english version

Nowe karty parkingowe

Nowe karty parkingowe

Tylko do końca czerwca będą obowiązywały aktualne karty dla osób niepełnosprawnych. Dlatego wszyscy, którzy chcą dalej korzystać z jej przywilejów, muszą ją wymienić na nową. Komu należy się nowa karta parkingowa i jak ją uzyskać?

 

Karta parkingowa zapewnia szereg przywilejów. Jednym z nich jest parkowanie na kopercie. Jednak w naszym kraju na jedno tego typu miejsce przypada aż 50 posiadaczy karty. Co więcej, przeprowadzone kontrole wykazały, że część osób korzysta z dokumentu bezprawnie. Stąd zmiany w przepisach.

Komu należy się karta parkingowa?

Bez dodatkowych problemów karty zostaną wymienione osobom, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z kodem 04-O (choroby wzroku), 05-R (choroby narządów ruchu), 10-N (choroby neurologiczne). Dodatkowo muszą one mieć wskazanie do wydania karty parkingowej oraz ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

Jeśli osoba dotknięta jest niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i posiada jedno z wymienionych oznaczeń, a także wskazanie do wydania karty, będzie musiała się stawić przed komisją, która zadecyduje, czy wydać dokument. Tak samo będzie w przypadku osób, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale bez symboli oraz w przypadku osób do 16 roku życia. Wszyscy pozostali kierowcy stracą możliwość otrzymania nowej karty parkingowej.

Nowy dokument będzie wydawany także instytucjom (OPS, ZOL, hospicja, itp.).

Co daje karta parkingowa?

Dokument ułatwia poruszanie się samochodem. Pozwala na parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych oraz do niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Mowa m. in. o zakazie ruchu w obu kierunkach, zakazie wjazdu motocykli, zakazie wjazdu motorowerów, zakazie postoju oraz strafie ograniczonego postoju. Takie przywileje mają ułatwić poruszanie się, a przede wszystkim parkowanie, osobom niepełnosprawnym.

Mandat za parkowanie na kopercie

Prognozuje się, że z ok. 650 tys. kart parkingowych, które używane są obecnie, tylko niewielka część będzie ważna po 1 lipca. Bezprawne korzystanie z tych przywilejów grozić będzie mandatem w wysokości 2 tys. zł. Natomiast w świetle najnowszych regulacji kara za parkowanie na kopercie bez uprawnień wynosi 800 zł i 5 punktów karnych.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód