english version

Jazda motorem z prawem jazdy kat. B

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości zaistnieje taka możliwość. "Rzeczpospolita" doniosła, że w sejmowej Komisji Infrastruktury trwają prace nad nowelizacją przepisów drogowych. Nowe zapisy mają dawać kierowcom posiadającym prawo jazdy kat. B takie same uprawnienia, jak kategoria A1.

 

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, każdy kierowca, który posiada prawo jazdy kat. B, będzie mógł prowadzić pojazdy objęte kategorią A1. Chodzi o motocykle o maksymalnej mocy 11 kW, pojemności 125 cm3 oraz ze stosunkiem mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. "Rzeczpospolita" donosi, że nowela zawiera również zapis o automatycznej skrzyni biegów.

Oznacza to, że nowe regulacje będą na rękę przede wszystkim osobom, które poruszają się popularnymi ostatnio skuterami. A jest ich coraz więcej. Dziś bez prawa jazdy kategorii A1 lub A, mogą się one poruszać tylko motorowerami, czyli jednośladowcami o maksymalnej pojemności 50 cm3.

O prawo jazdy kat. A1 może się ubiegać osoba, która ukończyła 16 rok życia i przeszła odpowiedni kurs w ośrodku szkolenia kierowców oraz zdała egzamin państwowy. Takie uprawnienia nie tylko pozwalają jeździć słabszymi motocyklami, ale również ułatwiają w przyszłości zdobycia prawa jazdy kat. A. Po osiągnięciu wieku 24 lat, należy normalnie odbyć kurs i zaliczyć egzamin państwowy. Ten drugi składa się w takim przypadku tylko z części teoretycznej.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód