english version

Samochodem po Polsce - Szlak Orlich Gniazd

Samochodem po Polsce - Szlak Orlich Gniazd

Jeśli jako kierowca szukasz atrakcyjnej trasy turystycznej na wycieczkę po Polsce, pokonaj Szlak Orlich Gniazd samochodem. Możesz to zrobić o każdej porze roku. Trasa przebiega przez dwa województwa i jest jedną z najdłuższych w naszym kraju. Co obejmuje i o czym warto wiedzieć przed podróżą? Zapraszamy do przeczytania tekstu!

Szlak Orlich Gniazd - podstawowe informacje

Szlak Orlich Gniazd to trasa turystyczna, którą wyznaczają zamki i ruiny zamków. Rozpoczyna się w województwie śląskim - w Częstochowie (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze), a ciągnie się aż do województwa Małopolskiego - do Krakowa (Zamek Królewski na Wawelu). Trasę zaproponował geograf Stanisław Leszczycki w 1930 roku, ale w ciągu kolejnych dekad była ona niejednokrotnie zmieniana. Obecnie Szlak Orlich Gniazd ma długość ok. 164 km. Samochodem pokonasz ją w kilka godzin! 

Zastanawiasz się skąd taka nazwa? Dlaczego Szlak Orlich Gniazd nie został nazwany inaczej, wskazując jednak na mury obronne i potęgę zamków? Zamki, które zobaczysz, budowano na szczytach gór i wzniesień, pomiędzy skałami wapiennymi. Znajdują się więc dosyć wysoko - tak jak gniazda i jak orły. Oczywiście Szlak Orlich Gniazd można nie tylko przejechać samochodem, lecz także rowerem lub motocyklem. Niektórzy decydują się też na drogę pieszą. 

Przeglądając mapy, zauważ, że Jura Krakowsko-Częstochowska, na której położony jest Szlak Orlich Gniazd, przyciąga uwagę nie tylko ze względu na zamki. Jej atutem jest też po prostu przyroda. Zwiedzanie przypadnie do gustu zarówno historykom, jak i sympatykom kontaktu z naturą

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd - nie przegap!

Warto wiedzieć, że zamki ulokowane na wzgórzach w średniowieczu wyznaczały granice Królestwa Polskiego. Szlak Orlich Gniazd obejmuje zamki królewskie (12), zamki prywatne (18) i strażnice (4). Spotkasz je w następujących miejscowościach: 

 • Częstochowa,
 • Olsztyn,
 • Mirów,
 • Ostrężnik,
 • Bobolice,
 • Bąkowiec,
 • Birów,
 • Pilica,
 • Rabsztyn, 
 • Ogrodzieniec,
 • Smoleń,
 • Bydlin,
 • Rabsztyn,
 • Pieskowa Skała,
 • Ojców,
 • Korzkiew.

Niektóre miejsca są bezpłatne i mają darmowy parking (np. ruiny Zamku Ostrężnik), w innych zapłacisz za zwiedzanie i zatrzymanie się samochodem (np. ruiny zamku w Mirowie). Pomocą w zwiedzaniu będzie na pewno bezpłatna aplikacja mobilna Szlaku Orlich Gniazd, która powstała przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich. To praktyczny przewodnik po szlaku z funkcją kontroli - łatwo oznaczysz sobie, co już widziałeś i co masz jeszcze do zobaczenia. Najlepiej zachowany zamek na Szlaku Orlich Gniazd to Zamek na Wawelu. 

Każda dobra mapa Szlaku Orlich Gniazd wskazuje nie tylko na zamki, lecz także elementy przyrodnicze. Wycieczka tą trasą powiedzie Cię do Doliny Wiercicy (podnóża zamku w Ostrężniku), gdzie piękne i bujne lasy przeplatają się z wapiennymi skałami w towarzystwie czystej wody rzeki Wiercicy (o długości 30 km). Jeżeli lubisz malownicze krajobrazy, na pewno Ci się spodoba. Odpoczynek na takim tle to przyjemność o każdej porze roku. 

Dlaczego warto zwiedzić Szlak samochodem?

Szlak Orlich Gniazd samochodem jest oczywiście najwygodniejszą opcją zwiedzania zamków. To też propozycja najszybsza - na jednodniową wycieczkę. Chętni, którzy chcą wybrać Szlak Orlich Gniazd na weekend, mogą zarezerwować noclegi w różnych miejscach po drodze, rozkładając w ten sposób trasę na 2-3 dni. Zwiedzanie Polski samochodem jest dzisiaj łatwo dostępne, bo nie trzeba mieć pojazdu na własność. Wypożyczalnia samochodów to miejsce, w którym można wybrać model samochodu i podpisać umowę na wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy. Innymi słowy: wypożyczasz, jedziesz na Szlak Orlich Gniazd i oddajesz auto. 

Sprawdź:

Poza tym, wybierając się na zwiedzanie Polski samochodem, nie ryzykujesz ze złymi doświadczeniami z powodu kiepskiej pogody. Nawet, jeśli zacznie padać obfity deszcz, możesz schronić się w aucie i przeczekać ten moment. 

Złoty Certyfikat POT dla Szlaku Orlich Gniazd

O tym jak ważną atrakcją i zabytkiem jest Szlak Orlich Gniazd w Polsce świadczy m.in. otrzymanie Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej w 2012 roku. Konkurs corocznie ma na celu zwrócenie uwagi na najciekawsze miejsca w kraju, a zamki na opisywanym szlaku znalazły się na pozycji lidera! Po otrzymaniu Złotego Certyfikatu POT Szlak Orlich Gniazd zdobył jeszcze większą popularność i przyciągnął turystów nie tylko z Polski. Pomiędzy jakimi miejscami odbywała się wtedy rywalizacja? Zamki Szlaku Orlich Gniazd pokonały m.in. Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. 

Podsumowanie

Warto wybrać się na Szlak Orlich Gniazd samochodem i wbrew powiedzeniu "cudze chwalicie, swego nie znacie" spotkać się z przeszłością -  gdy granic państwa Piastów strzegły ogromne warownie. Trasa samochodem jest do pokonania w jeden dzień, ale miłośnicy historii i obcowania z nią, mogą rozłożyć wyjazd na weekend. Wycieczka samochodem po Polsce nie wymaga kupowania auta. AutoCash to wypożyczalnia samochodów w Częstochowie, w której wystarczy wynająć auto w ramach krótkoterminowej umowy, a po zakończeniu wycieczki - oddać samochód. Zwiedzaj atrakcje w nowoczesny sposób. Wynajem samochodów jest częstą praktyką i alternatywą dla klasycznego leasingu. 

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód