english version

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu - jak to zrobić i w jakim czasie?

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu - jak to zrobić i w jakim czasie?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego auta i nie wiesz, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? W tym kompendium wiedzy zawarliśmy wszystkie niezbędne informacje, których możesz potrzebować! Wyjaśnimy: jak wyrejestrować samochód, jak zarejestrować samochód, ile kosztuje rejestracja samochodu i ile masz czasu na jej dokonanie. Jeśli stoisz właśnie przed decyzją kupna lub sprzedaży pojazdu, podane informacje mogą okazać się dla Ciebie bardzo wartościowe. Zachęcamy do przeczytania!

Czy trzeba przerejestrować samochód?

Zanim dowiesz się, jak przerejestrować samochód, w pierwszej kolejności sprawdź, czy jest to czynność niezbędna. Każdy posiadacz pojazdu - niezależnie od tego, czy to auta używane, czy nowe - jest zobowiązany przepisami prawa do jego rejestracji. Jest to krok niezbędny do legalnego korzystania z auta. Brak rejestracji samochodu w przewidzianym ustawa terminie może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych. W porównaniu z wysokością opłaty za rejestrację i minimalna liczba formalności - naprawdę nie warto z tym zwlekać!

Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu?

Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu? Na szczęście nowy nabywca ma zazwyczaj wystarczająco dużo czasu na spełnienie formalności związanych z rejestracją auta. W Polsce, na rejestrację zakupionego samochodu jest aż 30 dni kalendarzowych. Termin biegnie od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Czas na rejestrację samochodu wynika z zapisów Ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Aby uniknąć stresu, lepiej jest jednak nie zwlekać z rejestracją. Kierowcy często narzekają na brak szybkich terminów w urzędach. Do rejestracji samochodów są zazwyczaj bardzo długie kolejki, a „numerki” wydawane są nawet na 2-3 tygodnie wprzód. To problem szczególnie często występujący w dużych miastach. Aby być spokojnym o zachowanie terminu, do urzędu warto udać się bez zbędnej zwłoki.

Gdzie zarejestrować samochód?

Rejestracja samochodu powinna mieć miejsce w Urzędzie dzielnicy/gminy/miasta właściwym dla miejsca zameldowania nabywcy pojazdu. Formalności załatwia się w Wydziale Komunikacji. Na miejscu w kasie pobierana jest opłata za przerejestrowanie samochodu, a także przyjmuje się wnioski i składa dokumenty.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Ile kosztuje rejestracja samochodu? W przełożeniu na możliwe kary za brak dopełnienia tej niezbędnej formalności -0 koszt rejestracji jest niewielki. W większości opłata rejestracyjna wynosi 180,50 złotych. Koszt jest taki sam bez względu na to, czy dokonujesz pierwszej rejestracji nowego samochodu, czy też rejestrujesz pojazd używany. Co wchodzi w skład tej opłaty? Składowe opłaty rejestracyjnej to np.:

 • tablice rejestracyjne - 80 złotych,
 • dowód rejestracyjny - 54 złote,
 • nalepka kontrolna na szybę - 18,50 złotych,
 • nalepka legalizacyjna - 12,50 złotych,
 • pozwolenie czasowe - 13,50 złotych,
 • opłata ewidencyjna za wpis - 2 złote.

Suma 180,50 złotych nie zawsze ma zastosowanie. Czasami opłat jest więcej. Koszty rejestracji auta rosną, kiedy np. nie będziesz mógł zarejestrować swojego auta osobiście. W takiej sytuacji do Wydziału w Twoim imieniu powinien zgłosić się pełnomocnik. Opłata skarbowa za pełnomocnictwo wynosi 17 złotych. Duplikat karty pojazdu niezbędnej do rejestracji (jeżeli nie masz oryginału) to opłata 75,50 złotych. To koszt bardzo często pobierany w przypadku pojazdów sprowadzanych. Jeżeli natomiast chcesz zdecydować się na personalizowane tablice rejestracyjne z wybranym napisem, musisz przygotować dodatkowo 1100,50 złotych.

 • Od 30 stycznia 2022 r. zgodnie ze zmianą wprowadzoną zapisami Ustawy Prawa o ruchu drogowym, każdy nowy właściciel może pozostawić stare tablice rejestracyjne - opłata rejestracyjna będzie wówczas niższa.

Co potrzeba do rejestracji samochodu?

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu będą niezbędne do dopełnienia formalności na miejscu? Aby zarejestrować samochód, konieczne jest przedstawienie pracownikowi wydziału komunikacji:

 • wypełnionego wniosku o rejestrację (ściągniesz ze strony lub dostaniesz w Urzędzie),
 • dowodu rejestracyjnego,
 • karty pojazdu,
 • ważnego przeglądu,
 • jeżeli chcesz wymieniać - stare tablice rejestracyjne,
 • umowa kupna-sprzedaży/darowizny, faktury lub inne umowy,
 • dokument tożsamości,
 • potwierdzenie ubezpieczenia OC.

Jeśli sprowadzasz auto z zagranicy, konieczne będzie przygotowanie większej liczby dokumentów. W zależności od tego, z jakiego regionu sprowadzany jest samochód (czy z terytorium UE, czy z państw trzecich) może to być potwierdzenie uiszczenia akcyzy (UE) i dokument potwierdzający odprawę celną. Jeżeli dokumenty wydane są w języku obcym, konieczne jest ich przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Co potrzebne do rejestracji samochodu? Jak widać, do legalnej rejestracji trzeba przygotować teczkę dokumentów. Na szczęście w zdecydowanej większości wszystkie z nich zazwyczaj się posiada i nie trzeba długo ubiegać się o ich zdobycie.

Jak wyrejestrować samochód po sprzedaży?

Wiesz już, co jest potrzebne do rejestracji samochodu. A czy wiesz, jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby go wyrejestrować po kradzieży lub kasacji? Po sprzedaży auta nie ma obowiązku jego wyrejestrowania. Spoczywa on bowiem na kupującym. Jeżeli jednak dojdzie do kradzieży, kasacji, czy innej sytuacji, w której nie doszło do zbycia, konieczne będzie złożenie:

 • wniosku o wyrejestrowanie auta,
 • kopii dokumentu tożsamości,
 • dowodu wpłaty opłaty urzędowej,
 • w przypadku kradzieży - oświadczenia o kradzieży dowód rejestracyjny,
 • itd.

Zakres formalności jest bardzo różnorodny i determinuje go przyczyna wyrejestrowania. Może nią być również wycofanie pojazdu z obiegu, przekazanie auta do demontażu, trwała utrata pojazdu itp. Szczegółów na temat dokumentacji niezbędnej przy każdej z wymienionych sytuacji udzieli Ci Wydział Komunikacji właściwy do Twojego miejsca zamieszkania.

Mamy nadzieję, że wiesz, już co jest potrzebne do rejestracji samochodu, ile kosztuje przeprowadzenie wszystkich formalności i ile ma się czasu na ich dopełnienie. Czy wiesz, że tego rodzaju problemy mogą Cię nie dotyczyć, a nadal możesz cieszyć się z użytkowania pojazdu?

Wypożyczalnia samochodów jest jednym z lepszych rozwiązań na pominięcie czasochłonnych formalności związanych z rejestracją, wyrejestrowywaniem, dbaniem o przeglądy itp. Wynajem długoterminowy samochodów cieszy się coraz większym zainteresowaniem - głównie z uwagi na atrakcyjne koszty. Uniknięcie wszelkich prac około formalnych związanych z posiadaniem samochodu na własność jest jedynie miłym dodatkiem do szeregu zalet płynących z najmu,

Przy okazji sprawdź koniecznie naszą atrakcyjną ofertę: wypożyczalnia samochodów mazowieckie.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód