english version

Historia wypożyczalni samochodów

Historia wypożyczalni samochodów

Ideą założycieli wypożyczalni Safege w Szwajcarii (po II wojnie światowej) były słowa: "Jeśli nie stać się na samochód, wypożycz go". I chociaż historia wypożyczalni samochodów rozpoczęła się już wcześniej, warto przytoczyć ten cytat, aby pokazać jedną z najważniejszych zalet wynajmu.

Wypożyczalnia samochodów jako alternatywa dla zakupu auta

Wieloletnie oszczędzanie, pożyczki, kredyty... - to wszystko ma miejsce i dzisiaj. Wynajem długoterminowy samochodów jest dużo korzystniejszą opcją finansowania niż zakup nowego auta, dlatego cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród kierowców indywidualnych, jak i firm. Jeśli interesuje Cię jakie były początki wypożyczalni samochodowych, czytaj dalej!

Gdzie powstała pierwsza wypożyczalnia samochodów?

Wzmianki o wypożyczaniu samochodów dotyczą początków XX wieku, z czego na uwagę zasługuje przede wszystkim historia Joe Saundersa. Pierwsza wypożyczalnia samochodów powstała w 1915 roku w amerykańskiej miejscowości Omaha w stanie Nebraska. Joe Saunders zaczął wynajmować swojemu pracownikowi Frankowi Arndtowi Ford Model T, czyli kultowy pojazd produkowany przez firmę Ford w latach 1908 – 1927. Joe z powodzeniem odkrywał, że jest to świetny pomysł na biznes i w ciągu 2 lat wynajmował już 120 Fordów. Jego wypożyczalnia samochodów nazywała się „Saunders Drive-It-Yourself System”, a do przedsięwzięcia przyłączyli się trzej bracia i ojciec. W 1927 roku, czyli 12 lat od pierwszego wynajmu, firma miała już oddziały w 85 miastach Stanów Zjednoczonych!

Znane wypożyczalnie samochodowe po II wojnie światowej

Historia wypożyczalni samochodów rozwijała się też prężnie w Europie, po II wojnie światowej, kiedy sporo społeczeństwa miało większy dochód. Śladem Joe poszli kolejni przedsiębiorcy, z różnych krajów. To właśnie wtedy powstała wspomniana we wstępie wypożyczalnia Safege w Zurychu, która jednak nie utrzymała się na rynku zbyt długo. We Francji natomiast popularność zdobyła wypożyczalnia samochodów Procotip (działająca od 1971 do 1973 roku), w której pojazdy wynajmowało się na żetony. Z kolei w Holandii powstała wypożyczalnia Witkar (działająca od 1974 do 1988 roku). Jej charakterystyczną cechą był wynajem elektronicznych samochodów o zasięgu ograniczonym do centrum miasta. Na świecie otwarto w tym czasie dwie wypożyczalnie samochodów, które działają do dzisiaj i mają międzynarodowy zasięg. Pierwszą z nich jest National Car Rental (od 1947 roku), a drugą Enterprise Rent-A-Car (od 1957 roku). 

Zastanawiasz się jak potoczyły się losy Saunders Drive-It-Yourself System? W 1955 roku wypożyczalnia samochodów została kupiona i przejęta przez inną amerykańską firmę  Avis, która działa również w Polsce. 

Wypożyczalnie samochodów w latach 80. i 90. XX wieku

Lata 80. i 90. XX wieku to dalszy rozwój wypożyczalni i ugruntowania modeli wynajmu zarówno długo, jak i krótkoterminowego. To czas dla wypożyczalni STAR (działającej od 1983 do 1985 roku), będącej projektem prywatnej firmy w San Francisco. Firma ta obsługiwała mieszkańców dużego kompleksu apartamentowców niedaleko uniwersytetu. W Ameryce w 1998 roku powstała też wypożyczalnia Carsharing Portland. Na początku był to po prostu system wymiany jednego samochodu przez kilku sąsiadów, ale stało się początkiem dla kolejnych biznesów - np. Flexcar i Zipcar. 

Współczesne wypożyczanie samochodów - nowoczesny rozwój carsharingu

Dzisiaj w dużych miastach istnieje już co najmniej kilka (a może nawet kilkanaście) wypożyczalni samochodowych. Praktyka wynajmu staje się coraz bardziej powszechna ze względu na korzyści finansowe, mobilność i dostęp do nowoczesnych modeli niemal "od ręki". Kiedy zaczęto wypożyczać samochody, zauważono, że bycie właścicielem pojazdu nie jest najważniejsze. To, co się liczy, to podróżowanie w komfortowych warunkach, z bogatym wyposażeniem, na przyjaznych warunkach. W AutoCash wynajem długoterminowy przeprowadzany jest bez weryfikacji finansowej i obejmuje zarówno samochody osobowe, jak i busy oraz samochody dostawcze. 

Jaka będzie przyszłość carsharingu?

Dane statystyczne wskazują, że w programach najmu auta uczestniczy ponad 2 miliony kierowców z całego świata. Prognozy kierują się w stronę stopniowego zwiększania tej liczby, bo choć historia wypożyczalni samochodów jest krótka, korzyści, które niesie za sobą korzystanie z usługi wynajmu, przewyższają tradycyjne podejście do jazdy samochodem.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód