english version

Prawo jazdy od 2016 roku

Prawo jazdy od 2016 roku

Za niecałe pół roku mają wejść w życie kolejne zmiany dotyczące praw jazdy kategorii B. Tym razem obejmą one świeżoupieczonych kierowców. W końcu mają zacząć obowiązywać zielony listek oraz obowiązkowe kursy techniki jazdy.

 

Nowe przepisy mają wejść w życie 4 stycznia 2016 roku. Wszyscy, którzy po raz pierszy uzyskają prawo jazdy kategorii B po tym terminie, będą objęci specjalnymi obostrzeniami.

Okres próbny

Nowe regulacje sprawią, że młody kierowca przez dwa pierwsze lata za kierownicą będzie objęty tzw. okresem próbnym. W tym czasie będzie mógł prowadzić tylko samochody oznaczone z przodu i z tyłu zielonym listkiem. Dodatkowo, jeśli w tym czasie popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, okres ten zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Ale to nie wszystko.

Ograniczenie prędkości i zakaz pracy jako kierowca

Świeżoupieczony właściciel prawa jazdy nie będzie mógł przekroczyć następujących prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. Co więcej, zabronione będzie miał także podejmowanie pracy zarobkowej, jako kierowca i wykonywanie obowiązków tego typu w ramach działalności gospodarczej.

Obowiązkowe kursy

Młody kierowca w okresie od 4 do 8 miesięcy od pomyślnego zdania egzaminu, będzie też musiał przejść dwa szkolenia dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Pierwsze (teoretyczne) trwać będzie dwie godziny. Prowadzić je będą WORD-y. Część praktyczną będzie można odbyć w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Będzie ona trwała godzinę. Oczywiście za oba trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Ale to już było

Czy tym razem przepisy wejdą w życie? Nie wiadomo. Polskie realia przyzwyczaiły już nas do tego, że zapowiedzi podobnych zmian pojawiają się praktycznie co roku. Dobrze obrazuje to kwestia obowiązku jeżdżenia z zielonym listkiem. Zapowiada się go i odsuwa od dobrych kilku lat.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód