english version

Mandat za postój bez opłaty

Koniec z podwójnym karaniem kierowców, którzy zaparkują swój samochód w strefie płatnego parkowania, bez uiszczenia opłaty. Od ponad miesiąca obowiązują bowiem nowe przepisy, które zezwalają na nałożenie jedynie opłatę karną ustaloną przez władze miasta. Straż miejska straciła więc możliwości wystawienia mandatu i nałożenia punktów karnych.

 

Przed wejściem w życie nowych przepisów bywało tak, że kierowca, który nie uiścił opłaty parkingowej, był karany dwa razy: opłatą dodatkową oraz mandatem nakładanym wraz z punktami karnymi. Na tę sytuację zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, który stwierdził, że takie podwójne karanie za to samo wykroczenie jest wbrew prawu.

Na jego wniosek ministrowie sformułowali nowe rozporządzenie, które obowiązuje od 14 lutego. Zakłada ono, że na kierowcę, który nie uiści opłaty parkingowej, będzie mogła być nałożona jedynie kara administracyjna. O jej wysokości zdecydują lokalni radni. Swoje uprawnienia w tej materii straci natomiast Straż Miejska, która do 14 lutego mogła ukarać niesfornego kierowcę mandatem w wysokości od 50 do 500 zł oraz jednym punktem karnym.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód