Karta ratownicza to schemat, który pokazuje najważniejsze elementy samochodu. Przydaje się służbom ratowniczym w razie wypadku. Pozwala on znacząco skrócić czas potrzebny np. na wydobycie poszkodowanych z pojazdu. Wydawanie kart ratowniczych rozpoczęło się na początku bieżącego roku. Kierowcy otrzymują je bezpłatnie.
Służby ratownicze mają coraz większe problemy z wyciągnięciem ludzi z samochodu w razie wypadku. Wszystko przez to, że nowe auta pełne są np. wzmocnionych miejsc, które mają chronić podróżujących. I tak rzeczywiście jest. Problem pojawia się czasami właśnie w przypadku akcji ratunkowej, gdy nożyce pękają na wzmocnionej karorserii. To z kolei przedłuża cały proces o kolejne cenne minuty.
Z tego powodu rozpoczęto akcję wydawania tzw. kart ratowniczych. Są to kartki formatu A4, na których zaznaczone są najważniejsze (z punktu widzenia ratowników) elementy samochodu: miejsca wzmocnień karoserii, zamontowania poduszek powietrznych, napinaczy pasów, czy akumulatorów. Kartkę taką wkłada się za osłonę przeciwsłoneczną kierowcy. Dołączona jest do niej także naklejka na szybę, która informuje służby ratunkowe, że karta ratunkowa znajduje się w pojeździe. Naklejkę umieszcza się wewnątrz przedniej szyby, w jej lewym dolnym rogu.
Wyrobienie karty ratowniczej jest bezpłatne. Można ją samemu wydrukować z internetu, ale organizatorzy całej akcji polecają odwiedzenie punktów, w których można ją nieodpłatnie uzyskać. Lista takich miejsc znajduje się na stronie internetowej www.kartyratownicze.pl.