english version

Kary za brak OC

Kary za brak OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Może się jednak zdarzyć tak, że ktoś zapomni przedłużyć umowę, przez co przez pewien czas będzie jeździł bez ważnej polisy. Warto pamiętać, że grożą za to wysokie kary. Jakie?

 

W razie spowodowania wypadku lub kolizji, to właśnie z polisy OC sprawcy wypłacane jest odszkodowanie osobom poszkodowanym. Po to, by żadna ofiara nie pozostała bez możliwości otrzymania takiego zadośćuczynienia, w większości krajów wprowadzono obowiązkowe polisy OC.

Warto dodać, że chronią one również sprawcę. Ten nie musi każdorazowo pokrywać kosztów wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. To zresztą mogłoby go doprowadzić do bankructwa, np. w razie spowodowania poważnych uszkodzeń. Dlatego priorytetem w korzystaniu z samochodu jest dbanie o to, by polisa OC była zawsze aktualna.

Nawet gdy kierowca nie spowoduje wypadku, może go spotkać kara za brak ważnego ubezpieczenia OC. Do okazania aktualnej polisy może bowiem wezwać policjant w czasie rutynowej kontroli, a także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ten drugi ma za zadanie nie tylko wypłacać odszkodowania ofiarom nieubezpieczonych sprawców, ale też wykrywać kierowców bez ważnej polisy.

W 2014 roku kara za brak ważnego OC wynosi 3.360 zł (samochód osobowy) i 5.040 zł (samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy i autobus). 100% tej grzywny obowiązuje, gdy kierowca nie miał ważnego ubezpieczenia przez ponad 14 dni. połowę kary zapłaci, gdy nie miał ubezpieczenia od 4 do 14 dni, a 20% grzywny, gdy nie posiadał OC przez 3 dni.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód