english version

"Najtańszy samochód świata" jest niebezpieczny

Tata Nano uchodzący za "najtańszy samochód świata" otrzymał zero gwiazdek w testach bezpieczeństwa. Pojazd miał zawojować rynek indyjski przede wszystkim dzięki swojej cenie. Okazało się jednak, że Hindusi niezbyt chętnie go kupują. Obecnie producent planuje wprowadzić wersję dwusilnikową oraz z silnikiem diesla.

 

Tata Nano został zaprezentowany w 2008 roku. Już w roku następnym pierwsze egzemplarze tego pojazdu zaczęły trafiać do klientów. W swoich założeniach Nano miał być najtańszym samochodem na świecie. Początkowo miał kosztować w przeliczeniu na złotówki ok. 6 tys. zł. Ostatecznie jego cena wynosi ok. 10 tys. zł. Koncern Tata Motors chciał tym samochodem zdominować rynek indyjski. Auto miało trafić przede wszystkim do biedniejszych Hindusów i być czterokołową alternatywą dla skuterów.

Tata Nano waży 580 kg. Napędzany jest benzynowym silnikiem R2 o mocy 38 KM (w wersji CNG 33 KM) oraz pojemności 624 ccm. Pozwala mu on osiągnąć prędkość 105 km/h.

Najtańszy samochód świata, mimo swoich niewielkich rozmiarów (3,1 m. długości, 1,5 m. szerokości i 1,6 m. wysokości) sprzedawany jest w wersji czterodrzwiowej. Kierowca może nim przewieźć maksymalnie do trzech pasażerów.

Tata Nano nie przyjął się jednak w Indiach z różnych względów. Jednym z nich było podwyższenie zapowiadanej ceny oraz złe działania marketingowe. Kilka lat temu marka miała zadebiutować w Polsce - to się jednak nie udało. Indyjska motoryzacja kieruje się bowiem innymi standardami bezpieczeństwa. Dość powiedzieć, że w testach zderzeniowych Tata Nano otrzymał 0 gwiazdek.

W najbliższych dniach poznamy plany dotyczące wprowadzenia nowych wersji Nano - pierwsza z nich ma być wyposażona w dwa napędy, a druga w silnik diesla.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód