english version

Jak zgłosić sprzedaż auta łatwo i bez problemu?

Jak zgłosić sprzedaż auta łatwo i bez problemu?

Sprzedałeś właśnie samochód i zastanawiasz się jak zgłosić sprzedaż auta? W naszym poradniku podpowiemy jakie formalności należy spełnić bezpośrednio po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu, gdzie to zgłosić i o czym jeszcze należy pamiętać.

Jak zgłosić sprzedaż auta?

Według prawa obowiązującego w Polsce wszystkie pojazdy mechaniczne powinny być oficjalnie zarejestrowane, a co za tym idzie - każda ich zmiana właściciela musi być zgłoszona. Wynika to nie tylko z odpowiedzialności prawnej, ale również kwestii ubezpieczeniowych (obowiązek OC, odpowiedzialność za szkody). Brak terminowego zgłoszenia sprzedaży pojazdu może doprowadzić do poważnych konsekwencji formalno-finansowych wraz z nałożeniem kary (od 200 do nawet 1000 złotych) i wszczęciem postępowania podatkowego. Podpowiemy, jak zgłosić sprzedaż samochodu, aby uniknąć problemów.

Jak zgłosić zbycie pojazdu i na kim ciąży ten obowiązek?

Zanim wyjaśnimy, co jest potrzebne do zgłoszenia sprzedaży samochodu, warto również uzbroić się w wiedzę na temat innych formalności związanych ze zbyciem pojazdu mechanicznego. Jak zgłosić sprzedaż pojazdu? Czy konieczne jest załatwienie spraw osobiście, czy może można działać za pośrednictwem osoby upoważnionej? Finalnie - na kim spoczywa obowiązek zgłoszenia zbycia - czy to zadanie dla kupującego, czy sprawa sprzedawcy?

Sprzedaż samochodu zgłasza zawsze dotychczasowy właściciel. Jeżeli chce - może spełnić wszystkie formalności urzędowe za pośrednictwem pełnomocnika. Warto jednak pamiętać o konieczności posiadania stosownego umocowania do realizacji ww. czynności. Urzędy najczęściej wymagają pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.

Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu?

Nie wiesz, gdzie należy zgłosić sprzedaż samochodu? Potwierdzenie faktu zbycia pojazdu musisz zgłosić w dwóch miejscach. Pierwszym jest Wydział Komunikacji w:

 • urzędzie miasta,
 • urządzenie dzielnicy,
 • lub w starostwie powiatowym.

Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz. Na zgłoszenie w Wydziale Komunikacji masz 30 dni od daty zbycia.

Kolejnym miejscem, które warto szybko zawiadomić o sprzedaży pojazdu, jest towarzystwo ubezpieczeniowe. Czas na zgłoszenie mu tego faktu wynosi 14 dni od daty zawarcia umowy.

 

Dlaczego tak ważne jest posiadanie wiedzy komu zgłosić sprzedaż samochodu? Załóżmy sytuację, w której nowy nabywca jeszcze nie zarejestrował pojazdu, ale wszedł w jego fizyczne posiadanie. W przypadku ewentualnej kolizji to Ty w oczach ubezpieczyciela jesteś osoba odpowiedzialną formalnie za ewentualne szkody. Po wysłaniu zgłoszenia o sprzedaży ubezpieczyciel będzie kontaktował się z nowym nabywcą.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela?

Wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia przesłanie niezbędnych dokumentów drogą elektroniczną. Jak zgłosić zbycie pojazdu przez internet u ubezpieczyciela? Sposoby rozwiązania tej kwestii są uzależnione od polityki firmy, niemniej w większości przypadków należy wypełnić zgłoszenie online lub wysłać wiadomość e-mail z:

 • imieniem i nazwiskiem sprzedającego i jego danymi teleadresowymi,
 • datą sprzedaży auta,
 • marką i numerem rejestracyjnym,
 • numerem polisy OC,
 • danymi nabywcy pojazdu,
 • ewentualnie skanem umowy kupna-sprzedaży.

Jak zgłosić zbycie pojazdu przez internet do Wydziału Komunikacji?

Jak zgłosić sprzedaż samochodu w Wydziale Komunikacji? Okazuje się, że wcale nie musisz poświęcać czasu na osobiste stawiennictwo! Niezbędne dokumenty możesz wysłać pocztą lub dopełnić formalności online. Warunkiem złożenia oświadczenia przez internet jest posiadanie profilu zaufanego albo certyfikatu kwalifikacyjnego.

Jak zgłosić sprzedaż auta przez internet? Przygotuj:

 • dane osobowe nabywcy pojazdu,
 • skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu (opcjonalnie umowę darowizny).

Wejdź na stronę www.login.gov.pl, a następnie wybierz zakładkę o nazwie „Mój pojazd”, wybierz auto, które zostało sprzedane i kliknij opcję „Zgłoś zbycie pojazdu”. Cały proces jest bardzo intuicyjny. Dane oświadczasz profilem zaufanym. Jak widzisz, to jak zgłosić sprzedaż samochodu online jest bardzo proste i szybkie!

Mamy nadzieję, że wiesz już gdzie i jak zgłosić sprzedaż auta. Jeżeli jednak nie chcesz przejmować się tego rodzaju formalnościami i cenisz sobie wygodę związaną z brakiem “papierologii” i zdjęciem ze swoich barków konieczności martwienia się o sprawy związane z ubezpieczeniem, serwisami i ewentualnym nabyciem pojazdu - sprawdź, jaką ofertę przygotowała nasza wypożyczalnia samochodów!

Do naszych specjalizacji zaliczamy korzystny wynajem długoterminowy samochodów oraz wygodny wynajem krótkoterminowy samochodów.

Zachęcamy do kontaktu!

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód