W ostatnim dniu kwietnia opublikowano nową ustawę, która reguluje przewożenie dzieci w aucie. Określa ona, kiedy trzeba używać fotelika samochodowego oraz kiedy nie jest to konieczne. Zacznie ona obowiązywać od połowy maja. Jakie zmiany wprowadzi?
Dziś dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia, a przy tym mierzy poniżej 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku samochodowym.
Nowe przepisy znoszą kryterium wieku. O tym, czy dziecko ma jechać w foteliku, czy nie, będzie decydował jego wzrost. Jeśli pociecha będzie mierzyć co najmniej 135 cm, będzie mogła podróżować w pasach bezpieczeństwa, ale tylko na tylnej kanapie. Dopiero gdy osiągnie 150 cm, będzie mogła korzystać też z przedniego siedzenia i standardowych pasów bezpieczeństwa.
Ustawodawca zrobił ponadto ukłon w stronę rodzin z trójką dzieci. Jeśli wszystkie pociechy będą podróżować na tylnej kanapie, a dwoje z nich będzie zapięte w fotelikach, to trzecie dziecko będzie mogło podróżować w pasach bezpieczeństwa. I to nawet jeśli będzie niższe, niż 135 cm. Zdecydowano się na takie rozwiązanie, ponieważ w wielu samochodach, nie da się zamontować trzech fotelików obok siebie. Co ważne, dziecko podróżujące w pasach, będzie musiało mieć ukończony 3 rok życia.