Wynajem długoterminowy aut służbowych charakteryzuje się tym, że jedyną rzeczą, o którą musi się troszczyć przedsiębiorca, jest zakup paliwa do samochodu firmowego. Dziś wszystkim naszym Klientom podpowiadamy, jak maksymalnie uprościć tę czynność. Pomoże w tym karta paliwowa dla małych firm, która jest oferowana coraz częściej przez koncerny.
Zakup samochodu służbowego wiąże się z bardzo wysokimi kosztami wstępnymi. Szczególnie, gdy takich aut ma być kilka lub kilkanaście. By uniknąć tych wydatków, przedsiębiorcy często korzystają z leasingu. Pod tym względem jest on opłacalny, ale nie wyklucza innej niedogodności - konieczności zarządzania flotą.
Niektóre firmy zatrudniają nawet specjalnych pracowników, którzy zajmują się tylko i wyłącznie kwestią utrzymania samochodów służbowych w pełnej gotowości. Dbają o to, by regularnie dokonywać przeglądów, załatwiają wszystkie naprawy i czynności serwisowe, monitorują kwestie ubezpieczeniowe i likwidację szkód. Czynności te są bowiem czasochłonne. Co więcej, generują różne, czasami bardzo duże i niespodziewane koszty (np. w razie awarii skrzyni biegów w jednym z samochodów).
Dlatego coraz więcej zwolenników zyskuje sobie full service leasing (FSL), czyli wynajem długoterminowy. Pozwala on wyeliminować wszystkie czynności związane z utrzymaniem floty. Zajmuje się nimi bowiem właściciel pojazdów, czyli wypożyczalnia samochodów. Przedsiębiorca zobowiązany jest tylko do uiszczania comiesięcznej opłaty za wynajem oraz pokrywania kosztów paliwa.
By uprościć tę ostatnią czynność, polecamy skorzystanie z karty paliwowej dla małych przedsiębiorstw. Do niedawna takie rozwiązania były dostępne tylko dla firm, które posiadały dużą liczbę samochodów lub miały wysokie przebiegi. Dziś koncerny coraz częściej kierują swoje oferty również do sektora MSP. Jakie są zalety korzystania z takiego rozwiązania? Warto wymienić niższe ceny paliwa, ale przede wszystkim udogodnienia administracyjne. Niektóre karty pozwalają bowiem płacić za benzynę bezgotówkowo. Faktura na zatankowane przez wszystkich kierowców paliwo jest wystawiana zbiorczo np. raz w miesiącu. To pozwala uniknąć rozliczania się z każdym kierowcą osobno oraz mnożenia faktur. Pomaga też monitorować gdzie, kiedy i ile paliwa do samochodu służbowego zakupiono. Jest to więc bardzo pomocne rozwiązanie, nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw.