english version

Obowiązkowy fotelik dla nastolatka?

Obowiązkowy fotelik dla nastolatka?

Tydzień temu weszły w życie nowe przepisy dotyczące używania fotelików w samochodzie. Miały one ułatwić życie kierowcom. Pojawiło się jednak wiele pytań, m. in., o to, czy nastolatek musi używać fotelika oraz jak przewozić trójkę małych dzieci w większym samochodzie.

 

W myśl obowiązujących obecnie regulacji, osoba poniżej 18 roku życia, która ma poniżej 150 cm wysokości, jadąc na przednim siedzeniu musi korzystać z fotelika. Obowiązek taki tyczy się więc np. 17-latki mierzącej 145 cm. Przed zmianą przepisów nie musiała tego robić.

Ta sama nastolatka może jednak podróżować tylko w pasach bezpieczeństwa na tylnej kanapie. Kiedy? Wtedy, gdy ze względu np. na jej wagę korzystanie z fotelika jest niemożliwe. Kierowcy zaczęli się więc zastanawiać – kto i na jakiej podstawie ma o takiej możliwości decydować? Polcja rozwiała te wątpliwości. Najwyższa kategoria wagowa dla fotelików to przedział 15-36 kg. Jeśli dziecko waży więcej, funkcjonariusze przyjmują, że nie ma możliwości, by przewozić je w takim urządzeniu i jazda w pasach jest dozwolona (ale tylko wtedy, gdy osoba mierzy ponad 135 cm).

Ustawodawca przewidział jeszcze jeden wyjątek od obowiązku korzystania z fotelików przez dzieci. Również tyczy się on tylko tylnej kanapy. Jeśli dziecko na niej przewożone ukończyło 3 lata, może jechać przypięte pasami, jeśli obok niego podróżuje dwójka innych dzieci w fotelikach. W takiej sytuacji ciężko jest bowiem zamontować trzecie tego typu akcesorium. Policjanci wskazują jednak, że wyjątek ten tyczy się tylko samochodów 5-osobowych. W przypadku takich modeli, jak np. Dodge Caravan, Fiat Multipla, Opel Vivaro i Renault Trafic można zamontować trzeci fotelik na dodatkowym rzędzie siedzeń.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód