english version

Jakie auto kupić na firmę?

Jakie auto kupić na firmę?

Stoisz właśnie przed wyborem nowej floty i nie wiesz, jakie auto na firmę wybrać? A może zastanawiasz się jak sfinansować takie przedsięwzięcie? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze aut służbowych i wyjaśnimy co się bardziej opłaca: leasing, wynajem długoterminowy czy zakup auta za gotówkę.

Jak kupić samochód na firmę?

Zakup samochodu na firmę jest możliwy w dwóch sytuacjach. Pierwszą jest kupno pojazdu za gotówkę. W takiej sytuacji, jeżeli pojazd był finansowany ze środków firmy, auto staje się częścią majątku firmy.

Zakup auta na firmę można również zrealizować z wykorzystaniem kredytu firmowego. Jednak do finalizacji tego procesu niezbędna jest zdolność kredytowa firmy, a także złożenie do banku wielu dokumentów. Decydując się na taki krok należy jednak pamiętać, że kupno samochodu na firmę wiąże się z ryzykiem utraty jego wartości, więc nie jest żadną inwestycją. Co więcej, niektóre z firm, które nie są w stanie udokumentować zdolności kredytowej, a wiele młodych firm (tzw. startupów) nie ma jeszcze zbudowanej odpowiedniej dla banku historii kredytowej. W takich sytuacjach, kupno auta na firmę z pożyczonych od banku środków może nie być możliwe, ponieważ bank wyda po prostu decyzję negatywną i nie udzieli kredytu.

Istnieje jednak wiele innych sposobów na sfinansowanie auta na firmę. Do takich zalicza się wynajem długoterminowy i leasing. Zasady ich działanie i korzyści z nimi związane opiszemy w dalszej części tekstu.

Jaki samochód na firmę kupić – nowy czy używany?

Jakie auto na firmę wybrać? Nowe czy używane? To w zasadzie kwestia indywidualna, uzależniona od sytuacji na rynku motoryzacyjnym (na modele nowych aut od producenta trzeba czekać nawet do kilku miesięcy), a także od posiadanego budżetu. Używany samochód może być tańszy, ale będzie wymagać dodatkowych kosztów związanych z naprawą lub wymianą części. Zakup auta na firmę od osoby prywatnej może wiązać się również z niepewnym stanem technicznym. Należy też pamiętać o tym, że podczas spisywania umowy jako nabywcę przedsiębiorca może wpisać swoje imię i nazwisko, a następnie odrębnym oświadczeniem wprowadzić zakupiony samochód do majątku firmowego. Z kolei nowy samochód na firmę, chociaż jest droższy, to może być dopasowany do indywidualnych potrzeb i innych kwestii związanych z charakterystyką danej działalności. Jakie auto można kupić na firmę?

Jakie auto do firmy wybrać?

Jaki samochód na firmę wybrać? Wybór docelowego pojazdu, który zasili szeregi służbowej floty zależy od stylu pracy kierowców firmowych, a także od specyfiki branży. Dla firm przewozowych sprawdzą się pojazdy dostawcze i busy. Z kolei przedstawiciele handlowi, którzy odwiedzają klientów z materiałami marketingowymi np. katalogami, próbkami produktów itp. najlepiej recenzują pojazdy z nadwoziem kombi.

A jakie auto kupić na firmę np. dla kadry zarządzającej lub szeregowych pracowników, którzy nie pracują w dziale handlowym? Pracownicy, których obszar działania skupia się na zwykłej miejskiej jeździe i nie muszą mieć dużego bagażnika docenią:

  • samochody z nadwoziem coupe, które bardzo łatwo zaparkować, nawet przy ograniczonej przestrzeni,
  • klasyczne sedany, które dobrze sprawdzą się jako auto reprezentatywne.

Co bardziej się opłaca – leasing, wynajem długoterminowy czy zakup auta za gotówkę?

Zakup nowego samochodu, chociaż powiększa majątek firmy, nie jest związany z żadną inwestycją. Zakłada się bowiem, że wartość nowego auta może spaść nawet o 20-30% po wyjeździe z salonu, a potem tracić na wartości w tempie około 10% rocznie. Dlatego samochód na firmę jednoosobową, lub do większego przedsiębiorstwa najchętniej finansowany jest w formie leasingu, lub wynajmu długoterminowego, rzadziej jest to wynajem krótkoterminowy samochodów.

Leasing samochodów jest korzystną opcją dla firm, które budują flotę bez ponoszenia kosztów związanych z zakupem aut na własność. W leasingu przedsiębiorca płaci miesięczną ratę leasingową, która może, ale nie musi obejmować koszty serwisowania i ubezpieczenia auta. Po zakończeniu umowy leasingowej firma może wykupić pojazd za określoną wartość. Do leasingu niezbędne jest jednak posiadanie zdolności kredytowej.

Wynajem długoterminowy to dobra opcja dla firm, które stawiają na elastyczność w wyborze aut i umowach najmu. Abonament może obejmować opłaty za serwisowanie i ubezpieczenie. Zwykle jest związany również z limitem przebytych kilometrów. W przypadku przekroczenia deklarowanej wartości wypożyczalnia samochodów może doliczyć dodatkowe koszty.

Podsumowując…

Jakie auto na firmę wybrać? Wybór modeli pojazdu i sposobu jego finansowania jest uzależniony od indywidualnej sytuacji ekonomicznej firmy, jej potrzeb i charakterystyki pracy osób, którym będzie przysługiwać pojazd służbowy. W naszej ofercie znajdziesz atrakcyjne modele do twojej floty dostępne na wynajem długoterminowy samochodów. Zachęcamy do sprawdzenia, jakie marki aut i na jakich warunkach można wynająć za naszym pośrednictwem!

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód