english version

Koszty utrzymania auta firmowego

Zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT spowodowały, że wielu przedsiębiorców zaczęło się zastanawiać nad zakupem nowych samochodów. Warto jednak pamiętać, że kupno auta to nie jedyny koszt, na który trzeba być przyszykowanym. Również eksploatacja pojazdu niesie za sobą wymierne (a czasem i nieprzewidywalne) wydatki.

 

Kupno samochodu firmowego można sfinansować w różny sposób: gotówką, kredytem, czy przez leasing. My zajmiemy się jednak sytuacją, która ma miejsce już po dokonaniu takiej transakcji.

Pierwsza kwestia do rozwiązania wiąże się z koniecznością ubezpieczenia floty. Koszty te mogą być bardzo wysokie m.in. ze względu na fakt wykorzystywania samochodów przez pracowników firmy. Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela również nie jest prosty przy tak wielu ofertach dostępnych na rynku. Ich liczba jest z jednej strony zaletą, ale z drugiej, należy pamiętać, że zapoznanie się ze wszystkimi opcjami i wybór najlepszej są bardzo czasochłonne i angażujące.

Gdy ubezpieczone auta służbowe ruszą już w trasy, może się zdarzyć, że dojdzie w nich do jakiejś usterki. Ich naprawa również generuje koszty. Dlatego warto w budżecie uwzględnić ewentualne wydatki na mechaników. Niestety, niektóre naprawy (np. wymiana skrzyni biegów) są tak kosztowne, że nawet przy najlepiej zbilansowanym budżecie, trzeba się spodziewać niezaplanowanych wydatków. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć (na szczęście przewidywalne) koszty związane z regularnymi przeglądami aut, wymianą opon, itp.

Jak widać, jest więc bardzo dużo zmiennych, które wpływają na ostateczny koszt utrzymania własnej floty. Ale pieniądze to nie wszystko. Przedsiębiorcy często nie biorą pod uwagę czasu i sił potrzebnych do zadbania o wszystkie czynności związane z utrzymaniem aut firmowych. Jest ich tak dużo, że czasem trzeba zatrudnić dodatkowego pracownika lub wręcz stworzyć cały dział, zajmujący się tego typu sprawami. A to generuje kolejne koszty. Powierzanie takich zadań pracownikom przedsiębiorstwa nie jest natomiast dobrym pomysłem - powoduje bowiem wzrost liczby obowiązków, które nie są związane z ich podstawowymi zadaniami w firmie.

To wszystko sprawia, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po rozwiązania popularne od lat na Zachodzie. Mowa m.in. o wynajmie długoterminowym. Klient, który zdecyduje się na taką opcję, korzysta z samochodów wypożyczalni i to właśnie na firmie wynajmującej spoczywa obowiązek ubezpieczenia floty, dokonywania przeglądów, napraw oraz likwidacji szkód. Przedsiębiorcom daje to pewność stałych, przewidywalnych wydatków, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i zaangażowania, które musiałby być poświęcone na utrzymanie floty.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód