english version

Spacer z kamizelką odblaskową

W lipcu Prezydent podpisał ustawę, która nakłada na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Wybierając się na spacer po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musimy być wyposażeni w takie elementy. Oczywiście jeśli poruszamy się po drodze.

Ustawa nie precyzuje, jakie konkretnie elementy odblaskowe mamy obowiązek stosować. Mówi tylko o tym, że mają być one "widoczne dla innych kierujących". Najlepszym rozwiązaniem będą na pewno kamizelki odblaskowe. Nieco mniej "inwazyjnym" popularne opaski, które można założyć np. na rękę.
Obowiązek korzystania z takich elementów dotyczy pieszych, którzy:

- poruszają się poza obszarem zabudowanym,

- robią to po zmierzchu,

- nie znajdują się na chodniku lub w strefie zamieszkania

Specjaliści wskazują na fakt, że pieszy poruszający się po zmroku poboczem (szczególnie w ciemnym ubraniu) jest prawie niewidoczny dla kierującego. Szczególnie jeśli ten jedzie z dużą prędkością. Jeśli ten sam pieszy posiada jakiś element odblaskowy, kierowca jest w stanie dostrzec go nawet z odległości 150-300 m. O tym, jak wielka to różnica, można się bardzo łatwo przekonać samemu. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jak szybko dostrzegamy słupki, stojące przy krawędziach drogi, które mają zamontowane elementy odblaskowe. Za to np. przebiegające zwierzę, czy leżącą na jezdni gałąź zauważamy w ostatniej chwili.

 

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód