka samochodem firmowym

Stłuczka samochodem firmowym

Wypadki i kolizje drogowe to niestety codzienność. Większość kierowców wie, jak zachować się po takim zdarzeniu. Najczęściej spisuje się oświadczenie sprawcy lub wzywa policję. Co jednak, gdy zdarzyło się nam uszkodzić samochód służbowy? Kto w takim przypadku ponosi odpowiedzialność?

 

Na początek garść podstawowych informacji: każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi mieć wykupioną polisę OC. W razie stłuczki lub wypadku, kierowca nie odpowiada własnym majątkiem za szkody, tylko robi to za niego właśnie ubezpieczyciel. Polisa AC pozwala natomiast uzyskać odszkodowanie w sytuacji, w której do szkody nie doszło z winy innego kierującego (np. potrąciliśmy dzikie zwierzę).

Wracając do polisy OC – straty pokrywa ubezpieczyciel tego kierowcy, który je spowodował. Dlatego przy każdej kolizji powinniśmy spisać oświadczenie sprawcy lub jeśli ten uważa, że ma czyste sumienie, wezwać policję, by ustaliła winnego. W razie wypadku (a więc zdarzenia drogowego, przy którym są ranni, wymagający pomocy przez ponad 7 dni, czyli np. ze złamaną ręką), należy bezwzględnie wezwać policję i służby ratunkowe, a w razie potrzeby także straż pożarną.

Tyle zasad, które tyczą się wszystkich kierowców. A jak jest z osobami, które miały stłuczkę lub wypadek samochodem firmowym? Bardzo podobnie. W takim przypadku, o zaistniałej szkodzie, należy jednak dodatkowo powiadomić właściciela pojazdu. W większości przypadków nie powinno być problemów z wypłatą ubezpieczenia.

Może się jednak zdarzyć, że polisa OC posiada wyłączenia, które spowodują, że to kierujący będzie musiał z własnych pieniędzy naprawić szkody. Najpopularniejsze, to np. prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających. Sytuacja, która może zdarzyć się w firmie to też prowadzenie pojazdu bez uprawnień (np. "odprowadzenie" na firmowy parking, a w międzyczasie spowodowanie kolizji). Także wtedy, gdy podczas zawierania umowy, właściciel nie powiadomił ubezpieczyciela o tym, że auto będzie wykorzystywane, jako firmowe, ten może odmówić wypłaty odszkodowania.

Podsumowując: w przypadku zdarzenia drogowego autem firmowym, którego jesteśmy ofiarą lub sprawcą, należy postępować tak samo, jak w przypadku kolizji lub wypadku własnym samochodem. Dodatkowo o zajściu trzeba powiadomić właściciela samochodu, który w ubezpieczalni będzie załatwiał likwidację szkód. Dla własnego bezpieczeństwa należy korzystać z aut służbowych zgodnie z ich przeznaczeniem tak, by towarzystwo ubezpieczeniowe nie miało podstaw do niewypłacenia świadczenia.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód