english version

Samochód z autopilotem

Koncern Volvo przy współpracy z władzami Goeteborga testuje auto, które samo jeździ po ulicach miasta. Kierowca takiego pojazdu może się w tym czasie zająć czymś zupełnie innym. Samochód bezpiecznie dojedzie do celu, po czym sam znajdzie miejsce parkingowe i je wykorzysta. Podobne rozwiązania testowane są też przez innych producentów z branży. Czy w ruchu drogowym nadchodzi rewolucja?

 

System autonomicznej jazdy testowany jest w Volvo S60 i V60. Ostatecznie jego komponenty zostaną wykorzystane w modelu XC90. Składa się m.in. z czujników laserowych i radarów, które wykrywają pieszych oraz inne pojazdy. Wyposażony jest także w zaawansowany system GPS, który pozwala lokalizować pojazd z bardzo dużą precyzją.

Jak to wszystko działa? Kierowca włącza "autopilota" i może zająć się czym tylko chce. System prowadzi samochód we wskazane miejsce. Jazda taka jest płynna i łagodna. Samochód nie rozwija jednak prędkości większej, niż 70 km/h. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy dużym natężeniu ruchu, np w korkach. Dzięki niemu kierowca będzie mógł w takiej sytuacji poczytać gazetę lub spokojnie porozma

Volvo testuje swoje rozwiązania na ulicach Goeteborga. Póki co działa ono na drogach o łącznej długości ok 50 km. Warto w tym miejscu dodać, że wprowadzenie samochodów z autopilotem na szerszą skalę, prawdopodobnie nie będize wymagało inwestycji w infrastrukturę drogową. Szwedzki producent nie jest jednak osamotniony na polu autonomicznych samochodów. Podobne systemy zapowiadają m.in. Tesla oraz Mercedes.wiać przez telefon, zamiast tracić czas i cierpliwosć, próbując dostać się do celu.

Co więcej, po dotarciu w miejsce przeznaczenia, można zostawić auto i "polecić mu", by samo znalazło miejsce parkingowe i z niego skorzystało. Powdróż powrotna może się natomiast rozpocząć z miejsca, w którym kierowca rozstał się ze swoim pojazdem. Auto samo przyjedzie bowiem do swojego właściciela.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód