english version

Polscy posłowie zapłacą mandaty

Polscy posłowie zapłacą mandaty

Kilka tygodni temu Sejm przyjął nowe prawo, które pozwoli karać posłów za przewinienia drogowe. Podobne zapisy obejmą prokuratorów i sędziów. Popełnienie przez nich wykroczenia da możliwość ukarania ich mandatem bez utraty immunitetu.

 

Głośne były przypadki posłów, którzy najpierw szaleli na drogach, a później zasłaniali się immunitetem. Nowe prawo ma to zmienić. Parlamentarzyści mają być traktowani podobnie, jak przeciętni obywatele. Podobnie, ale nie tak samo.

Uchylenie immunitetu

Do tej pory nawet jeśli polityk chciał przyjąć mandat, nie mógł tego zrobić. Chronił go bowiem immunitet, który mógł być uchylony tylko za zgodą Sejmu. W całej obecnej kadencji do izby niższej parlamentu wpłynęło ok 100 wniosków o takie uchylenie.

Wola posła

Nowe prawo sprawi, że parlamentarzysta naruszający przepisy ruchu drogowego, będzie mógł być ukarany mandatem bez konieczności uruchamiania całej procedury związanej z uchyleniem immunitetu. Tak będzie wtedy, gdy przyjmie mandat. A co jeśli nie (w końcu każdemu kierowcy przysługuje to prawo)? Wtedy odpowiednie organy będą mogły wnioskować do Prokuratora Generalnego, by ten w ich imieniu wystąpił o ukaranie parlamentarzysty.

Nie tylko posłowie

Zmiany obejmą nie tylko posłów. Podobne przepisy będą dotyczyły również senatorów, prokuratorów, sędziów, Głównego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Praw Dziecka oraz szefa Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód