english version

Odblaski dla pieszych - obowiązkowe dla wszystkich

Kilka dni temu pisaliśmy o prawach pieszych przy przechodzeniu przez jezdnię. Wszystko w kontekście ich bezpieczeństwa. Z drugiej strony 31 sierpnia weszła w życie nowa ustawa, która zobowiązuje właśnie pieszych do większego dbania o swoje bezpieczństwo na drodze. Chodzi konkretnie o obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.

 

Większość akcji prewencyjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych, skierowana jest do kierowców. Tak jest choćby w przypadku kampanii "Dziesięć mniej ratuje życie". Warto jednak pamiętać, że również piesi odpowiedzialni są za swoje bezpieczeństwo.

I nie jest to tylko pusty slogan. Zapwene wielu kierowców miało możliwość zaobserwować (najczęściej w ostatniej chwili) pieszego, który poruszał się po nieoświetlonej drodze, w dodatku w ciemnym ubiorze. Takie sytuacje były bardzo częste, a przy tym niebezpieczne.

Wyeliminować je mają zapisy nowej ustawy prawo o ruchu drogowycm, która weszła w życie 31 sierpnia. Nakłada ona na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszania się nocą po jezdni lub poboczu poza obszarem zabudowanym.Odblaski mogą być przyczepione lub umieszczone na stałe przy ubraniu. Za brak takich elementów, policja może nałożyć mandat nawet do 500 zł.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód