english version

Jaką nawigację wybrać?

Jaką nawigację wybrać?

Do przeszłości odchodzą już czasy, w których kierowca trzymał w ręku kierownicę, a pasażer mapę, dzięki której podpowiadał temu pierwszemu, jak ma jechać. Dziś coraz więcej osób korzysta z nawigacji samochodowej. Można być ona wbudowana w pojazd, występować jako osobne urządzenie lub być jedną z funkcji telefonu. Wybór nawigacji może być czasem trudny. Dlatego przedstawiamy kilka rad.

 

Scharakteryzujmy pokrótce wszystkie typy urządzeń – wbudowane, zewnętrzne oraz występujące w telefonach.

Pierwszy typ jest coraz bardziej popularny w nowych samochodach. Plusem takiego rozwiązania są przede wszystkim koszty – nie musimy ich ponosić, ponieważ urządzenie występuje w pakiecie. Dodatkowo dobrze komponuje się we wnętrzu, ponieważ jest jego częścią. Podstawowa wada wiąże się z tym, że przy zmianie pojazdu, będziemy też musieli na nowo uczyć się obsługi innego urządzenia, wgrywać trasy, itd.

Nawigacje zewnętrzne, montowane na specjalnych uchwytach nie mają wyżej wspomnianej wady. Urządzenie można zabrać ze sobą do każdego samochodu. Dzięki temu można np. w domu wyznaczyć sobie trasę. Nawigacje te mogą pracować bez dostępu do internetu. To wymaga jednak regularnego aktualizowania map (często płatnego) oraz brak możliwości wyświetlania informacji np. o robotach drogowych. Są też jednak urządzenia, które pracują on-line. Łączą się one z internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego użytkownika. Minus obu wariantów – koszt. Urządzenie trzeba dodatkowo dokupić.

W takim razie, dlaczego nie korzystać z nawigacji właśnie w smartfonie? Takie rozwiązanie jest tanie (większość kierowców posiada już telefony pozwalające z niego korzystać) i ma wszystkie zalety zewnętrznej nawigacji pracującej on-line. Aplikacje pozwalające na korzystanie z nawigacji są darmowe, półpłatne i płatne. To od kierowcy i jego oczekiwań zależy, którą wersję wybierze.

Zamiast instalowania aplikacji, można też skorzystać z nawigacji on-line. Od tej pierwszej różni się ona tym, że np. informacje dotyczące ulubionych tras są przechowywane na koncie użytkownika, a więc można z nich korzystać z dowolnego urządzenia. Dodatkowo, urządzenia te są szybsze w wyznaczaniu drogi, ponieważ dane przechowywane są na serwerach, które przetwarzają je szybciej, niż smartfon. Wada korzystania z nawigacji w telefonie – często mały wyświetlacz i niewygoda w czasie prowadzenia rozmów przy jednoczesnym korzystaniu z automapy.

Podsumowując – wybór nawigacji samochodowej powinien łączyć się z odpowiedziami na pytania: czego oczekuję i ile jestem w stanie na to wydać? Wiele zależy też od indywidualnych preferencji użytkownika (np. estetycznych). Warto wziąć pod uwagę zalety urządzeń pracujących on-line. Posiadają one bowiem coraz więcej sprawnie działających informacji o aktualnej sytuacji na drodze, co niejednokrotnie pomaga w wyborze odpowiedniej trasy.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód