english version

Ostrzejsze kary za prędkość coraz bliżej

Ostrzejsze kary za prędkość coraz bliżej

Około miesiąca temu pisaliśmy o projekcie przepisów, który ma zaostrzyć sankcje m.in. za przekroczenie prędkości i jazdę po spożyciu alkoholu. Ustawa ta po małych poprawkach została przyjęta przez Parlament i oczekuje teraz na podpis prezydenta.

 

Przypomnijmy, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej, niż 50 km/h, policjant kontrolujący kierowcę od razu zatrzyma mu prawo jazdy na trzy miesiące. Jeśli w tym czasie ukarana osoba jednak wsiądzie za kierownicę, to prawo jazdy będzie zatrzymane na sześć miesięcy. Jeśli mimo tego wciąż będzie prowadził samochód, jego uprawnienia zostaną cofnięte.

W kwestii przekroczenia prędkości jeszcze bardziej surowo traktowani będą młodzi kierowcy. Jeśli w ciągu dwóch lat od uzyskania uprawnień, popełnią poważne wykroczenie, np. trzy razy przekroczą prędkość o 30 km/h, stracą prawo jazdy. Do katalogu tych wykroczeń będą się też zaliczać: spowodowanie zagrożenia lub jazda po spożyciu alkoholu.

To właśnie z alkoholem wiążą się kolejne obostrzenia. Pijani kierowcy złapani przez policję zapłacą 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także stracą prawo jazdy na trzy lata. Jeśli taki kierowca ponownie zostanie złapany pod wpływem alkoholu, nawiązka na rzecz Funduszu będzie dwa razy większa, a uprawnienia zostaną mu cofnięte dożywotnio.

W praktyce takie osoby będą jednak mogły starać się o to, by ponownie zasiąść za kółkiem, ale dopiero po 10 latach i pod warunkiem zamontowania blokady alkoholowej. W alkolock będą też mogli wyposażyć się kierowcy, którzy stracą prawo jazdy na trzy lata, jeśli od momentu odebrania uprawnień minie 1,5 roku.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód