english version

Nowy taryfikator mandatów

Nowy taryfikator mandatów

MSW opublikowało projekt nowego rozporządzenia, które reguluje wysokość mandatów. Choć nie wszedł on jeszcze w życie, już dziś przyglądamy się temu, w jaki sposób zmieni się taryfikator. Część kar będzie wyższych, a część niższych.

 

Niższe mandaty będą wystawiane m.in. w związku z nowelizacją przepisów, które nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych. Dziś za brak odblasków grozi kara w wysokości od 20 do 500 zł. Rozporządzenie zmniejsza ten zakres do maksymalnie 100 zł.

Za prowadzenie pojazdu silnikowego bez prawa jazdy grozi 500 zł (chyba, że kierujący ma uprawnienia, ale innej kategorii - wtedy jest to 300 zł) i kwoty te nie ulegną zmianie. Ale projekt wyróżnia jeszcze jedną kategorię pojazdów. Chodzi o motorowery i lekkie czterokołowce. Za jazdę nimi bez uprawnień będzie grozić 200 zł kary. Podwojeniu ulegnie natomiast sankcja za kierowanie rowerem lub zaprzęgiem bez uprawnień. Wzrośnie ona z 50 do 100 zł.

Zupełnie nową kategorią będą kary dla nietrzeźwych rowerzystów. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozić będzie aż 500 zł. W przypadku stanu po spożyciu (0,2-0,5 promila) będzie to od 300 do 500 zł.

Znacząco wzrosną też kary za parkowanie na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Będzie grozić za to mandat w kwocie aż 800 zł. I to bez względu na to, którym ze znaków pionowych lub poziomych będzie oznaczone takie miejsce (dziś kwestia ta wpływa na wysokość kary).

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód