Wiosna za pasem, a Ty jeszcze nie zdążyłeś przygotować na sezon swojego auta? Nic straconego! Zaraz po wiosennych porządkach w domu zachęcamy do przygotowania auta na powitanie pierwszych cieplejszych dni. W czystym lśniącym samochodzie będzie przyjemniej Ci oczekiwać lata! Zobacz, jak przygotować samochód na wiosnę w 5 prostych krokach!
Z naszą listą rekomendowanych etapów sprzątania przygotowanie samochodu do wiosny może być czystą przyjemnością, bez marnowania czasu na poprawki i powtarzanie wykonanych już czynności. Dobrze planując pracę, cały proces sprzątania przeprowadzisz szybko i efektywnie.
Przygotowanie samochodu na wiosnę powinno rozpocząć się od gruntownego i dokładnego mycia. Mycie samochodu po zimie pomoże w usunięciu głębokich zanieczyszczeń i soli, która może negatywnie wpłynąć na stan karoserii i przyspieszyć procesy korozyjne. Najlepiej jest pojechać na bezdotykową myjnię i wybrać wszystkie z dostępnych programów, czyli:
Jeśli masz przydomowe podwórko i dostęp do bieżącej wody, możesz przeprowadzić te czynności samodzielnie. Zaopatrz się wcześniej w odpowiedni szampon do samochodu, miękką szczotkę, ciepłą wodę i nieco więcej czasu.
Jeśli nie masz opon całorocznych, przed wiosną konieczna jest ich wymiana z zimowych na letnie. Po montażu możesz zabezpieczyć opony specjalnym środkiem — dressingiem, który nie tylko nawilży gumę, ale nada jej również głęboki, czarny kolor i ochroni przed zbieraniem kurzu i zabrudzeń. Nabłyszczanie opon możesz sukcesywnie powtarzać, kiedy tylko zobaczysz, że nałożony na nie preparat traci swoje właściwości, a opony stają się szare i nie wyglądają jak nowe.
Mycie felg aluminiowych to obowiązkowy punkt wiosennych porządków! Możesz myć je dedykowaną szczotką z uchwytem lub gąbką w stożkowym kształcie, która umożliwi Ci dotarcie w trudno dostępne szczeliny. Po umyciu felg zabezpiecz je specjalnym preparatem.
Po umyciu samochodu obejrzyj dokładnie lakier. Po zimie możesz zobaczyć na nim ślady odprysków lub drobne rysy. Samodzielne usuwanie rys z lakieru jest możliwe, pod warunkiem, że nie są one głębokie. Z kolei usuwanie odprysków lakieru, które są na tyle głębokie, że widoczna jest wewnętrzna warstwa blachy — powierz lepiej lakierników! Aby samodzielnie wykonać usuwanie rys z lakieru, zaopatrz
Pamiętaj, że likwidacja rys w samochodzie może nie być prosta, jeśli wątpisz w swoje umiejętności lub zarysowania są znaczące, zgłoś się do fachowca.
Woskowanie lakieru jest kropką nad „i” wiosennej pielęgnacji auta. Na rynku dostępne są różne rodzaje wosków — płynne, które są wygodne i proste w użyciu — idealne dla amatorów, półtwarde — dla osób o większej wprawie i twarde — dla profesjonalistów. Warto również zwrócić uwagę na ich składy. Wyróżnia się woski naturalne, syntetyczne i mieszane — każdy z nich oferuje inne właściwości. Woskowanie to proces satysfakcjonujący, ale czasochłonny. Do nakładania wosku potrzebna Ci będzie miękka gąbka, a do polerowania — ściereczka z mikrofibry.
Mamy nadzieję, że wiesz już jak przygotować samochód na wiosnę. Nie zapomnij również o dokładnym wyczyszczeniu jego wnętrza. Gruntowne odkurzanie i opcjonalne — pranie tapicerki pomogą Ci odświeżyć gruntowanie jego wnętrze. Przed wyruszeniem w trasę warto uzupełnić płyny i opcjonalnie — przeprowadzić kontrolny serwis u mechanika.
Pamiętaj, że nasza wypożyczalnia samochodów oddaje Ci do użytkowania zawsze czysty i wypielęgnowany samochód. Jeśli decydujesz się na wynajem długoterminowy samochodów i umowa najmu dobiega końca — zadbaj o to, by oddać pojazd w takim samym stanie, w jakim go odebrałeś.