english version

Jazda w soczewkach, czy w okularach?

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, których wzrok wymaga korekcji. Okazuje się, że nie każdy z nich może jeździć w soczewkach, nawet jeśli nosi je na co dzień. Niektórzy kierujący w przypadku braku okularów podczas kontroli drogowej, mogą dostać nawet 500 zł kary. Którzy?

 

Każdy, kto chce mieć prawo jazdy, musi przejść badanie lekarskie dla kierowców. Również osoby posiadające już uprawnienia, są zobowiązane do okresowej kontroli swojego stanu zdrowia. Czasem lekarz dopuszcza daną osobę do kierowania pojazdem, wskazując jednak pewne ograniczenia.

Tak jest w przypadku osób z wadą wzroku. Kierowcy tacy mogą prowadzić samochód, ale tylko wtedy, gdy stosują korekcję. Oznaczenie na prawie jazdy wskazuje jej rodzaj. Najpopularniejsze wpisy w polu numer 12 na dokumencie (tam zaznacza się ograniczenia), to 01.01 - korekcja okularami, 01.02 - korekcja soczewkami kontaktowymi i 01.06 - korekcja okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Jeśli kierowca posiada oznaczenie 01.01, to nawet gdy używa na co dzień soczewek korekcyjnych, podczas prowadzenia samochodu musi mieć okulary. Tak wynika bowiem z lekarskiego orzeczenia. Za ich brak może otrzymać mandat. Jego wysokość to nawet 500 zł.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód