english version

Jak przygotować samochód na wiosnę?

Jak przygotować samochód na wiosnę?

Wiosna za pasem, a Ty jeszcze nie zdążyłeś przygotować na sezon swojego auta? Nic straconego! Zaraz po wiosennych porządkach w domu zachęcamy do przygotowania auta na powitanie pierwszych cieplejszych dni. W czystym lśniącym samochodzie będzie przyjemniej Ci oczekiwać lata! Zobacz, jak przygotować samochód na wiosnę w 5 prostych krokach!

5 kroków jak przygotować samochód na wiosnę

Z naszą listą rekomendowanych etapów sprzątania przygotowanie samochodu do wiosny może być czystą przyjemnością, bez marnowania czasu na poprawki i powtarzanie wykonanych już czynności. Dobrze planując pracę, cały proces sprzątania przeprowadzisz szybko i efektywnie.

Mycie samochodu po zimie

Przygotowanie samochodu na wiosnę powinno rozpocząć się od gruntownego i dokładnego mycia. Mycie samochodu po zimie pomoże w usunięciu głębokich zanieczyszczeń i soli, która może negatywnie wpłynąć na stan karoserii i przyspieszyć procesy korozyjne. Najlepiej jest pojechać na bezdotykową myjnię i wybrać wszystkie z dostępnych programów, czyli:

  • Mycie samochodu miękką szczotką z dobrym środkiem do lakieru (na myjniach nie można używać własnych produktów, wykorzystaj ten, który jest oferowany). Zwróć szczególną uwagę na okolice podwozia i dolna część samochodu, ale staraj się pokryć pianą cały pojazd.
  • Spłukiwanie wodą.
  • Woskowanie.
  • Nabłyszczanie.

Jeśli masz przydomowe podwórko i dostęp do bieżącej wody, możesz przeprowadzić te czynności samodzielnie. Zaopatrz się wcześniej w odpowiedni szampon do samochodu, miękką szczotkę, ciepłą wodę i nieco więcej czasu.

Wymiana i nabłyszczanie opon

Jeśli nie masz opon całorocznych, przed wiosną konieczna jest ich wymiana z zimowych na letnie. Po montażu możesz zabezpieczyć opony specjalnym środkiem — dressingiem, który nie tylko nawilży gumę, ale nada jej również głęboki, czarny kolor i ochroni przed zbieraniem kurzu i zabrudzeń. Nabłyszczanie opon możesz sukcesywnie powtarzać, kiedy tylko zobaczysz, że nałożony na nie preparat traci swoje właściwości, a opony stają się szare i nie wyglądają jak nowe. 

Mycie felg

Mycie felg aluminiowych to obowiązkowy punkt wiosennych porządków! Możesz myć je dedykowaną szczotką z uchwytem lub gąbką w stożkowym kształcie, która umożliwi Ci dotarcie w trudno dostępne szczeliny. Po umyciu felg zabezpiecz je specjalnym preparatem.

Usuwanie rys na lakierze

Po umyciu samochodu obejrzyj dokładnie lakier. Po zimie możesz zobaczyć na nim ślady odprysków lub drobne rysy. Samodzielne usuwanie rys z lakieru jest możliwe, pod warunkiem, że nie są one głębokie. Z kolei usuwanie odprysków lakieru, które są na tyle głębokie, że widoczna jest wewnętrzna warstwa blachy — powierz lepiej lakierników! Aby samodzielnie wykonać usuwanie rys z lakieru, zaopatrz

Pamiętaj, że likwidacja rys w samochodzie może nie być prosta, jeśli wątpisz w swoje umiejętności lub zarysowania są znaczące, zgłoś się do fachowca.

Woskowanie lakieru

Woskowanie lakieru jest kropką nad „i” wiosennej pielęgnacji auta. Na rynku dostępne są różne rodzaje wosków — płynne, które są wygodne i proste w użyciu — idealne dla amatorów, półtwarde — dla osób o większej wprawie i twarde — dla profesjonalistów. Warto również zwrócić uwagę na ich składy. Wyróżnia się woski naturalne, syntetyczne i mieszane — każdy  z nich oferuje inne właściwości. Woskowanie to proces satysfakcjonujący, ale czasochłonny. Do nakładania wosku potrzebna Ci będzie miękka gąbka, a do polerowania — ściereczka z mikrofibry.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak przygotować samochód na wiosnę. Nie zapomnij również o dokładnym wyczyszczeniu jego wnętrza. Gruntowne odkurzanie i opcjonalne — pranie tapicerki pomogą Ci odświeżyć gruntowanie jego wnętrze. Przed wyruszeniem w trasę warto uzupełnić płyny i opcjonalnie — przeprowadzić kontrolny serwis u mechanika. 

Pamiętaj, że nasza wypożyczalnia samochodów oddaje Ci do użytkowania zawsze czysty i wypielęgnowany samochód. Jeśli decydujesz się na wynajem długoterminowy samochodów i umowa najmu dobiega końca — zadbaj o to, by oddać pojazd w takim samym stanie, w jakim go odebrałeś.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód