Ich widok może dziwić, ale należy się do niego przyzwyczaić. Sieć siłowni zewnętrznych na samochodowych parkingach stale rośnie. Jest to efekt akcji Fundacji Trans.org, w którą włączył się m. in. Mercedes. Obiekty takie mają pomóc kierowcom zawodowym w utrzymaniu dobrej kondycji oraz zadbaniu o zdrowie psychofizyczne.
Pierwsza siłownia dla kierowców tirów powstała w Mostkach koło Świebodzina (przy DK nr 2 na odcinku Świebodzin – Świecko). Wyposażona jest w kilka przyrządów do treningu, np. orbitrek i drążek do podciągania. Umożliwiają one ćwiczenie różnych partii mięśni.
Wszystko po to, by zawodowi kierowcy mogli zadbać o swoje zdrowie. Okazuje się bowiem, że są oni bardzo narażeni na szkodliwe warunki pracy oraz popadnięcie w złe nawyki. Mowa tu np. o długim przebywaniu w jednej pozycji za kierownicą, czy braku ruchu. Efekty takiego trybu życia są widoczne gołym okiem: 40% zawodowych kierowców cierpi na choroby sercowo-naczyniowe, 70% na kostno-stawowe, a 32% ma problemy z układem pokarmowym. Co więcej, u prawie 80% kierowców zawodowych stwierdzono nadwagę lub otyłość (dane Zakładu Zdrowia Publicznego UW).
Sytuację ma poprawić właśnie dostęp do siłowni na miejscach postoju. W ciągu roku powstało w Polsce 12 takich obiektów (w Mostkach, Iłowie, Kątach Wrocławskich, Żarnskiej Wsi, Dębnie Żmigrodzkim, Kołbaskowie, Sławnie, Stojadle, Ojsakowie, Woskrzenicach Dużych, Radomsku i Ładnej). Pomysłodawcy akcji liczą na pomoc prywatnych sponsorów. Jednym z nich jest Mercedes, który patronuje ośmiu takim obiektom, a w przyszłości zamierza współtworzyć jeszcze co najmniej dwa.
W akcję zbierania funduszy oraz wskazywania lokalizacji pod nowe obiekty, może się włączyć każdy. Wszelkie informacje oraz mapa istniejących już siłowni znajduje się na stronie internetowej: www.truckerslife.eu.