english version

Przygotowanie auta do zimy - poradnik

Przygotowanie auta do zimy - poradnik

Przygotowanie auta do zimy jest ważne dla bezpieczeństwa podróżujących, ale też dla samego stanu technicznego pojazdu. Obniżone temperatury, śnieg, lód, sól na drogach – to tylko niektóre z czynników, które czekają na nasze auto na zimę. Jak powinno się odbywać przygotowanie auta do zimy? Jakie czynności należy przeprowadzić? Ten poradnik zawiera wszystkie niezbędne informacje.

Przygotowanie auta do zimy – krok po kroku

Serwisant zazwyczaj wie najlepiej, jak powinno odbyć się profesjonalne przygotowanie samochodu na zimę. Nie zapomnij jednak, że wiele możesz zrobić samodzielnie i tym samym oszczędzić pieniądze! Przygotowanie auta na zimę to kilka kroków:

  1. Przede wszystkim, warto wymienić opony na zimowe. Co prawda są one obowiązkowe dopiero od listopada do końca marca, ale z doświadczenia i znajomości kapryśnej, polskiej pogody wiadomo, że przydatne są już w październiku.
  2. Zadbaj o wycieraczki – opadające liście z gałęzi drzew, mróz i sól mogą wpłynąć na ich jakość, co przekłada się na efektywność użytkowania. Przed sezonem możesz je wymienić na nowe lub kupić specjalny preparat do pielęgnacji i regeneracji wycieraczek.
  3. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach, wpływa ono na bezpieczeństwo jazdy i właściwe zachowanie auta na zimowej drodze.
  4. Zabezpieczenie auta na zimę powinno dotyczyć również karoserii. Pokryj ją dokładnie woskiem, najlepiej twardym, bez dodatku wody. Dzięki temu zabrudzenia, sól i wilgoć nie zniszczą powłoki lakieru. Jeżeli nie użytkujesz pojazdu codziennie, albo chcesz je garażować, zadbaj też o przykrycie auta na zimę specjalnym pokrowcem.

Konserwacja auta na zimę. O czym jeszcze pamiętać?

Przygotowanie samochodu na zimę to rutyna, która znajduje się w kalendarzu każdego kierowcy. Jeśli chodzi o konserwację auta na zimę, powłoki antykorozyjne i inne produkty konserwacyjne są obowiązkowym elementem zimowego zestawu. Należy nimi dobrze zabezpieczyć lakier, opony i podwozie. Zadbaj o to, żeby jeszcze przed pierwszymi przymrozkami dokładnie umyć auto. zarówno z zewnątrz, jak i od spodu. Usuń z podwozia brud, kurz i inne zanieczyszczenia. Starannie nawoskuj pojazd i zadbaj o użycie specjalnych środków smarnych np. do wewnętrznych uszczelek.

Przygotowanie auta na zimę. To może Ci się przydać!

Jeśli często jeździsz w warunkach górskich lub na obszarach o dużym natężeniu opadów śniegu, zainwestuj w łańcuchy śniegowe, które mogą pomóc w poprawieniu przyczepności na oblodzonej powierzchni. Pod ręką warto też mieć płyny do spryskiwaczy zawierające środki przeciwoblodzeniowe. Jeżeli rano nie chcesz tracić czasu na skrobanie szyb, kup pokrowce na przednią szybę, które zapobiegają jej zamarzaniu i oblodzeniu.

Zimowa pogoda może obciążyć akumulator, dlatego warto rozważyć też zainwestowanie w akumulator o większej pojemności rozruchowej. Aby uniknąć zamrożenia zamków i uszczelek, można użyć specjalnych odmrażaczy w sprayu (trzymaj je w kieszeni). W bagażniku umieść niewielką łopatę do śniegu, latarkę i w razie awarii – kable rozruchowe.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie pojazdu na zimę może zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także pomóc uniknąć problemów związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Jeżeli jednak dopiero szukasz swojego wymarzonego auta, skorzystaj z oferty, jaką przygotowała nasza wypożyczalnia samochodów. Oferujemy atrakcyjne warianty na:

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód