W jednym z ostatnich tekstów pisaliśmy o tym, jak najlepiej sprzedać auto służbowe. Wskazaliśmy popularne drogi zbycia oraz zalety i wady każdej z nich. Coraz więcej przedsiębiorców dochodzi jednak do wniosku, że zakup samochodu do firmy nie jest opłacalną inwestycją, m. in. ze względu na straty przy jego sprzedaży. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się leasing i wynajem długoterminowy aut służbowych.
Sprzedaż pojazdu służbowego do dość kosztowna operacja, zarówno pod kątem czasowym, jak i finansowym. Czasowym, ponieważ wymaga zaangażowanie w poszukiwania kupca. W ostatnim artykule opisywaliśmy mocne i słabe strony szukania go na własną rękę oraz powierzenia tego handlarzowi. Poza tym należy pamiętać, że dziś samochody bardzo szybko tracą na wartości, co przekłada się na niekorzystny wskaźnik TCO. Jak więc zapewnić swoim pracownikom auta służbowe tak, by cała operacja była najbardziej korzystna?
Jednym z rozwiązań jest leasing. Pozwala on pozyskać pojazdy za mniejsze pieniądze, niż w przypadku zakupu. To bardzo istotne zarówno dla małych podmiotów, jak i firm, które potrzebują rozbudowanej floty. Leasing wiąże się z kosztami wstępnymi i comiesięczną opłatą wynikającą z umowy. Plusem jest to, że leasingowany samochód można później odkupić w dobrej cenie - z takiego rozwiązania najczęściej korzystają pracownicy firmy, dla której auta były leasingowane. Należy jednak pamiętać, że nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na skorzystanie z takiej usługi. Po pierwsze musi mieć środki na opłatę wstępną, a po drugie spełniać dodatkowe wymogi, jak np. wystarczająco długa obecność na rynku.
Rozwiązaniem, które zachowuje wszystkie zalety leasingu i eliminuje jego wady jest wynajem długoterminowy. W tym przypadku firma wypożycza samochody na korzystnych warunkach i płaci za nie umówioną stałą stawkę miesięczną. Co więcej, nie wymagana jest ani opłata wstępna, ani odpowiedni staż przedsiębiorstwa. To pozwala skorzystać z tej usługi praktycznie wszystkim podmiotom. Wynajem długoterminowy eliminuje także ryzyko związane ze spadkiem wartości pojazdu, a co więcej - również w tej opcji użytkowany do tej pory pojazd można odkupić w atrakcyjnej cenie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm właśnie w taki sposób pozyskuje i finansuje swoje samochody służbowe.