english version

Kryzys na rynku samochodów - braki i długi czas oczekiwania na nowe auto

Kryzys na rynku samochodów - braki i długi czas oczekiwania na nowe auto

Obecna sytuacja na świecie wpływa na wiele branż, które zmuszone są radzić sobie z brakiem surowców i problemami z transportem. Kryzys w motoryzacji, który zaczął się wraz z pandemią, nie słabnie, a nawet zaczyna się nasilać. Wiele osób zastanawia się, czy jest to dobry moment na kupno lub sprzedaż auta, a ci, którzy chcą się wybrać do salonu, mogą się rozczarować.

Na rynku pojawia się coraz mniej nowych pojazdów, trzeba na nie długo czekać, a ich ceny rosną z miesiąca na miesiąc. Dlatego osoby, które poszukują aut czy to do pracy, czy na prywatny użytek mogą sięgnąć po inne rozwiązania. Jednym z nich jest wypożyczalnia samochodów, która udostępnia nowe i starsze modele popularnych marek.

Kryzys na rynku aut – czy inwestycja w samochody nowe i używane się opłaca?

Przez ostatnie lata dało się obserwować stabilnie rosnące wskaźniki sprzedaży aut osobowych w naszym kraju. Producenci, wypuszczając na rynek nowe modele, zachęcali w ten sposób do częstszej wymiany kilkuletnich samochodów, dla komfortu, bezpieczeństwa, ale i tego, aby lepiej prezentować się na ulicach. Dbali o technologię i elegancki wygląd kolejnych egzemplarzy. Pandemia i wojna zmieniły jednak sytuację w motoryzacji.

Dzisiaj trudno o nowe pojazdy, a ich cena jest wyższa niż kilka lat temu. Kryzys w motoryzacji dotyka też rynku aut z drugiej ręki. Czy w takim razie kupowanie dzisiaj samochodu to dobry pomysł? Dużo zależy od posiadanego budżetu i tego, do czego samochód ma być wykorzystywany. Przedsiębiorstwa, które na bieżąco muszą wymieniać roczniki pojazdów, z pewnością dalej będą inwestować w nowe auta lub przerzucą się na auta używane. Jednak przeciętny obywatel może mieć problem z kupnem samochodu, którego ceny osiągają czasami poziom ceny mieszkania w mieście. Obciążenie kredytem w dobie szalejącej inflacji, też nie jest dla wielu bezpiecznym wyborem, dlatego jeśli nie musimy, lepiej nie inwestować teraz w nowe sprzęty. Sięganie po nowe samochody jest mało ekonomiczne. Z kolei na rynku samochodów używanych mamy coraz mniejszy wybór, dostępne są przede wszystkim starsze modele pojazdów. Dlatego jeśli tylko można lepiej na razie zrezygnować z takich inwestycji lub sięgnąć po inne rozwiązania.

Czym są spowodowane braki w dostawie nowych samochodów?

Motoryzacja – kryzys nieco zmienił aktualne trendy – zazwyczaj jest jedną z szybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Pandemia zatrzymała na chwilę cały świat, również produkcję pojazdów. Decyzje co do ilości i tempa wytwarzania kolejnych egzemplarzy, skutkowały pojawieniem się pierwszych oznak kryzysu w motoryzacji już w 2020 roku. Gdy wydawało się, że sytuacja się nieco poprawi, wybuchła wojna. O ile Rosja i Ukraina nie są w czołówce państw kupujących nowe samochody, kraje te mają bezpośredni wpływ na ich produkcję.

Rosja dostarczała Europie żelazo, tytan czy pallad, a aktualne ceny u innych dostawców i kłopoty z dostawami powodują ograniczenie produkcji części z tych materiałów. Ukraina odpowiedzialna była za dostawę niklu, aluminium potrzebnych do produkcji akumulatorów oraz gazu neonowego, niezbędnego przy wytwarzaniu mikrochipów. Braki w tych rudach i materiałach przyczyniają się do mniejszej produkcji wszystkich marek samochodów.

Długi czas oczekiwanie na auto

Problem z inwestycją w nowy samochód czy teraz nawet w używany dotyczy przede wszystkim tego, że bardzo trudno kupić dziś auto od ręki. Długie oczekiwanie na auto 2022 jest naprawdę długie i może wynosić nawet kilka miesięcy. Producenci wytwarzają mniej pojazdów, aby wykorzystywać te części, które mają dostępne. Problemem są wysokie ceny transportu, rosnące ceny cła, dlatego partie są mniejsze niż wcześniej. Wszystkie te aspekty wpływają na to, że na niektóre modele kupujący czeka dziś pół roku i dłużej.

Wypożyczenie lub wynajem aut korzystniejszy niż kupno

Na szczęście na rynku istnieją inne rozwiązania, z których można skorzystać bez obaw o wysokie koszty. Wynajem długoterminowy samochodów to opcja dla firm i osób, które korzystają z aut na co dzień. Z kolei wynajem krótkoterminowy samochodów umożliwia skorzystanie z wybranego pojazdu w nagłych wypadkach, podczas wyjazdu biznesowego lub na wakacje. Wypożyczalnie udostępniają też nowe modele pojazdów najpopularniejszych marek, które z pewnością spełnią oczekiwania najbardziej wymagających kierowców.

Podsumowanie

Kryzys w motoryzacji 2022 nasila się i dotyka indywidualnych kupców i firmy. O ile zakup nowego pojazdu w tej chwili może być postrzegany jako inwestycja na przyszłość, nie wiemy, jak długo kryzys będzie nas dotykał i jak będzie wyglądać sytuacja za kilka miesięcy czy rok. Kryzys motoryzacyjny obejmuje aktualnie również rynek używanych samochodów. Dostępne modele są zazwyczaj w gorszym stanie technicznym, więc ich kupno staje się ryzykowne. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z opcji wypożyczenia samochodu, dzięki której mamy do niego dostęp natychmiast i nie musimy się martwić o regularne przeglądy, opłaty ubezpieczeń i inne wydatki, gdyż dostajemy pojazd gotowy do użytku.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód