english version

Serwisowanie samochodu w warsztacie niezależnym

Coraz więcej osób wie, że obowiązek serwisowania samochodu w ASO, by nie stracić gwarancji, jest niezgodny z prawem. W przypadku nowych samochodów dozwolone jest także korzystanie z usług niezależnych mechaników, które jest znacznie tańsze. Jednak warto przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich?

 

Producent samochodu nie może stosować zapisu, który uzależniałby użytkownika od usług autoryzowanego serwisu. Zabrania tego dyrektywa Komisji UE nr 461/2010 z 1 czerwca 2010 r. Oznacza to, że serwisowanie samochodu w ASO nie jest obowiązkowe, by nie stracić gwarancji.

Przepisy pozwalają korzystać z usług niezależnych warsztatów, które są zazwyczaj znacznie tańsze. Użytkownik musi jednak wcześniej sprawdzić, czy taki zakład spełnia wymogi określone przez producenta (można je znaleźć w specyfikacji serwisowania). Chodzi o to, by wszelkie naprawy zostały wykonane zgodnie z ustalonymi prawidłami. W przypadku serwisowania samochodu (które jest obowiązkowe w określonym przedziale czasu lub przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów), zakres usługi powinien być dokładnie taki sam, jak w ASO. Dlatgo po każdej wizycie w niezależnym warsztacie, w książce serwisowej powinien znaleźć się wpis, zawierający opis czynności, jakie zostały wykonane.

Drugą kwestią są części. Nie wdając się w szczegóły, warto wiedzieć, że nie trzeba używać oryginalnych podzespołów z logo producenta, by nie stracić gwarancji. Można też skorzystać z części o podobnej jakości (najlepiej poświadczonej odpowiednią homologacją, której numer też warto zamieścić w książce serwisowej).

Po spełnieniu tych warunków, żadna ASO nie będzie mogła odmówić wykonania czynności, wynikającej z gwarancji na samochód. Jeśli jednak to zrobi, warto poprosić o uzasadnienie na piśmie. ASO może bowiem odmówić naprawy, ale tylko wtedy, gdy usterka powstała przez użycie gorszego zamiennika lub w wyniku nieprawidłowej naprawy. Udowodnienie takiego faktu leży jednak po stronie autoryzowanego serwisu. Dlatego warto zadbać, by wszelkie czynności serwisowe dokonywane poza nim, były bardzo rzetelnie udokumentowane. Nie należy zapominać także o fakturach na takowe.

Jeśli serwis bezprawnie odmówi wykonania czynności wynikających z gwarancji, pozostaje nam droga sądowa. Można też w takiej sytuacji zgłosić się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co jednak, gdy ASO uzasadni we właściwy sposób swoją odmowę? Wtedy warto pamiętać, że może ona dotyczyć tylko części, które zostały wcześniej źle naprawione. Serwis nie może anulować gwarancji na cały samochód.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód