english version

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu? Sprawdź!

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu? Sprawdź!

Wynajem samochodów, niezależnie od tego, czy jest krótko, czy długoterminowy, cieszy się coraz większą popularnością. Jednak przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu. Czy są z nim związane jakieś ukryte koszty? Jakie warunki trzeba spełniać, by móc zdecydować się na wypożyczenie samochodu?

Dlaczego wypożyczalnie samochodów cieszą się taką popularnością?

Wynajęcie samochodu jest związane z szeregiem korzyści. Po pierwsze – dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem auta na własność. Poza tym omija się również wszelkie dodatkowe i nierzadko drogie kwestie związane z użytkowaniem samochodu. Do takich można zaliczyć np. koszty serwisowania, koszty sezonowej wymiany opon, a także te, związane z regulowaniem opłat za OC, NNW i AC. Finalnie – wynajem samochodu jest bardzo elastyczny. Osoba, która z niego skorzysta, ma dowolność wyboru okresu najmu i ma nawet wpływ na wyposażenie, typ i model auta.

Dobra wypożyczalnia samochodów w swojej ofercie ma przynajmniej kilka modeli pojazdów do wyboru, a co więcej – na specjalne życzenie mogą one zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb kierowcy. Do zalet wynikających z najmu może też zaliczyć możliwość regularnej wymiany samochodu na inny, nowszy model i to niezależnie od tego, czy będzie to wynajem krótkoterminowy samochodu, czy wypożyczenie go na dłuższy okres. Warunki wypożyczenia i dalszego użytkowania auta określa umowa. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie długoterminowym samochodu?

Powierzenie pojazdu pod czyjąś opiekę jest związane z dużą odpowiedzialnością – zarówno ze strony firmy wypożyczającej auta, jak i samego wynajmującego. To właśnie dlatego, by należycie zabezpieczyć interesy obu stron, każda umowa najmu zawiera wiele szczegółowych zapisów. Które z nich wymagają szczególnej uwagi?

Wynajmij samochód bez kosztów ukrytych!

Ukryte koszty, w przypadku wynajmu długoterminowego samochodu mogą być związane z opłatami dodatkowymi, które nie są przedstawione w ogólnej ofercie najmu, a które użytkownik samochodu, po podpisaniu umowy będzie musiał ponieść. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, warto dokładnie przeczytać wszystkie punkty umowy i szczególną uwagę zwrócić na takie aspekty jak:

Kaucja

Kaucja to jednorazowa, płatna zwykle w dniu podpisania umowy najmu kwota, która przekazywana jest wypożyczalni samochodu. Kaucja jest swego rodzaju zabezpieczeniem – jeśli np. wnętrze pojazdu zostanie zniszczone przez osobę go użytkującą – firma wynajmująca auto, może wycenić szkodę i pokryć ewentualne koszty naprawy z pobranej kaucji. Oddanie samochodu do wypożyczalni jest związane z podpisaniem protokołu odbioru, który będzie uwzględniał przegląd techniczny. Jeśli jednak samochód nie zostanie uszkodzony – kaucja zostanie zwrócona w całości po zakończeniu okresu najmu. Wysokość kaucji jest tym, na co należy zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu.

Dodatkowe opłaty

Do najczęściej występujących opłat dodatkowych, związanych z wypożyczeniem auta można zaliczyć np.

 • Opłaty za dodatkowe wyposażenie auta.

 • Koszty, które mogą być naliczone po przekroczeniu określonej w umowie strefy (np. wyjazd za granicę wypożyczonym autem).

 • Dodatkowa opłata za drugiego kierowcę.

 • Opłaty pobierane za przekroczenie ustalonego limitu kilometrów.

 • Koszty paliwa.

Zakres przewidzianych kosztów dodatkowych jest uzależniony od polityki wypożyczalni samochodów. Przed podpisaniem umowy warto dopytać o wyżej wskazane opłaty, które mogą być pobierane w trakcie jej trwania, a które mogą określać łączne koszty użytkowania wynajmowanego samochodu.

Zakres ubezpieczenia

Niezwykle ważne jest również sprawdzenie, jaki dokładnie jest zakres ubezpieczenia wypożyczanego auta. Według raportu przygotowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zdecydowana większość wypadków samochodowych powstaje z winy kierujących. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, czy wypożyczany pojazd będzie objęty nie tylko obowiązkowym OC, ale i AC, a nawet NNW. Przed podpisaniem umowy, dobrze jest dopytać, co obejmuje pakiet ubezpieczeniowy i po czyjej stronie leży obowiązek ubezpieczenia.

Wybierz samochód, który faktycznie potrzebujesz

Wynajęcie samochodu niedopasowanego do faktycznych potrzeb, może wpłynąć na zmniejszenie komfortu jego dalszego użytkowania, ale ma również wpływ na docelowe, comiesięczne koszty za wynajem samochodu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta?

Sprawdź segment, w którym znajduje się wypożyczony samochód

Segment to inaczej klasa samochodu. Wypożyczalnie aut zwykle oferują sprawne technicznie, nierzadko nowe samochody z różnych segmentów. Dzięki takiej różnorodności każdy Klient może dopasować odpowiednią klasę pojazdu do swoich faktycznych potrzeb i preferencji. Oczywiście im wyższa klasa, tym większa może być opłata abonamentowa.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Wypożyczając auto, podpisuje się zazwyczaj protokół obrazujący faktyczny stan techniczny pojazdu w dniu jego przekazania najemcy.

Skontroluj stan paliwa oraz wszystkich płynów

Przed odbiorem auta możesz samodzielnie, na miejscu skontrolować poziom oleju, paliwa i wszystkich, pozostałych płynów. Ich stan nie powinien budzić Twoich wątpliwości.

Przed podjęciem decyzji o długoterminowym najmie samochodu musisz zapoznać się z warunkami najmu, określonymi przez wypożyczalnię. Każda z nich ma swoją własną politykę, a co za tym idzie – umowy najmu mogą się od siebie znacząco różnić. Czynnikami determinującymi wybór wypożyczalni mogą być: wiek kierowcy, wysokość kaucji, a także dokumenty, które trzeba przedstawić w dniu podpisania umowy.

 

FAQ

 1. Ile kosztuje wynajem samochodu?
  Docelowy koszt wynajmu samochodu jest uzależniony od wyboru segmenty pojazdu, okresu najmu, a także zakresu limitu kilometrów. Cennik umieszczony 

 2. jest na naszej stronie.

 3. Jakie dokumenty potrzebuję, aby wynająć samochód?
  Szczegółowy opis dokumentów, które należy okazać w dniu podpisania umowy, znajdziesz w naszym regulaminie. Jest to aktualne prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport.

 4. Ile trwa wynajem długoterminowy samochodu?
  Maksymalny okres najmu długoterminowego, jaki zakładamy przy podpisaniu jednej umowy, wynosi 60 miesięcy. Po tym czasie masz możliwość przedłużyć najem, podpisując nową umowę.

 5. Jaki jest koszt zawarcia umowy z wypożyczalnią samochodu?
  Samo zawarcie umowy z wypożyczalnią nie jest związane z żadnymi kosztami. Najemca ponosi jedynie koszty najmu określone w umowie.

 6. Czy wynajem długoterminowy samochodu obejmuje ubezpieczenie?
  Tak. Nasza firma obejmuje pojazdy ubezpieczeniem AC, OC i NNW.

 7. Czy mogę udostępnić wypożyczony samochód innym osobom?

Decydując się na korzystanie z wypożyczonego auta, nie należy udostępniać pojazdu innym osobom niż wymienione w podpisanej umowie najmu.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód